Protesty v Egyptě pokračují

Vlajka Egypta1.7.2013 - Násilné demostrace proti egyptskému prezidentovi Muhammadu Mursímu pokračovaly i tento víkend. Podle egyptských médií při nich zahynulo nejméně deset lidí a více než šest stovek demonstrantů bylo zraněno.

Násilné demonstrace proti současnému egyptskému prezidentovi se kromě Káhiry a Alexandrie rozšířily do dalších měst po celém Egyptě. O tomto víkendu se tedy kromě tradiční bašty demonstrantů náměstí Tahrir v Káhiře a na pobřeží Středozemního moře v Alexadrii protestovalo například ve městech Gharbiya, Ismaïlia, Sharqiya a Menoufiya.

Tři mrtvý účastníci demostrace jsou hlášeny z Assiutu poté co je napadli stoupenci prezidenta Mursího. Další pětadvacetiletý demostrant zemřel v Beni Suef, kdy společně s demostranty ocitl pod palbou Mursího příznivců. Ve Fayoumu zemřel osmnáctiletý mladík při střetu mezi příznivci a odpůrci prezidenta poté, co jej kulka zasáhla přímo do hlavy.

V pondělí bylo také zapáleno sídlo Muslimského bratrstva, které nyní vládne zemi. Podle vyjádření stoupenců obou znepřátělených táborů se utichnutí demostrací a násilností v následujících týdnech nedá očekávat. Odpůrci tvrdí, že káhirské centrální námestí Tahrir a prostor před prezidenským palácem opustí, až po sesazení prezidenta Mursího. I ze strany příznivců prezidenta čiší odhodlání v boji pokračovat. "Půjdeme přes mrtvoly" řekl doslova jeden z nich.

Podle aktuálních informací požadují demostranti prezidentovo odstoupení do úterý 2.7. do 17:00 hodin. Jaký bude další vývoj v Egyptě lze s těží očekávat. Nicméně již teď je jasné, že násilné demostrace z náměstí egyptských měst jen tak nezmizí.

Turistů mířících do letovisek na pobřeží Rudého moře se zatím situace nijak nedotkla. Od žádné cestovní kanceláře nepřišla zpráva o nějákem omezení. Nicméně je vhodné případně zvážit možné riziko při fakultativních výletech do Káhiry. Individuální cestování se vzhledem k bezpečností situaci nyní nedopručuje.

O dalším vývoji situace vás budeme informovat.Komentáře ke článku