Beduíni oblíčili vojáky na Sinai

Egyptská vlajka15.3.2012 - Více než 300 ozbrojených Beduínů obklíčilo a již dva dni blokuje tábor mezinárodních mírových jednotek na Sinaiském poloostrově v Egyptě. Mezi stovkami obklíčených jsou příslušníci několika národností, především Uruguayců, Američanů a Kolumbijců, ale také dva Češi.

Aktualizováno 19.3.2012
V pátek 16.března 2012 ukončili Beduíni blokádu základy mírových sil na Sinajském poloostrově. Osm dní trvající blokáda byla ukončena na základě dohod mezi Beduíny a egyptskými úřady, které přistoupily na požadavek propustit do 16.dubna zadržené Beduíny vězněné v souvislosti s teroristickými útoky v egyptských rekreačních letoviscích před několika lety. Členové prozatimní vlády v Egyptě k tomu uvedli, že ruší tresty smrti pro tři beduíny, kteří byly v souvislosti s atentáty odsouzeni ještě za vlády svrženého prezidenta Husního Mubaraka. Údajně nebyl proces spravedlivý.

15.3.2012 Podle dosavadních informací se zatím vše obešlo bez násilí. Beduíni požadují propuštění pěti osob, které jsou zadrženy a vyšetřovány v souvislosti s teroristickými útoky v Sharm el Sheikhu v roce 2005. Ti byli již jednou odsouzeni za terorismus, nyní mají jít znovu před soud, kde jim v případě prokázání viny hrozí doživotní tresty či dokonce tresty smrti. Vyjednávání mezi Beduíny a egyptkými úřady však zatím k ničemu nevedla a tak zůstává příjezdová silnice k táboru blokována ostnatým drátem a kolem tábora hlídkují Beduíni v dodávkách ozbrojeni automatickými zbraněmi.

Úkolem několika stovek členů Mezinárodní mírové jednotky je zajištění dodržování Egyptsko - Izraelské mírové smlouvy z roku 1979. V jednotce nyní působí tři čeští vojáci, jeden z nich byl v době obklíčení na dovolené, potvrdil to mluvčí ministrstva obrany. Náčelník generálního štábu uruguayské armády Pedro Aguerry uvedl, že mezi zadrženými zatím panuje dobrá morálka, mají jídlo, vodu i dostatek munice a v případě zhoršení situace jsou připraveni použít plán pro mimořádné události, ke kterému byly vycvičeni.

Podobný incident se odehrál na konci ledna, kdy se sedmdesát Beduínů zmocnilo rekreačního kempu Aqua Sun ležícího na pobřeží Rudého moře mezi vyhlášenými turistickými letovisky Nuweiba a Taba na Sinaii. Viz náš článek - Beduíni obsadili letovisko v Egyptě.

Další články o situaci v Egyptě:
Turista zastřelen v Sharm El Sheikh >>
Demonstrace v Káhiře si vyžádaly mrtvé >> - video
Beduíni obsadili letovisko v Egyptě >>Komentáře ke článku