Podgora

Podgora je původně malá tradiční rybářská vesnice ze které se za posledních několik desetiletí stalo známé moderní jadranské letovisko, které je součastí Makarske riviéry. Podgora leží ve střední Dalmácii na pobřeží pod horským masivem Biokovo deset kilometrů od letoviska Makarska. Turistům dnes Podgora nabízí kvalitní zázemí pro strávení letní dovolené u čistého a teplého Jaderského moře s upravovanými uzkými oblázkovými plážemi, kde k okraji sahá převážně borovicový porost poskytující ochranu před slunečním svitem. Na škodu je však trošku předimenzovaná ubytovací kapacita, takže především v letních měsících bývají pláže obsazené do posledního místečka.

Hledat zájezd do letoviska Podgora >>

Památky v Podgoře

Milovníci památek si v letovisku Podgora na své zrovna nepřijdou. Vesnici postihlo v roce 1962 zemětřesení a původní horní stará část obce byla téměř zbořena. Za své vzal barokní letohrádek patricijské rodiny Mrkučiců ze kterého zbyla pouze kaple a část vstupní brány. K vidění jsou i dvě věže ze 17. a 18. století, které sloužily k obraně a dále byl po zemětřesení obnoven kostel svaté Tekly. Z novodobých ještě památník symbolizující založení jugoslávského válečného loďstva Rackova křídla.

Tipy na výlet

V samotném letovisku Podgora stojí za procházku promenáda s kamenným nábřežím a případně pěší výlet stezkou do staré Podgory.

Dále se pak nabízí výlety do pohoří Biokovo. Dojet autem se dá po zaplacení poplatku až na vrchol hory Sveti Jure vysoké 1762 metrů. Odtud je krásný pohled na moře a rekreační letoviska či do Bosny a Hercegoviny. Na své si zde přijdou milovníci přírody a fotografové. Na vrchol vede úzká a klikatá silnička a je třeba být za volantem obezřetný.

Výlet si můžete udělat do okolních letovisek jako jsou Baška Voda, Makarska, Promajna či Brela, ale spíše doporučíme 90 kilometrů vzdálený Trogir, který se před několika lety dostal na listinu světového kulturního dědictví UNESCO či Šibenik (150km), který se může touto poctou také pochlubit.

Trasa do Podgory

Při cestě z Prahy do chorvatské Podgory najedete přibližně 1150 kilometrů, záleží však na zvolené trase. Vyhnete-li se chorvatské dálnici a pojedete „starou“ cestou skrz vnitrozemí najedete o 100 kilometrů méně. Časovou úsporu však nezískáte, ba naopak. Do Podgory přijedete o několik hodin později. Pokud vám však na nějáké hodince nezáleží a naopak preferujete prohlídku chorvatského venkova před petisty kilometry moderní, avšak nudné dálnice, nezbývá než tuto trasu doporučit.

Takže z Prahy po D1 přes Brno, Vídeň až do Grazu po dálnici A2, zde sjedete na A9 přes Maribor do chorvatského Zagrebu. Poté po již zmíněné dálnici skrz téměř celé Chorvatsko až na sjezd Šestanovac, kde z dálnice sjedete a napojíte se na „Jadranskou magistrálu“ po které skrz další letoviska Brela, Baška Voda, Promajna, Makarska a Tučepi dojedete do Podgory. Kratší trasa počítá, že od začátku pojedete po stejné trase, ale použijete pouze začátek chorvatské dálnice ze které sjedete už v Karlovacu a pojedete směr Slunj, Rakovicu, Plitvické jezera, Knin, Sinj směr Šestanovac a poté opět po Jadranské magistrále.

Hledat zájezd do letoviska Podgora >>

Pohled z pohoří Biokovo na moře.
Pohled z pohoří Biokovo na moře.

Přehled podstránek

Dovolená v letovisku Podgora

Pokud vás zaujalo chorvatské letovisko Podgora ležící ve střední Dalmácii a chcete zde strávit svojí letní dovolenou nabízíme vám ucelený přehled zájezdů na toto překrásné místo. Podgora má,…

Zobrazit


Komentáře ke článku