Objíždíme slovinskou dálnici

25.6.2013 - Jak se vyhnout dálnici ve Slovinsku a ušetřit tak 15 - 30 € za slovinskou dálniční známku? Tisíce českých řidičů mířících každoročně do Chorvatska řeší, jestli při průjezdu Slovinskem použít pár kilometrů drahé slovinské dálnice nebo se placení vyhnout a zvolit trasu po původní okrsce. My jsme objížďku vyzkoušeli na vlastí kůži v rámci naší redakční cesty do Chorvatska a přinášíme vám podrobný popis.

Při naší dřívější cestě do Chorvatska jsme na slovinských hranicích zakoupili za 30 € měsíční dálniční známku, abychom si užili pohodlí slovinské dálnice a vyzkoušeli ji na vlastní kůži. Slovinci mají dálniční známku i sedmidenní za 15 €, ale ta většině českých řidičů na běžný pobyt od soboty do soboty stačit nebude. Po projetí slovinské dálnice jsme však byli docela v rozpacích. Za 30 € cca 50 km dálnice ze které zase sjedete na starou okresku s omezenou rychlostí ještě ve Slovinsku a pokračujete po ní až na hranice s Chorvatskem? Docela dost.

Letos jsme se rozhodli zmíněných 30 € ušetřit a použít je třeba na dobrou večeři v Chorvatsku. K tomu bylo potřeba se slovinské dálnici vyhnout. Náplánovali jsme si trasu přes Lenart a Ptuj a po jejím bezproblémovém projetí jsme konstatovali, že jsme udělali dobře.

Objížďka slovinské dálnice

Ještě v Rakousku kousek před hranicí se Slovinskem sjíždíme z dálnice výjezdem číslo 226 na Gersdorf (obr. 1). Výjezd je dobře a hlavně včas označen několika ukazateli, takže jej nemůžeme minout (obr. 2). Sjezd končí křižovatkou ve tvaru T na které je umístěn ukazatel (obr.3). Dáváme se tedy doleva směr deset kilometrů vzdálený Mureck. Tam je totiž hraniční přechod do Slovinska. Podjíždíme rakouskou dálnici, ze které jsme před několika málo okamžiky sjeli (obr. 4). Za ní je po levé ruce benzínová čerpací stanice kolem které jedeme dál až do obce Mureck.

Do Murecku vede kvalitní okresní silnice na které je místy rychlost snížena na 80 nebo 70 km/h. Ani při průjezdu tímto upraveným rakouským městečkem nenastává žádné bloudění. Cesta vede stále po hlavní rovně a na konci Murecku se objevuje hraniční most přes řeku Mur (obr. 5 a 6). Na jeho konci je opět křižovatka ve tvaru T a na ní ukazetel, který nás bezpečně posílá doprava (obr. 7) směrem na Lenart a Zagreb. Jsme ve Slovinsku.

Průjezd obcí Lenart

Následuje ostré stoupání po okresce, která má své nejlepší již za sebou a podle nás je srovnatelná s průjezdem přes Brno kudy jsme jeli před několika hodinami a nadávali, co je to za tankodrom. Po několika kilometrech se silnice trošku zlepšuje a po ujetí přibližně 20 kilometrů vjíždíme do obce Lenart. Po několika stech metrech nás ukazatel posílá na dalším "Téčku" doprava a vzápětí doleva po "Ptujské cestě" na obec Ptuj. Tady už jsme nefotili, protože cesta byla opravdu velmi dobře značená.

Průjezd obcí Ptuj

Po půlhodince a ujetých cca 40 kilometrech přijíždíme do Ptuje. To by mohl být poslední zádrhel, ale nakonec se ukazuje, že díky výbornému značení není. Po několika stech metrech nás ukazatel na první světelné křižovatce neomylně posílá vlevo na Dornavskou cestu směr Zagreb. Na prvním kruhovém objezdu dle značení rovně druhým výjezdem. Po několika málo metrech následuje další kruhák a tentokrát nás cedule posílají prvním výjezdem vpravo na ulici Puhova. Jedeme stále rovně a asi po kilometru následují další dva kruhové objezdy a situace se opakuje. Na prvním rovně, na druhém prvním výjezdem vpravo na most přes Ptujské jezero.

Za mostem následuje další kruhová křižovatka. Tu je třeba projet rovně, tedy druhým výjezdem. Pokud bychom zde vyjeli vpravo prvním výjezdem dovedla by nás cesta na posledních několik set metrů dálnice a byl by problém. Takže rovně a silnice nás už neomylně vede na konec drahé slovinské dálnice, kde se držíme ukazatele Zagreb (pozor neodbočit na Maribor). A je to. Hodinka cesty a v kapse nás hřeje ušetřených 30 €.

Dále už zbývá pouze asi 20 kilometrů na slovinsko-chorvatskou hranici po úzké místní silnici, kde je rychlost omezena na 70 a leckdy i na 60 kilometrů v hodině.

Co dodat na závěr?

Ano, tahle cesta se nám líbila. Vedla totiž upraveným slovinským venkovem, což byla příjemná změna po několika stech kilometrech na rakouské dálnici. Ocenili jsme nadstadardní značení, které snad nikomu nedovolí zabloudit.

Vaše názory nám nejsou lhostejné!!! Proto se o ně a své zkušenosti s cestou do Chorvatska můžete s námi a dalšími čtenáři podělit přidáním komentáře pod článkem. Ke vložení komentáře není nutná registrace nicméně nevhodné, urážlivé, rasistické, vulgarní a reklamní příspěvky budou smazány.

Přečtěte si také:
Dálniční poplatky v Rakousku 2013 >>
Dálniční poplatky ve Slovinsku 2013 >>
Ceny potravin v Chorvatsku 2013 >>


Obr. 1 - Výjezd 226 směr Gersdorf
Obr. 1 - Výjezd 226 směr Gersdorf
Obr. 2 - Výjezd 226 směr Gersdorf
Obr. 2 - Výjezd 226 směr Gersdorf
Obr.3 - Křižovatka T směr Mureck
Obr.3 - Křižovatka T směr Mureck
Obr.4 - Pojdezd pod rakouskou dálnicí
Obr.4 - Pojdezd pod rakouskou dálnicí
Obr. 5 - Hraniční most přes řeku Mur
Obr. 5 - Hraniční most přes řeku Mur
Obr. 6 - Hraniční most přes řeku Mur
Obr. 6 - Hraniční most přes řeku Mur
Obr. 7 - ukazatel na konci mostu
Obr. 7 - ukazatel na konci mostu


poděkování
Autor: Marcela
Datum: 08.08.2014 11:47

Dobrý den, moc děkujeme za tento podrobný popis objížďky. Bylo to perfektní - opravdu se nedá zabloudit.

michaelscz@gmail.com
Autor: Michaels
Datum: 14.07.2013 19:08

"Za mostem následuje další kruhová křižovatka. Tu je třeba projet rovně, tedy druhým výjezdem. Pokud bychom zde vyjeli vpravo prvním výjezdem dovedla by nás cesta na posledních několik set metrů dálnice a byl by problém" Myslím, že tento 5.kruhák nevede přímo na dálnici: viz http://goo.gl/maps/uF9Q5 Ani na videu není žádná zmínka o dálnici: http://www.youtube.com/watch?v=OxivVULIUbc&feature=youtu.be&t=10m50s M.

Komentáře ke článku