Chorvatsko členem EU od roku 2013 ?

Chorvatsko dostalo od Evropské komise zelenou pro vstup země do společenství Evropské Unie. Plnohodnotným členem EU by se tak Chorvatsko mohlo stát už v roce 2013. Pro úspěšný vstup je však ještě potřeba získat souhlasné stanovisko ostatních sedmadvaceti členů evropského společenství.

Zda se Chorvatsko stane členem EU tedy bude záležet na jednotlivých členech, což by v případě Slovinska mohl být problém. Slovinci snahu Chorvatů mohou zablokovat kvůli sporu o Piranskou zátoku a přístup k moři nebo svůj souhlas se začleněním Chorvatska do Evropské unie podmínit vyřešením tohoto letitého problému. Eurokomisařka Vivian Redingová již vyzvala všechny státy unie, aby neprodleně uzavřely nedokončené kapitoly přístupových jednání. Zdá se tak, že nyní je Chorvatsko vstupu do EU velmi blízko i díky současné vládě, která na přistoupila na některé požadavky, které zemi ve vstupu bránily. Chorvatsku bezesporu pomohlo i odsouzení generála Ante Gotoviny v Haagu.

Evropská komise však nadále upozorňuje, že Chorvatsko má stále v některých klíčových oblastech nedostatky, které bude nutné v nadcházejícím období vyřešit. Po sporném přijetí Bulharska a Rumuska do EU, které je obecně chápáno jako předčasné, bude Chorvatsko pod drobnohledem Evropské komise o to více.