Káhira

KáhiraHlavní město Káhira bylo založeno v druhé polovině desátého století před naším letopočtem poté co zemi dobili chalífové z rodu Fátimovců. Na místě, kde al Qáhir neboli Káhira vznikla, již před tím existovalo osídlení. Mezi nejznámější asi patří osada  Fustát.  V  následujících stoletích Káhira zaznamenala dynamický rozvoj a stala se bohatým městem, které bylo dále rozšiřováno. O historii Káhiry najdete na internetu mnoho materiálů, takže se tamto místě již více o historii Káhiry rozepisovat nebudeme a budeme se soustředit na součastnost a praktické rady co v Káhiře stojí za vidění či kde se ubytovat. Snad jen poslední. Káhira znamená v překladu Vítězná.

Současná Káhira v praxi

Slavný bazar v KáhiřeSoučasná Káhira je moderní město s více než 16 milióny obyvatel, některé odhady uvádějí až 20 miliónu zde žijících lidí a je tak nejlidnatějším městem Afriky. Velkému počtu obyvatel odpovídá i počet aut takže především v centru Káhiry je hustý provoz a časté dopravní zácpy. Navíc v Káhiře málokdo respektuje pravidla, počet pruhů rozhodně neodpovídá počtu aut vedle sebe jedoucích, jízda na červenou či v protisměru je zde normální. Dá se říci, že v Káhiře platí právo rychlejšího a ani ve večerních hodinách auta nesvítí (až na vyjímky), nýbrž maximálně při míjení bliknou. Každý kdo má klakson neustále troubí. Rozhodně nevynechejte projížďku taxikem, bude to pro vás opravdový adrenalinový zážitek. Chodci přechází všude, kde se jim zachce a to i přes nejrušnější několikaproudové silnice. Při přecházení buďte maximálně obezřetní, avšak průbojní, jinak vám hrozí, že se na druhou stranu nedostanete ani po přechodu.

Současná Káhira je v centru moderní pulsující město se značkovými obchody, budovami, bankami, občerstveními atd. Dokonce i dívky zde chodí  v džínách s téměř nezahalenými vlasy pouze se symbolickým šátkem. Na druhé straně okrajové části Káhiry jsou chudé a domy zdevastované.

Káhira - co určitě nevynechejte

Alabastrová mešita v Káhiře.Pokud chcete vidět Káhiru, zažít atmosféru rušného a bohatého centra v okolí náměstí Midan Tahrir, chudinských čtvrtí na periferiích a nasát jedinečnou atmosféru pulsujícího dvacetimilionového města s unikátními památkami  a zcela rozdílnými kulturami a náboženstvím rozhodně zapomeňte na jednodenní výlet. Jenom, když zmíníme nejkrásnější místa v Káhiře a pokud si jejich atmosféru opravdu budete chtít vychutnat (a ne vidět pyramidy v Gíze jenom z autobusu) zabere vám pobyt v Káhiře několik dnů. Věřte bude to stát za to. Hlavním turistickým lákadlem jsou bezesporu pyramidy v GízeEgyptské muzeum v Káhiře, kde je shromážděno mnoho tisíc unikátních nálezů z celého Egypta (více o Egyptském muzeu zde). Dalším místem lákajícím k návštěvě bezesporu patří Citadela (Citadel of Salah Al-Din). Dalším zajímavým místem kam by jste měly určitě odpoledne či v podvečer zajít je  Bazar Chán al-Chalílí v islamské části Káhiry.

Doprava v Káhiře

Existujeme mnoho způsobů, jak se můžete pohybovat po Káhiře. Praktické rychlé je použití všudy přítomných místních taxíků, opravdu levnou variantu nabízí káhirské metro či autobusová doprava. Dobrodružně a romanticky zároveň působí svezení říčním taxikem (River Taxi). Naopak nepraktické je vypůjčení auta. Doprava v Káhiře je tak hustá a připočteme-li i svérázný způsob jízdy místních nedá se o nějaké úspoře času mluvit. Projít se pěšky také není k zahození. Narazíte na věci a všimnete si toho, čeho by jste si z žádného dopravního prostředku nevšimly. Praktické rady a zkušenosti o cestování po Káhiře zde.

