Sveti Filip i Jakov

Středně velké severodalmátské městěčko Sveti Filip a Jakov leží na pobřeží Jaderského moře pouhé čtyři kilometry severně od Biogradu na Moru a 25 kilometrů jižně od města Zadar. Sveti Filip a Jakov se vyznačuje čistými oblázkovými plážemi s mnoha odpočinkovými betonovými pláty i ukrytými, poklidnými zátokami, což z něj dělá jedno z nejmalebnějších letovisek severní Dalmácie. V blízkosti pobřeží je i několik různě velkých ostrůvků, což přímo vybízí k vypůjčení motorové lodě a jejich návštěvě. Půjčovny lodí najdete přímo na hlavním korze a po krátkém zaškolení můžete vyrazit na moře. Rozhodně však nezapomeňte na boty do vody, jelikož zdejší vody jsou bohaté na výskyt mořských ježků.

Co navštívit ve Sveti Filip i Jakov

Asi hlavní památkou ve Sveti Filip i Jakov je kostel svatého Filipa a Jakuba. Původně se jednalo o stavbu gotickou, ovšem v 18. století byl kostel přestavěn v barokním stylu a zasvěcen svatému Michalovi. Za zmínku stojí ještě románský kostel Sveti Rok jenž byl postaven na planině 2,5 kilometru severovýchodně od města (gps  43°58'43.19"S,  15°26'30.96"V). Dobře dostupný je za použití kola či skůtru.

Výlety ze Sveti Filip i Jakov

Spíše než památky přímo ve městě Sveti Filip i Jakov je vhodné navštívit některý z přírodních parků v okolí. Pestrou nabídku výletů najdete v agenturách na promenádě.

Kornati

Lodí se bez problémů dostanete do přírodního parku Kornati, který tvoří  125 vápencových nebo křídových ostrůvků a útesů. Pro naprostý nedostatek pitné vody jsou Kornati neobydleny a najdeme zde pouze několik zbytků budov původních rybářů, které jsou dnes příležitostně využívány potapěči a jachtaři coby příležitostné hostinské stavení. Pár dalších slouží pro přípravu rybích specialit pro turisty. Vstup do národního parku Kornati je zpoplatněn.

Národní park Krka

Asi 60 kilometrů jihozápadně od města směrem do vnitrozemí leží vyhlášený národní park Krka. Jedná s podstatě o překrásnou řeku pramenící 3,5 kilometru od města Knin. Tok řeky Krka je dlouhý 73 kilometrů. Řeka na své cestě protéká úžasnou krajinou, překonává krajiné nerovnosti, tvoří nádherná jezera a v mnoha případech vytváří velké vodopády. Z nich nejznámější a nejnavštěvovanější je Skradinský vodopád. Dojet se k němu dá autem a pak pokračovat lodí Správy národního parku či připlout na lodi do Marina Skradin a  dál opět pokračovat lodí správy parku. Cena plavby je zahrnuta v ceně vstupného.

Vranské jezero

Vranské jezero leží vzdušnou čarou 6 kilometrů od Biogradu na Moru v těsné blízkosti města Pakoštane ( 43°55'35.43"S,  15°31'59.50"V). Jeho rozloha 30,2 km2 z dělá největší chorvatské jezero. Dříve byly vody Vranského jezera sladké, nyní však je voda mírně slaná. Proto je Vranské jezero bohaté na výskyt sladkovodních i mořských ryb díky propojení s mořem pomocí umělého kanálu Prosika. Po zakoupení povolenky je zde možný rybolov. Mezi západní stranou jezera a mořem je úzký vyvýšený pás po kterém vede pobřežní magistrála. K jezeru se asi nejlépe dostanete z města Pakoštane nebo Vrana.

Biograd na Moru

Pouhých 5 kilometrů od městeška Sveti Filip i Jakov leží známý přístav Biograd na Moru a dnes vyhlášené turistické letovisko. Dříve však byl Biograd na Moru korunovačním městem chorvatských králů a město dodnes skýtá mnoho památek. Z místního přístavů je překrásný pohled na ostrůvky ležící v Pašmanském kanále a trajektem se můžete přepravit i na nedaleký ostrov Pašman. Více v článku Biograd na Moru.

Zadar

Při vašem pobytu ve Sveti Filip i Jakov vás bude dělit pohých 25 kilometrů od centra Zadaru, jednoho z nejkrásnějších měst v Dalmácii. V Zadaru najdete mnoho kultůrních a historických památek. V letní sezóně se zde koná mnoho hudebních a divadelních fastivalů. Zadar je také významným přístavem ze kterého vyplouvají lodě například do italské Ancony. Vydat se sem můžete i na jachtě, ovšem najít volné místo v zadarském přístavu nebývá snadné. Více se dozvíte v článku Zadar.

Trasa do Sveti Filip i Jakov

Sveti Filip i Jakov je dobře dostupný z České republiky. Nejkratší trasa z Prahy se je dlouhá 911 kilometrů a vede přes České Budějovice, Linz, Graz, slovinský Maribor, Záhřeb, Karlovac a dále po staré cestě směr Zadar do Sveti Filip i Jakov. Nicméně tato trasa nepatří k nejrychlejším na těžko ji i v ideálním případě ujedete pod 12 hodin. Zvolíte-li trasu přes Brno, Vídeň, Graz, Maribor a dále po dálnici na Zahřeb, Karlovac a Zadar najedete sice o 70 kilometrů více, ale určitě uspoříte dobré dvě hodiny a mnohdy i více. Alternativní trasy vedou přes Slovensko a Maďarsko. Potřebovat budete rakouskou dálniční známku a pravděpodobně i slovinskou dálniční známku pokud se nerozhodnete těch pár kilometrů přes Slovinsko objed mimo dálnici. V Chorvatsku je poplatek z použití dálnice vybírán formou mýtného.

Čtete také:
Dopravní předpisy a dálniční poplatky v Chorvatsku >>
Dopravní předpisy a dálniční známka v Rakousku >>
Dopravní předpisy a dálniční poplatky ve Slovinsku >>Komentáře ke článku