Bezpečnost v Egyptě

Aktualizace 13.12.2011 - "Níže uvedený článek odpovídal stavu před lednem 2011 a stejně tak, jako se v té době začal měnit Egypt, začala se postupně měnit i bezpečnostní situace. Mnoho z toho, co je psáno níže, již platit nemusí a pokud se již vydáte do Egypta mimo pobřežní letoviska, především do Káhiry, Alexandrie a dalších větších měst neměly by jste rizika podceňovat."

V době teroristických útoků, které zasáhly nejedno evropské město se dá konstatovat, že Egypt není o nic nebezpečnější než kterákoliv jiná země. Vláda a egyptské úřady jsou si vědomi, že země je dnes plně závislá na příjmech z cestovního ruchu a nebudou-li se turisté v Egyptě cítit bezpečně nebudou sem jezdit. Proto je na bezpečnost turistů v Egyptě kladen velký důraz. Při vašem pobytu všude narazíte na přísná bezpečností opatření, která vás však nijak výrazně neomezí. Přítomnost ozbrojených hlídek u památek a muzeí, v centrech měst či vlacích je na denním pořádku. U vstupu do významných budov jsou namontovány bezpečnostní rámy. Bezpečnostní opatření byly zesíleny především v druhé polovině devadesátých let po sérii teroristických útoků zaměřených na turisty. Přesto, že lze dnes Egypt považovat za bezpečnou zemi, která pro bezpečnost turistů dělá maximum nelze riziko teroristického útoku zcela vyloučit. Stejně jako i jiných zemích na světě.

Proč dnes teroristé útočí na turisty v Egyptě?


Na jedné straně může jít o odvetu za válku na blízkém východě a straně druhé o snahu poškodit Egypt a destabilizovat jeho ekonomiku závislou na turismu. Islámistickým a fundamentalistickým teroristickým skupinám se Egypt stal trnem v oku v roce 1977, kdy prezident Anvar as-Sadat přijal iniciativu Spojených států o mírovém řešení konfliktu s Izraelem a rok na to podepsal Dohody z Camp David, které 26.března 1979 vyústily v Egyptsko-izraelskou mírovou smlouvu. Egypt tím vlastně jako první arabská země uznal Izrael za samostatný stát a zároveň tak dosáhl navrácení Sinajského poloostrova, který Izrael získal v roce 1967 v tzv. šestidenní válce. Podepsání mírové smlouvy bylo obecně v arabském světě viděno jako zrada Islámu. V souvislosti s tímto krokem byl na prezidenta Sadata 6.října 1981 spáchán úspěšný atentát a Egypt byl v roce 1979 vyloučen z tzv. Arabské ligy. Prezidentem se stal Muhammad Husní Mubarak. Ten pokračoval v prozápadní politice až do svého svržení v roce 2011 a Egypt je tak významným spojencem USA na blízkém východě a například v období války v Perském zálivu se přidal na stranu USA a Kuvajtu.

Vláda vědoma si závislosti Egypta na turismu ihned po prvních útocích na turisty v devadesátých letech zakázala činost všem náboženským politickým stranám a uskupením.

Na druhou stranu dle průzkumu společnosti WorldPublicOpinion.org z roku 2007 se více než 70% Egypťanů domnívá, že Spojené státy se pokoušejí oslabit a rozdělit islámský svět. 40% procent to dokonce považuje za hlavní cíl války proti teroru a jenom 12% dotázaných soudí, že cílem je ochránit USA před terorismem. Zároveň 60% nesouhlasí se sebevražednými útoky, 67% uvádí, že islám útoky na civilisty neumožňuje, ale 91% dotázaných Egypťanů schvaluje útoky na americké vojáky. Pohled na Al-Kaidu je dle průzkumu spíše negativní, sedm z deseti dotázaných na ni pohlíží negativně.

Atentáty na turisty v Egyptě

Hotel Europa severně od Káhiry se stal  terčem útoku 18.dubna 1996. Zahynulo tehdy 17 řeckých turistů, jeden Egypťan a 16 lidí bylo zraněno. K atentátu se přihlásila militantní skupina Islámské seskupení. Další útok v Káhiře se odehrál 18.dubna 1996. Nastražená nálož vybuchla v autokaru a zabila devět německých turistů a jednoho Egypťana. Zranění utrpělo dalších 18 lidí.

Největší masakr namířený proti turistům v Egyptě se odehrál 17.listopadu 1997 v chrámu královny Hatšepsut v Luxoru. Ozbrojená skupina zde postřílela 68 lidí z niž 58 byli zahraniční turisté převážně ze Švýcarska. Dalších 24 lidí bylo zraněno.

Další teroristický útok ze 7.října 2004 má na svědomí nejméně 34 lidských životů. Jednalo se o tři útoky v letoviscích na pobřeží Rudého moře. Nejvíce obětí (24) bylo v hotelu Hilton v Tabě nedaleko izraelských hranic.

Historické centrum Káhiry se otřáslo výbuchem 7.dubna 2005, kdy sebevražedný útočník odpálil bombu poblíž slavného bazaru Chán al-Chálílí. Osmnáct lidí bylo zraněno, o život přišli tři cizinci.

Jenom o pár dní později 30.dubna 2005 se Káhiře sebevražedné atentáty odehrály znovu. Nakonec při něm zahynuli pouze tři útočníci, ale deset osob (z toho 4 turisté) utrpěli zranění.

Další tři sebevražedné útoky tentokrát v letovisku Sharm el Sheik  zabily více než sedm desítek obětí z toho deset cizinců včetně jednoho občana České republiky. Zraněno bylo 200 lidí. K útokům došlo 23.července 2005.

O necelý rok později 24. dubna 2006 otřásly tři exploze letoviskem Dahab na jihovýchodě Sinaje. Zemřelo při nich 20 lidí a devadesát bylo zraněno

Další útok se odehrál opět u mešity a slavného bazaru Chán al-Chálílí v Káhiře 22.února 2009. Výbuch podomácku vyrobené nálože zabil sedmnáctiletou francouzskou turistku. Několik desítek lidí bylo zraněno.

Bezpečnost v Egyptě
Bezpečnost v Egyptě



Komentáře ke článku