Chystáte se do Káhiry? Pozor!

9.5.2012 Pokud se v následujících dnech chystáte vydat na návštěvu egypského hlavního města Káhiry veřte, že to není zrovna nejlepší nápad. Před několika dny se mezi obyvateli Káhiry rozhořely nové krvavé střety, které si vyžádaly nejméně 11 mrtvých a desítky zraněných.

Káhirské centrum není v posledních dnech zrovna ideálním místem, kam v Egyptě vyrazit a připomíná spíše bitevní pole. Nové násilné střety vypukly mezi útočníky a radikálními příznivci islamistických politických stran.

Při střetech zahynulo nejméně jedenáct lidí z nihž, podle personálu nemocnice, dva lidé byli ubodáni a děvět zemřelo po střele do hlavy. Některé zdroje uvádějí, že počet obětí se vyšplhal až na osmnáct.

Před prezidentskými volbami, které se v Egyptě uskuteční za několik týdnů se rapidně zhoršilo napětí nejen mezi lidmi a armádou, ale i mezi skupinami obyvatel samotnými. Lze tak očekávat, že centrum Káhiry bude i následujících dnech svědkem mnoha demonstrací a pouličního násilí. Z toho důvodu a s ohledem na bezpečnost není nyní Káhira místem vhodným pro turisty. Naopak střediska ležící na pobřeží Rudého moře hlásí poklidnou atmosféru, která je kromě jiného způsobena i malým počtem turistů, kteří nyní v Egyptě tráví dovolenou. Lidé ve střediscích jako Hurghada, Sharm El Sheikh či Marsa Alam jsou i přes nadcházející prezidentské volby v klidu a návštěvníkům se dostává veškerých služeb na normální úrovni.

Klid je i v nedalekém Luxoru, který je častým cílem turistů mířících za památkami a není nutné proto svůj pobyt omezovat pouze na prostor hotelového komplexu. Navíc ceny zájezdů především u německých cestovních kanceláří spadly na historické minimum. Na konci dubna tak bylo možné zakoupit devítidenní zájezd do Hurghady s all inclusive a odletem z Prahy či Brna a ubytováním ve dvou hvězdičkovém hotelu Sea View Sedwan Golden beach za necelých 8.000 Kč.

Další dobré nabídky byly především s letiště v Mnichově. Za určitých podmínek byla v ceně i doprava na  letiště v  Mnichově zdarma.

Další články o událostech v Egyptě:
Česká průvodkyně unesená v Egyptě >>
Turista zastřelen v Sharm El Sheikh >>
Beduíni obsadili letovisko v Egyptě >>
Demonstrace v Káhiře si vyžádaly mrtvé >>
Konec Egyptských pyramid v Gíze? >>

Zdroj videa: aljazeera.com
Komentáře ke článku