Rogoznica

Rogoznica - historické centrumRogoznica je menší rybářská vesnička a v letních měsících zároveň i oblíbený cíl turistů mířících do Chorvatska k teplému Jaderskému moři. Leží ve střední Dalmácii jižně od Šibeniku. V blízkosti se nacházejí další známá rekreační letoviska jako Primoštěn, Trogir, Split... Historické centrum Rogoznice je situováno na poloostrově, respektive ostrově, který byl v 19. století uměle spojen s pevninou.

Samotná Rogoznice i s přilehlými částmi je klidným místem vhodným pro majitele malých lodí a člunů. Náchází se zde známá Marina Frapa, která je často označována jako nejkrásnější na Jadranu a která zároveň v roce 2007 získala ocenění Nejlepší jachtařský přístav na světě. V Rogoznici budete marně hledat rušný noční život. Snad jen v marině Frapa lze navštívit club.

Pláže a koupání v Rogoznici

Rogoznice, Stupin CelineO písečných plážích si v Rogoznici můžete nechat zdát, přesto má tohle místo své kouzlo. Převažují betonová mola či štěrkové pláže s pozvolným vstupem do vody. Hezké koupání najdete pomocí vlastní či vypůjčené lodě na blízkých ostrůvcích Mala a Velka Smokvice či Lukvenjak. Autem se vyplatí vyrazit do 10 km vzdáleného Primoštěnu, kde je na zdejším poloostrově nádherné koupání se širokou štěrkovou pláží a přilehlým borovicovým hájem, který poskytuje stín.

 

Památky a zajímavosti v Rogoznici

Zmajevo oko Rogoznica

Rogoznice není zrovna památkovým skvostem. Nejznámější aktrakcí je patrně Zmajevo oko se slanou vodou, které je přírodní památkou. V jezeře Zmajevo oko panují dobré podmínky pro život, respektive pouze v horní vrstvě. Žije zde mnoho druhů mořských korýšů jako langusty, humři či ústřice. Zmajevo oko najdete na poloostrově Gradina v těsném sousedství mariny Frapa. Pokud se vypravíte z historické části Rogoznice směr k pobřeží, dáte se u kruhového objezdu vlevo po promenádě směrem k marině Frapa, těsně před ní zabočíte vpravo po štěrkové cestě stoupající mírně vzhůru a ta vás po pár metrech dovede v jezeru. Nad jezerem se nachází místo vhodné k fotografování celé Rogoznice.

Dále můžete v Rogoznici najít středověký kostel Sveti Ivan Trogirski ze 12-14. století a to je asi vše. Za památkami se proto vypravte do nedaleké Trogiru a Šibeniku či vzdálenějšího Zadaru.

Sport

Marina Frapa RogoznicaRogoznice je především vhodná pro provozování vodních sportů jako je potápění, rybolov či jachting. V marině Frapa je možnost zahrát si tenis, squash či si zajít do posilovny.

Výlety po okolí Rogoznice

Už jsme se zmínili výše, že Rogoznice je dobrým výchozím místem pro návštěvu 26 kilometrů jižně vzdáleného Trogiru, kde lze navštívit kromě krásného historického centra například baziliku Svatého Vavřince ze 13-15. století, pevnost Kamerlengo určenou k obraně Trogiru, románský kostel Sveti Ivan Krstitelj, kostel Svatého Jana Křtitele ze 13. století  či kostel Svaté Barbory.

Pohled na PrimoštěnPokud se vydáte z Rogoznice po Jadranské magistrále na sever dojedete po 35 kilometrech do Šibeniku. Zde navštivte historickou katedrálu Sveti Jakov z 15-16. století, která je zápsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a pevnost Svatého Mikuláše (v chorvatštině Sveti Nikola) ležící na samotném konci průlivu Sveti Ante. Více v článku Šibenik. Tento výlet je vhodné spojit s koupáním v Primoštenu přes který pojedete.
Pokud se vydáte do 120 kilometrů vzdáleného Zadaru objevíte zde atrakce jako Morske Orgule (mořské varhany, Pozdrav Suncu (pozdrav slunci), Kostel sveti Donat z 9.století a katedrálu světa Stošija ze 12. století či Pevninskou bránu Porta Terraferma. Více v článku Zadar.

Nabízí se i výlet do přírodního parku ústí řeky Krka, kde lze obdivivat úžasné vodopády a přírodu. Ideální je použít ke vstupu do parku vstupy Lozovac či Skradin. V obou případech zde zaparkujete auto nebo zakotvíte jachtu (ACI marina Skradin) a pokračujete dále lodí v případě příjezdu do Skradinu nebo autobusem, pokud použijete vstup Lozovac. Z Rogoznice do Skradinu je to cca 55 km a do Lozovacu asi 45 km.

Doprava do Rogoznice

Ideální cesta vede přes Brno, Mikulov, Videň, Graz, Maribor, Zagreb a po chorvatské dálnici směr Split. Z dálnice sjedete směr Šibenik a pokračujete ještě zhruba 35 kilometrů přes pobřežní letoviska, Primošten až do Rogoznice. Drahou slovinskou dálnici po které najedete pouze 50 kilometrů, ale zaplatíte přitom 30 € lze objet po staré cestě viz. Článek „Objíždíme slovinskou dálnici“. Z Čr najedete do Rogoznice okolo 1050 km.

Pláže v Rogoznici - Stupin Celine
Pláže v Rogoznici - Stupin Celine
Rogoznice z druhé strany
Rogoznice z druhé strany
Umělý násyp do  historického centra
Umělý násyp do historického centra
Rogoznice - veřejné kotviště
Rogoznice - veřejné kotviště
Historické centrum Rogoznice
Historické centrum Rogoznice
Pošta v centru Rogoznice
Pošta v centru Rogoznice
Centrum Rogoznice
Centrum Rogoznice
Rogoznice
Rogoznice
Zmajevo oko
Zmajevo oko
Zmajevo oko v Rogoznici
Zmajevo oko v Rogoznici
Zmajevo oko
Zmajevo oko
Rogoznica - Stupin Celine
Rogoznica - Stupin Celine
Kotviště u supermarketu
Kotviště u supermarketu
Promenáda k marině Frapa
Promenáda k marině Frapa
Rogoznica
Rogoznica
Rogoznica
Rogoznica
Rogoznica
RogoznicaKomentáře ke článku