Bezpečnost v Chorvatsku

Chorvatsko se co se týče bezpečnosti turistů nijak nevymyká situaci na kterou jsme zvyklí od nás. Především je potřeba  dávat si pozor na drobné krádeže cenných  věcí a na místech s vyšší koncentrací osob, například ve veřejné dopravě, na kapesní krádeže. Pokud budete mít tyto věci na paměti nebezpečí se vyhnete. Samozřejmě, že jako všude jinde je nutné dodržovat určité zásady.  Neukazovat velké množství peněz, nenosit peníze na jednom místě a už vůbec ne v batůžku na zádech, nenechávat cenné věci v autě. Pro případ ztráty či krádeže cestovních dokladů oceníte pokud jste před vaším odjezdem do Chorvatska tyto ofotily a jejich kopie uložily na několik míst ve vašich zavazadlech. To samé platí o kartičce cestovního pojištění. Pro případ ztráty mobilního telefonu si na několik míst opište i telefonní čísla na vaše rodinné příslušníky a především kontakty na české zastupitelské úřady v Chorvatsku. Ty budete muset kontaktovat v případě odcizení či ztráty cestovního dokladu a požádat o vystavení duplikátu. Zapomenout by jste neměly ani na telefonní číslo přestřednictvím kterého budete moci zablokovat vaši platební kartu.

Dále mějte na paměti, že Chorvatsko prošlo v devadesátých letech válečným konfliktem a na mnoha místech podél silnic, především v úseku Karlovac – Split, může stále číhat nevybuchlá munice. Důrazně respektujte značení a rozhodně neignorujte výstražné cedule, které na toto nebezpečí v určitých místech dodnes upozorňují.

Obecně platí, že chorvatští policisté jsou přísní a vyplatí se vám proto zákazy platné v Chorvatsku dodržovat. Nikdy proto nenocujte ve volné přírodě, je to zakázáno. Vysoká pokuta, vězení a vyhoštění vám bude hrozit za dovoz či úžívání drog.

Extrémně teplé a suché počasí, které v Chorvatsku panuje v letních měsících  má za následek časté a rozsáhlé požáry. Na tuto skutečnost budete často upozorňováni personálem kempů či přírodních rezervací. Neodhazujte proto nikdy nedopalky ve volné přírodě na zem nebo dokonce nerozdělávejte oheň. Nebezpečné je i grilování. Buďte proto vždy velmi opatrní, grilujte jen na místech k tomu určených a nenechávejte nikdy gril bez dozoru a pro jistotu mějte připravenu nádobu s vodou pro případ hoření. Do křížku se zákonem se dostanete i v případě použití jakékoliv pyrotechniky. Vzniklé požáry jsou díky suchému prostředí a větru vanoucímu od moře velice nevyzpytatelné a proto v jejich případě okamžitě volejte hasiče na číslo 93.

Při potápění či šnorchlování nikdy z moře nelovte předměty u kterých by bylo možné předpokládat, že mají povahu kulturní památky. Pro potápění se vzduchovými láhvemi budete vždy potřebovat povolení.

Autem do Chorvatska

Mnozí turisté dnes cestují do Chorvatska po vlastní ose. Pokud také patříte do této skupiny měly by jste se na cestu do Chorvatska řádně připravit a seznámit se alespoň částečně s předpisy zemí přes které pojedete. Základní informace naleznete v článku Doprava do Chorvatska. Nikdy však nepodceňujte únavu a raději odpočívejte častěji. Vysokou pozornost při řízení věnujte především na konci cesty při dojezdu do cíle. Celou cestu patrně pojedete po pohodlné dálnici a po sjezdu z ní by vás mohly překvapit úzké silnice a prudké zatáčky. Také povrch vozovky se změní a to díky mořské soli a vápencovému prachu z místního pohoří. Tato směs obzvláště v navlhlém stavu klouže, což může mít v kombinaci s vyšší rychlostí a náhlou prudkou  zatáčkou katastrofální následky. 

Bezpečnost v Chorvatsku
Bezpečnost v Chorvatsku



Komentáře ke článku