Egypt: Nepokoje nebo občanská válka?

Zdroj: www.aljazeera.com

8.7.2013 - V pondělí nad ránem bylo v Káhiře při demonstraci zastřeleno 42 lidí, převážně z řad demonstrujících příznivců minulý týden sesazeného prezidenta Mursího. Pondělní masakr ještě vyostřil vyhrocenou situaci v Egyptě a již nyní je jasné, že se Egypt ocitl na pokraji občanské války.

Původně pokojná demonstrace Mursího příznivců z řad Muslimského bratrstva v egyptském hlavním městě Káhiře se změnila v krvavý masakr. Podle výpovědi jednoho z demonstrujících se tak stalo v okamžiku, kdy proti nim armáda použila granáty se slzným plynem a následně na dav zautočila střelnými zbraněmi skupina lidí v civilu.

Velení egyptské armády oznámilo, že za střelbou do demonstrantů stojí neznámá teroristická skupina, která se snažila zaútočit na kasárna. Zadrženo bylo více než 200 střelnými zbraněmi a zápalnými lahvemi ozbrojených lidí.

Krvavý masakr tak ještě vyhrotil politickou situaci v Egyptě a ztížil jednání o nové vládě. Z těch se stáhla druhá nejsilnější muslimská strana Núr. Kdo se tak stane prozatimním premiérem a víceprezidentem, který dovede Egypt k předčasným volbám není v tuto chvili jasné a zdá se že země má, než k předčasným volbám, blíže k občanské válce.

Mnoho lidí si nyní klade otázku je-li cestování do Egypta ještě bezpečné. A jaký je váš názor? Pojedete do Egypta i přes současnou situaci? Vyjádřit se můžete v komentářích pod článkem.


Do Egypta?
Autor: Jana
Datum: 08.07.2013 11:49

Nevím, jak kdo, ale já bych do Egypta nejela. Cestovky sice uklidňují, že v letoviscích je klid, ale to se může za minutu změnit. Podle mě tam může nyní jed jen blázen.

Komentáře ke článku