Rovinj

Rovinj je dalším významným rekreačním letoviskem ležícím v Chorvatsku na pobřeží poloostrova Istrie asi hodinu cesty autem nebo chcete-li 35 kilometrů severně od největšího Istriiského města Pula a necelých 40 kilometrů od dalšího významného letoviska Poreč. Historické centrum Rovinje bylo vybudováno v kopcovitém terénu malého poostrova a díky tomu přijíždějící, po cestě unavené a zároveň natěšené turisty vždy nadchne nadherná scenérie, kterou zde spatří. Zajímavostí je, že Rovinj dříve ležela na ostrově, který však byl v 18. století uměle spojen s pevninou. Zdejší architektůra je ovlivněna mnoha styly, vždyť po pět století patřilo město Benátčanům, následně Rakousku. Mezi světovými válkami ve 20.století bylo součástí Itálie a po roce1945 připadlo Jugoslávii, kdy byly Italové vystěhováni a Rovinj téměř osiřela. Dnes zde žije přes 13.000 stálých obyvatel z niž asi 15% je italská menšina.  

Vyhledat zájezdy do Chorvatska - Rovinj >>

Současná Rovinj

S rozvojem turismu i Rovinj velmi brzy objevila své možnosti presperity z touhy turistů odpočívat na mořských plážích. Díky tomu je dnes Rovinj rušným letoviskem do kterého v letní sezóně míří tisice turistů za odpočinkem. A nutno podotknou, že Rovinj má co nabídnout. Historické centrum zůstalo zachováno, ale směrem na sever i jih se Rovinj rozrostla o mnohé moderní hotelové komplexy a apartmánové domy. Pláže byly upraveny a o jejich čistotu se Chorvaté maximálně starají, vybetonovány byly mola a na plážích vznikly nejrůznější atrakce nejen pro děti, ale i dospělé. Zdejší dvě mariny poskytují kompletní servis a nedaleko pobřeží se nachází několik menších ostrůvků. Právě proto si Rovinj oblíbili majitelé rekračních lodí, jachet a člunů.

Památky a zajímavá města v letovisku Rovinj

Kostel  svaté Eufemie

Jistě největší dominatou, kterou rozhodně v historické části Rovinje nepřehlédnete je kostel svaté Eufemie postavený v 18. století. Jeho šedesát metrů vysoká věz sloužila jako orientační bod pro lodě. Mimochodem se jedná se údaje o nejvyšší věž na Istrii. Uvnitř kostela se nachází množství vzácných předmětů a také antický sarkofág svaté Eufemie ze 6. století. Zeptáte-li se místních obyvatel na nějakou zajímavost budou vám vyprávět, že těžký sarkofág připlul po moři ke břehům Rovinje, kde zůstal. Byl tak těžký, že s ním nikdo nedokázal pohnout. Teprve. když byl jeden zdější chlapec obdarován nadpřirozenou silou a odvezl sarkofág do kostela. To praví legenda a co je na ní pravdivého necháme na fantazii každého z vás. (gps:  45° 4'59.55"S,   13°37'49.98"V)

Muzeum v Rovinji

Při vaší procházce po přístavu můžete navštívit Městské muzeum, a to i večer. Otevřeno v letních měsících bývá do 21:30 hodin. Obdivovat zde lze sbírku obrazů včetně nejslavnějšího díla Korunovace Krista malíře Pietra Mery. K vidění jsou i archeologické předměty nalezéné v okolí Rovinje a výstava krojů. Kromě toho se zde konají příležitostné výstavy.

Arco de Balbi

Při večerních procházkách asi nepřehlédnete tzv. Balbijův oblouk - gps - 45° 4'55.56"S,   13°38'2.87"V. Od něj totiž vycházejí romantické, úzké uličky do historické části města, které doslova lákají k procházce. Tu si nenechte ujít. Údajně nejkrásnější z nich je ulička Grisi (gps -  45° 4'56.09"S,   13°37'59.82"V), která stoupá vzhůru ke kostelu Svaté Eufemie. Albijův oblouk z roku 1680 je postaven na místě bývalé městské brány.

Ubytování v Rovinji

Jak již bylo řečeno v předchozích řádcích nabízí Rovinj ubytování všech možných kategirií. Kromě zmíněných hotelových komplexů najdete v Rovinji mnoho kempů, včetně naturistického (Valalta). Kapacitu ubytování v Rovinj zvyšují i mnohé možnosti ubytování v soukromí.

Kam na výlet

Můžete si v některé z půjčoven lodí na den zapůjčit malou motorovou loď, kterou po krátkém zaškolení budete moci řidit a vydat se objevovat blízké ostrůvky jako je Crveni otok, Svata Adrija či Svata Katarina či některou odlehlejší pláž na pobřeží. Autem zase můžete navštívit nejturističtější letovisko Istrie Poreč či největší město Pula.

Jedeme autem do chorvatské Rovinje

Vydáte-li se na cestu do Rovinje autem najedete zhruba 900 kilomtrů. Nejobvyklejší a zároveň nejrychlejší trasa vede z Prahy po dálnici D1 do Brna, Vídně, dále přes Graz do slovinského Mariboru, Cejle Ljubljany. Pokračovat budete směr Postojna a Koper a poté vnitrozemím Istrie do Rovinje. O dalších trasách do Chorvatska.

Vyhledat zájezdy do Chorvatska - Rovinj >>

Pěkná prezentace chorvatské Rovinje
Rovinj
Ohňostroj v Rovinji
Rovinj

Přehled podstránek

Dovolená Chorvatsko - Rovinj

Rovinj je vyhlášené rekreační letovisko ležící na západním pobřeží poloostrova Istrie. Rovinj je rušná, moderní a je schopna nabídnout komfortní vyžití v mnoha oblastech. Na své si v chorvatské…

Zobrazit


Komentáře ke článku