Autobusem po Chorvatsku

Ve většině případů se na rozdíl, třeba od Itálie, dá spolehnout i na časy odjezdů. Pro cestování chorvatskými linkami neplatí žádné speciální doporučení a je v podstatě obdobné jako u nás. Stačí vždy najít autobusovou zastávku (Autobusna stanica), kde se prodávají jízdenky a jsou zde vyvěšeny jízdní řády a chorvatskými autobusovými linkami se dostanete v podstatě i do většiny menších měst. Jízdenka je ve většině případů i místenkou, ale zasedací pořádek se ne vždy dodržuje. Pokud je vaše místo obsazené sedněte si jinam. Pokud je však v autobuse více cestujících než sedadel (ano i to se stává), obvykle zjedná nápravu řidič, přičemž zohlední vzdálenost na kterou kdo jede a dle našich zkušeností upřednostní turisty, kteří mají zakoupenou jízdenku dopředu před místními. Na rozdíl od Česka zaplatíte kromě jízdenky samotné i za zavazadla přepravovaná v nákladovém prostoru. Mějte proto peníze vždy u sebe. Váš batoh či kufr dostane samolepku s číslem a vy pro změnu potvrzení se stejným číslem. Při vystupování se jím prokážete a zavazadlo vám bude vydáno, pozor tedy na jeho ztrátu. A nyní se stačí  orientovat v jízdních řádech a hurá za dobrodružstvím při kterém poznáte opravdové Chorvatsko.

Doporučení na závěr. Pokud bude cestovat do Dubrovníku mějte při ruce pas, protože malý zhruba 10-15 kilometrový úsek pojedete přes Bosenské území, kde bude probíhat klasická hraniční kontrola.

Zkušenosti cestovatele: "Jeli jsme nočním autobusem z Puly do Splitu a bláhově si mysleli, že cestu trvající mnoho hodin zaspíme. To bychom, ale potřebovali o mnoho více alkoholu než jsme ve skutečnosti vypili. Autobus, nevím jestli to byl nějaký speciální courák, stavěl každou půl hodinu a cestující nastupovali a vystupovali, vždy se samozřejmě rozsvítilo, a Chorvaté po celou noc používali mobily, telefonovali, psali sms a někteří si dokonce měnili vyzvaněcí melodie. Řidičovo rádio bylo slyšet po celém atobuse. Zkrátka na spánek ani pomyšlení."

Adresy autobusových nádraží ve větších městech:

Autobusové nádraží - Split
    21000 Split
    Obala kneza Domagoja 12
   
Autobusové nádraží - Dubrovník
    20000 Dubrovnik
    Put Republike 38
   
Autobusové nádraží - Osijek
    31000 Osijek
    Trg Lavoslava Ružičke 2
   
Autobusové nádraží - Pula
    52100 Pula
    Šijanska cesta 4
   
Autobusové nádraží - Rijeka

    51000 Rijeka
    Žabica 1
   
Autobusové nádraží - Šibeník

    22000 Šibenik
    Draga 14
   
Autobusové nádraží - Zadar
    23000 Zadar
    Ante Starčevića 1
   
Autobusové nádraží - Zagreb
10000 Zagreb
Avenija Marina Držića 4
 


otázka k ceně jízdného z Makarska do Dubrovníku
Autor: eva.smrhova@seznam.cz
Datum: 21.02.2012 19:28

Dobrý den, ráda bych věděla,kolik stojí jízdenka autobusem z Makarska do Dubrovníku a zda-li lze zakoupit jízdenku zpáteční.Děkuji Eva Šmrhová

Komentáře ke článku