Převrat v Egyptě

4.7.2013 - Značně nejistá situace panuje v Egyptě poté, co armáda ve středu večer sesadila současného prezidenta Mursího, zrušila ústavu a ujala se moci. Vladnoucí Muslimské bratrstvo tento čin odsoudilo a nazvalo ho ozbrojeným pučem. Mnoho miliónů Egypťanů však tento krok vítá.

Egyptský prezident Mursí navzdory požadavkům armády nezačal jednat s opozicí a ani dobrovolně neopustil prezidentský úřad. Ve středu v 17:00 hodin vypršela lhůta, kterou dostal od armády a ta jej sesadila a převzala moc v zemi. Zároveň byla zrušena nová ústava. Prezident má být podle informací se svým týmem zadržován v některé z vojenských budov. Taktéž byl vydán zatykač na 300 členů Muslimského bratrstva.

Tyto kroky přivítalo mnoho miliónů Mursího odpůrců, kteří proti současnému vedení země již několik dní masivně protestovali po celé zemi. Tyto demonstrace byly často napadány Mursího příznivci a docházelo k ozbrojeným střetům při kterých zemřelo  pouze od víkendu několik desítek lidí.

USA evakuovaly velvyslanectví v Káhiře

Situace v zemi zůstává nadále nejistá a i dnes jsou hlášeny ozbrojené střety mezi příznivci a odpůrci prezidenta. USA dokonce několik hodin po svržení prezidenta nařídilo kvůli probíhajícím sociálním a politickým nepokojům evakuaci svého vyslanectví v Káhiře a dalo pokyn všem vládním činitelům a jejich rodinným příslušníkům k odjezdu ze země.

Ministerstva zahraničí mnoha států, včetně amerického vydalo svým občanům doporučení odložit cestu do Egypta a těm co v Egyptě v současnosti pobývají opustit zemi. Mezinárodní letiště v Egyptě zatím normálně fungují, nicméně je možné, že k omezení provozu vzhledem k situaci může dojít. České ministerstvo zahraničí zatím vydalo varování před cestami do severní části sinajského poloostrova, včetně letoviska Taba a doporučilo českým občanům pobývajícím v letoviscích na pobřeží Rudého moře nevydávat se mimo ně. Zároveň důrazně varuje před individuální turistikou v Egyptě, především ve velkým městech jako je Káhira, Alexandria, Port Saíd, Suez a Ismalía a po Sinaji.

Související články:
Armáda dal Mursímu ultimatum >>
Protesty v Egyptě pokračují >>

 Komentáře ke článku