Demonstrace v Káhiře si vyžádaly mrtvé

Vlajka EgyptaV Káhiře pokračují násilné střety mezi armádou a demonstranty na káhirském náměstí Tahrir. Potvrzeno je již dalších deset mrtvých a přes čtyřista zraněných. Počet obětí však bude patrně daleko vyšší. Armáda zasáhla s nebývalou brutalitou a při zásahu používala hole, ale i ostrou střelbu.

Agentura AP uvedla, že dle výpovědi očitých svědků byli někteří demonstranti zadrženi a tvrdě mučeni. Podle vyjádření současného egyptského premiéra Kamála Ghanzúrího armáda střelbu nepoužila. Ghanzúrí však připustil, že několik zraněných bylo zasaženo střelbou. Na videu natočeném během demonstrací je však jasně zaznamenáno, že střelné zbraně byly použity. Video dále zachycuje nebývalou brutalitu se kterou vojáci mlátí tyčemi demonstranty ležící na zemi či po jich záměrně skáčou. Kromě toho bylo zbořeno a zapáleno stanové městečko vybudované demonstranty na Tahriru.

Egyptský premiér Ghanzúrí dále uvedl, že demonstranti, kteří nyní chtějí protestovat na náměstí Tahrir nepatří k revoluční mládeži, která protestovala před svržením bývalého prezidenta Mubaraka a dodal, že nyní se již nejedná o revoluci nýbrž o kontrarevoluci.

K situaci se vyjádřil i budoucí prezidenský kandidát Muhammad Baradej "I když byl protest před vládní budovou nelegální, bylo nutné proti němu zasáhnout tak brutálně a divoce a v rozporu s lidským právem?"

V dalších dnech lze v Egyptě očekávat další demonstrace, ke kterým se patrně přidají další lidé a je možné rozšíření demonstrací do dalších měst. Záběry zachycující brutalitu vojáků vůči demonstrantům, které se šíří prostřednictvím sociálních sití pobouřily mnoho Egypťanů, kteří se již domlouvají na dalších protestech. Objevily se i první názory, že země je na pokraji občanské války.

Brutální zásah armády proti demonstrantům v Káhiře.Komentáře ke článku