Sharm El Sheikh - průvodce pro turisty a cestovatele.

Sharm el Sheik je dnes moderní turistické letovisko položené na zcela jižním cípu Sinajského poloostrova. Ne vždy tomu však tak bývalo. Ve dvacátém století Sharm el Sheik dvakrát okupovali Izraelci. Nejprve v letech padesátých  a podruhé se Sharm el Sheik do rukou Izraele dostal při tzv. šestidenní válce mezi Izraelem a koalicí Egypta, Jordánska a Sýrie. Koalice v ní utrpěla drtivou porážku a Sharm el Sheik společně ze sinajským územím připadl Izraeli. Zpět pod správu Egypta se dostal až v roce 1982 jako výsledek dohod z Camp Davidu v roce 1978 a podepsání mírových smluv v roce 1979. Paradoxně za vlády Izraele byl Sharm el Sheik budován v čemž pokračoval Egypt a především v devadesátých letech dvacátého století zde vyrostlo vše, co je nezbytné proto, aby se město mohlo stát výrazným turistickým cílem.

Sharm el Sheik je dnes potápěčským rájem a korálové útesy při pobřeží ukrývají nebývalé krásy podmořského světa. Mezi potápěči jsou místní vody považovány za jedny z nejkrásnějších. Nabídka potápěčských center je zde nepřeberná, jak pro profesionály a tak pro začínající potapěče. Chystáte-li se začít potápět není lepší a krásnější místo než Sharm el Sheik.
Egyptské úřady se rozhodly pro maximální ochranu podmořského světa a proto zde vznikl národní park Ras Mohammed, který je nyní domovem tisíců druhů barevných ryb.

Sharm el Sheik byl původně rybářskou vesnicí rozprostírající se u zátoky Šarm al-Mája (někdy psáno též jako Sherm el-Moiya). S rozrůstajícím se turistickým ruchem se postupně rozšiřoval podél pobřeží dál na sever k zátoce Naama bay, která dnes tvoří centrum letoviska a dále k zátoce Shark´s Bay.

Last minute Sharm el Sheikh >>

Ubytování v Sharm el Sheik

O ubytování v Sharm el Sheik obecně platí, že se zde nachází spíše lepší hotely a levné turistické ubytovny budete hledat obtížně. Neznamená to však, že zde nejsou. Jenom zkrátka nejsou tak rozšířené jako v například v Káhiře, Alexandrii či Luxoru. Luxusní pětihvězdičkové hotely jsou soustředěny na břehu zátoky Naama bay.

Jak se dostat do Sharm el Sheik?

Do Sharm el Sheik přijíždějí turisté většinou organizovaně, ale to rozhodně neznamená, že sem nemůžete zavítat bez cestovní kanceláře. Obecně jsou možnosti dopravy do Sharm el Sheiku hodně podobné jako v případě Hurghady. ČSA sem pravidelnou leteckou linku nenabízejí a tak můžete využít spoje z blízkých německých letišť jako Drážďany, Mnichov či Lipsko. Dobrá je i varianta letět ze společností Egypt Air z Vídně do Káhiry a poté pokračovat do Sharm el Sheiku.

Letiště Sharm el Sheik

Letiště je situováno severně asi 18 kilometrů od původní části Sharm el Sheiku a asi 10 kilometrů od zátoky Naama bay v tešné blízkosti Žraločí zátoky (Shark´s bay). Létají sem mezinárodní linky i vnitrostátní lety letecké společnosti Egypt Air.

Aktivity v letovisku Sharm el Sheik

Protože je Sharm el Sheik rájem potápění setkáte se snad na každém rohu s nepřebernou nabídkou nejrůznějších výletů na moře, kurzů potápění a vodních další aktivit. V hojné míře zde kvetou veškeré vodní sporty, ale i golf, squash či tenis. Využít můžete projížďky na koních  velbloudech.

Výlety z Sharm el Sheik

Sharm el Sheik svojí polohou přímo vybízí k návštěvě okolních států jako Jordánsko či Izrael a bezesporu návštěva Jeruzaléma či skalního města Petra patří k velmi atraktivním. Výlety jsou organizované místními agenturami a objevují se i v nabídce českých cestovních kanceláří. Doporučujeme porovnat ceny, které se mohou podstatně lišit. Avšak neovládáte-li jazyk budete nuceni omezit svůj výběr právě na nabídku cestovních kanceláří. Nikdo jiný vám česky mluvícího průvodce patrně nezajistí a absolvovat prohlídku Jeruzaléma bez výkladu by byla věčná škoda. 

Výlet do Luxoru

V nabídce některých cestovních agentur lze objevit i výlet do Luxoru. Pokud se na tento náročný výlet vydáte bude odměněni prohlídkou úžasných egyptských památek jako je Údolí králů, Luxorský chrám, chrám v Karnaku a uvidíte i Memnonovy kolosy. V nabídce naopak nebývá návštěva Údolí královen s hrobkou Nefertari či krásného chrámu Medinet Habu. Jedná opravdu o uchvatné památky ze starého Egypta. Možná pak ale budet zklamáni, že jste na jejich prohlídku neměly více času. Více infomací o Luxoru zde

Klášter Svaté Kateřiny na hoře

Klášter, který díky svému opevnění více připomíná pevnost, leží mezi horami Sinaj a Horou svaté Kateřiny. Poutní místo zde založil v šestém století císař Justin, který na místě, kde údajně Mojžíš nalezl hořící keř nechal vybudovat kostel, který byl posléze rozšířen a obehnán vysokou zdí. O tři sta let později byl zasvěcen Svaté Kateřině, jelikož se na hoře Svaté Kateřiny našly její ostatky. Máte-li sportovního ducha vyšplhejte na více než dvatisíce metrů vysokou horu Sinaj a pokochejte se jedinečným výhledem na okolní hory. 

Teroristický útok na Sharm el Sheik

Bohužel ani tomuto nádherném rekreačnímu centru se nevyhnul terorismus. 23.července 2005 došlo v Sharm el Sheiku ke třem sebevražedným útokům, které usmrtily více než sedmdesát lidí včetně jednoho občana České republiky. Více o bezpečnosti v Egyptě zde


Termín: 04.06.2024 - 06.06.2024
Strava: Snídaně

4 388,-

více


Termín: 03.06.2024 - 06.06.2024
Strava: Polopenze

5 400,-

více


Termín: 28.05.2024 - 02.06.2024
Strava: Polopenze

6 450,-

více

Potápění v Rudém moři
Potápění v Rudém moři
Podmořský život
Podmořský život
Potápění v Egyptě
Potápění v Egyptě
Pod vodní hladinou
Pod vodní hladinou
Rybičky
Rybičky
Egypt pod vodou
Egypt pod vodou

Přehled podstránek

Last minute Sharm El Sheikh

Sharm El Sheikh je světoznámé egytské letovisko do kterých ročně zavítají desititicíce návštěvníků, Čechy nevyjímaje. V Sharm El Sheikh si na své přijdou především milovníci potápění a…

Zobrazit


Komentáře ke článku