Střety mezi Křesťany a Muslimy

Egypt - vlajka6.8.2012 - Jindy poklidná vesnička Dahshur v Gize nedaleko Káhiry se změnila v bojiště mezi Křesťany a Muslimy. Více než stovka křesťanských rodin byla nucena ve strachu o život opustit své domovy a uchýlit se k příbuzným.

Celý spor začal minulý týden poté, co muž křesťanského vyznání pracující v obchodě s prádlem spálil při žehlení košili muslimského muže. To bylo pro Muslimskou komunitu záminkou a večer se poškozený muž i se svými přáteli dostavil do domu muže, který košili spálil. Vyzbrojeni byli noži a mačetami. Dotyčný Křesťan, který byl v domě sám se svou rodinou ve strachu o život hodil do davu zápalnou láhev. Následkem toho došlo k vážnému zranění jednoho muže, který  později zemřel v nemocnici.

Podle Egyptské iniciativy pro lidská práva, která celou situaci od začátku a i posléze sledovala a která kromě toho vyzvala policii k ochraně obyvatel, dav následně zaútočil na místní kostel, ale skupina Muslimů jim v tom zabránila až do příjezdu policie, která dav rozehnala. Policii se však již nepodařilo zabránit rozlobenému davu v zapálení domu ve kterém žije křesťanská rodina.

Následně na to Egyptská iniciativa pro lidská práva varovala úřady, že v oblasti může dojít k vážným náboženským nepokojům a vyzvala k ochraně obyvatel. I přes varování policie dopustila, aby se nepokoje a násilí páchané proti Křesťanům rozhořelo naplno a desítky rodin ve strachu o své životy musely opustit domovy a prchout před rozzuřenými Muslimy do bezpečí. Většina rodin se uchýlila ke svým příbuzným a známým v blízké vesnici Dinaweya, ale později panovala obava, že Muslimové z Dashuru si přijdou vyřídit své účty i sem a proto se většina rozhodla vesnici opustit.

Situaci v Dahshuru popsala i jedna z jeho obyvatelek, třiadvacetiletá Sabah Malak: „Byla jsem doma, když k nám do domu přišli sousedé a řekli mě, ať všeho nechám, vezmu své děti a jdu.“ Poté  vzala pětiletou dceru Miriam a dvouletého Amira a společně se svou sestrou a jejími dětmi opustila pronajatý dům. Cestou viděla svého manžela, jak jde koupit chleba a řekla mu, ať jde s nimi pryč. “Proč já? Já nejsem součásti boje. Co jsem udělal?“ odvětil jí její manžel. Sabah pokračuje ve vypravění: „Jsi Křesťan, tvůj život je v nebezpečí“ a v slzách dodává, že citili, že být Křesťanem je urážka. Ve strachu o život si sebou nestihli vzít ani peníze ani oblečení. Později, když volala svému sousedovi, aby zkontroloval dům, který opustila, řekl, že všechno bylo ukradeno nebo rozbito a že útoku nešlo zabránit, protože útočníků prý byly tisíce.

Mnoho Křesťanů se domnívá, že útokům šlo zabránit, kdyby policie nezůstala v nečinnosti a odpovědnost za následky těchto smutných událostí příčítají právě jí. Mnozí jdou dokonce ještě dále a podezřívají policii z toho, že se její příslušníci sami účastnili rabovaní. Mezi ně patří i Nadia Girgis, jejíž syn při násilnostech přišel o půl kilogramu zlata, když dav přepadl jeho klenotnictví.

Policie však vinu odmítá s tím, že nasazených příslušníků bylo tisíc, ale na pohřbu se sešlo přes osm tisíc Muslimů a že chránila kostel a nemohla zároveň chránit každý dům. Zároveň dodává, že prý nešlo o náboženský boj.

Muslimové pro změnu viní média, jak informují o události. Nelíbí se jim, že média více informují a násilí, rabování a nedostatečně prezentují, že bezdůvodně zemřel mladý Muslim. Někteří prohlašují, že útočníka zabijí pokud ho uvidí. Ten však již byl zatčen i se svou rodinou.

V Dahshuru tak dál vládne napětí a vesnici hlídá velké množství ozbrojenců. Reportérům Ahram online nebylo dovoleno fotit kostel ani kopstké domy, obchody a dílny a nebyl jim ani umožněn rozhovor s rodinou zabitého mladého Muslima. Rodiny koptských křesťanů dál přebývají u svých známých a příbuzných a není jasné kdy  a zda-li vůbec se někdy vrátí do svých domovů.
Sabah Malak říká: „Jsem nyní u mého dědečka, ale jak dlouho mě a mou rodinu může hostit? Můj manžel se bojí jít do práce. Mohli by ho najít a dostat ho. Moje děti pláčou a ptají se mě, jestli nás zabijí až se vrátíme do Dahshuru."

V neděli večer protestovaly desítky koptských křesťanů před prezidentským palácem v Káhiře. Jeden s demostrantů Nader Magdy řekl Al-Ahram arabské internetovému deníku: "Musel jsem opustit svou vesnici, protože nám hrozí zavraždění. Řekli  křesťané budou zastřeleni."

Náboženské nepokoje v Dahshuru rozhodně nejsou první v letošním roce. K podobnému incidentu po kterém své domovy opustilo osm křesťanských rodin došlo v Amreya nedaleko Alexandrie. Nepokoje se tehdy rozhořely kvůli údajném milostnému poměru mezi muslimským mladíkem a dívkou křesťanského vyznání.

zdroj: Ahram online


násilí v Egyptě
Autor: Alex
Datum: 06.08.2012 13:49

Obávám se, že situace v Egyptě se pomalu, ale jistě mění a dříve nebo později dojde k něčemu horšímu a podobné záležitosti se rozšíří i na pláže a turistických letovisek.

Komentáře ke článku