Letiště v Káhiře

Letiště v Káhiře.Letiště v Káhiře leží vzdušnou čárou 13 kilometrů východně od centra města. Je rozděleno na dva terminály - nový a starý. Místní taxikáři, ale spíše než terminál používají výraz "old airtport" a "new airport", nové a staré letiště. Mezi oběma terminály jezdí bezplatný autobus a to i v noci, takže zaveze-li vás taxikář špatně využijte ho. Linky ČSA přistávali a odlétali, až do svého zrušení v roce 2011 ze starého terminálu. Poslední dobou stále častější a populárnější (z důvodu ceny letenek) lety z Vídně či jiných letišť v blízkosti Čr přistávají a odletájí většinou z nového terminálu Káhirského letiště.

Cestu z káhirského letiště do centra Káhiry či vašeho hotelu nejčastěji zařídí nějaké to taxi. Mnoho hotelů v Káhiře zajistí bezplatný odvoz z letiště pokud u nich budete ubytováni tři a více nocí. Každopádně se na vás po opuštění příletové haly nalepí mnoho taxikářů nabízejících odvoz. Smlouvejte a neberte první auto, cesta by měla stát 50 - 65 LE. Na káhirském letišti staví i autobusy jimiž se lze do centra dostat za pár liber.

Nádraží v Káhiře

Káhira - vlakové nádražíAutobusová nádraží v Káhiře jsou hned dvě. Nedaleko hlavního káhirské náměstí Midan Tahrir mezi hotelem Hilton a egyptským muzeem je umístěno nádraží  (GPS30° 3'0.68"S,  31°14'2.74"V) ze kterého odjíždějí autobusy na kratší vzdálenosti, ale i třeba do Hurgady. Severně od něj, vzdušnou čarou něco přes kilometr je nový moderní autobusový terminál (GPS 30° 3'30.78"S,  31°14'16.56"V), ze kterého odjíždějí autobusy společností East Delta, Superjet a West & Middle Delta do všech velkým měst v Egyptě - Hurgada, Port Said, Alexandria, Luxor, Siwa.

Vlakové nádraží (Ramses Railway Station- gps 30° 3'49.18"S, 31°14'51.62"V) je umístěno severně od centra Káhiry. Z něj odjíždějí vlakové spoje do všech důležitých destinací v Egyptě. Jak jsme již psali v článku doprava v Egyptě je železniční síť v Egyptě překvapivě hustá a  vlaky na dobré úrovni, což činí cestování po Egyptě vlakem pohodlým.

Egyptské muzenum v Káhiře
Egyptské muzenum v Káhiře
Pohled z hotelu Vienna na Talaat Harb Squere
Pohled z hotelu Vienna na Talaat Harb Squere
Život v Gíze
Život v Gíze
U vstupu do areálu pyramid
U vstupu do areálu pyramid
Pyramidy v Gíze
Pyramidy v Gíze
Pyramidy v Gíze
Pyramidy v Gíze
U pyramid
U pyramid
Káhira
Káhira
Káhira
Káhira
Citadela s alabastrovou mešitou
Citadela s alabastrovou mešitou
Vojenské muzeum
Vojenské muzeum
Pohled na Káhiru z citadeli
Pohled na Káhiru z citadeli
Dopravní situace v Káhiře
Dopravní situace v Káhiře
Pohled na Káhiru
Pohled na Káhiru
Mrakodrapy v Káhiře
Mrakodrapy v Káhiře
Je libo čerstvou šťávu?
Je libo čerstvou šťávu?
Alabastrová mešita
Alabastrová mešita
Alabastrová mešita
Alabastrová mešita
Život v Káhiře
Život v Káhiře
Bazar Chán al-Chalílí
Bazar Chán al-Chalílí
Bazar Chán al-Chalílí
Bazar Chán al-Chalílí
Egyptské muzenum v Káhiře
Egyptské muzenum v Káhiře

Přehled podstránek

Bazar Chán al-Chalílí

Dalším místem, které by jste při svém pobytu v Káhiře rozhodně neměly vynechat je slavné káhirské tržiště Chán al-Chalílí v islámské části Káhiry (gps 30° 2'49.49"S,  31°15'44.95"V)…

Zobrazit

Doprava v Káhiře

Taxi v Káhiře Taxíků je jich tolik, že vás za chviličku začnou obtěžovat. Respektive jejich zájem o tom vás někam odvést. Pro řidiče taxiků není problém zastavit uprostřed rušné křižovatky a…

Zobrazit


Komentáře ke článku