Makarska

Makarska je menší a asi nejznámější středodalmácké přístavní město ležící na pobřeží Jaderského moře a především oblíbené prázdninové letovisko mnoha Čechů a turistů z celé Evropy. Leží v zálivu, který je tvořen polostrovem Sveti Petar a mysem Osejava. Stejně jako v případě nedalekého městečka Baška Voda i za Makarskou se v bezprostřední blízkosti tyčí obrovský horský masiv Biokovo. V okolí  roste hojná vegetace včetně subtropických rostlin. Všude narazíte na olivovníky z jejíž plodů místní vyrabějí domácí olivový olej, či vinou révu, ze které naopak lisují dobré chorvatské víno. Rozšířené a lidmi velmi vyhledávané jsou borovicové háje. Středem obce prochází Jadranská magistrála, která společně s dálnicí dokončenou v roce 2005 zajišťuje dobrou dostupnost Makarske.

Pláže a moře v Makarska

Zdejší pláže jsou pokryty drobnými oblázky a hrubým pískem. Na mnoha místech jsou částečně kryty borovicovým porostem, který v tropických dnech poskytuje stín. Do čistého a teplého moře vede pozvolný vstup. Jak již bylo řečeno je Makarská velmi oblíbeným místem a tomu bohužel také odpovídá počet turistů na zdejších plážích. Krásné a klidnější koupání lze najít v menších zátokách. Stačí se vydat několik set metrů podél moře oběma směry. Milovníci nudismu najdou svoji pláž na poloostrově Sveti Petar nebo jihovýchodně v Tučepi, v menším zálivu s malebnou přírodou překrásnou a nudistickou pláží Nugal. Ideální je sem přijet na lodi ( 43°16'45.73"S,   17° 2'1.63"V).

Dovolená Chorvatsko - Makarska - hledej

Památky

Přímo v centru Makarske na Kačičově náměstí ( 43°17'36.81"S,   17° 1'13.13"V) stojí barokní kostel Svatého Marka, který stojí za prohlídku. Kačičovo náměstí má kouzelnou atmosféru, kterou nejlépe vychutnáte posezením na zahrádce některé místní restaurace a pozorovaním západu slunce. Nezpomeňte však otočit svou hlavu k pohoří Biokovo, kde zapadající slunce vytváří krásné světelné efekty. Na nábřeží zavítejte do kostela Sveti Filip Neri postaveného v osmnáctém století. Za zmínku stojí ještě menší kostel Sveti Petar z 15. století ležící na stejnojmeném poloostrově. Za krásami podmořského světa můžete zavítat do Muzea mušlí, které je umístěno v prostorách františkánského kláštěra. Muzeum se prý, co se týče bohatosti a kvality vystavených exponátů řadí mezi nejlepší na světě.

Výlety

Celá oblast makarske riviéry je poseta malebnými letovisky do kterých si pro inspiraci můžete udělat krátký výlet. Upravená a vyhlášená je deset kilometrů vzdálená Baška Voda na kterou navazuje Brela. Cestou sem pojedete po magistrále okolo dalšího letoviska Promajny. Promajna je velmi krásná, jsou zde překrásné pláže a proto případná návštěva Promajny může posloužit jako dobrý tip pro vaši příští dovolenou. Mezi tradiční výlety z Makarské patří výlety do pohoří Biokovo. Na jeho úpatí můžete navštívit tradiční chorvatské vesničky, kde zakoupíte vynikající a 100% domácí sýry, pečivo, víno či různé pálenky. Vydat se můžete i na samotný vrchol pohoří Biokovo kam se dá dojet autem. Cesta je však určena zkušeným řidičům, jelikož k vrcholu vede úzká a klikatá cesta s mnoha zatáčkami o 180 stupnů, kde se v mnohých místech dvě auta nevyhnou a musí couvat.

Kultura v Makarske

V létě v Makarske probíhá tradiční festival Makarske léto jehož součástí jsou desítky vystoupení – divadelních, folkórních, ale i rockových. Vše se odehrává přímo na ulicích či na již zmiňovaném Kačičově náměstí. Navštívit lze také mnohé výstavy a expozice. Pokud se při vašem pobytu bude konat tzv. Rybářská noc zajděte do některé z místních restaurací a ochutnejte čerstvé mořské speciality a chorvatské domácí víno. V Makarské též najdete několik klubů a diskoték či hotelových tanečních teras.

Sport v Makarske

Mezi nejrozvinutější sportovní aktivity samozřejmě patří ty vodní. Najdete zde půjčovnu vodních skůtrů či menších lodí, které vám za poplatek a po krátkém proškolení půjčí. Tím se vám otevřou další možnosti vyžití. Lehce se tak dostanete do odlehlých zátok, kde jsou ideální podmínky pro šnorchlování či potápění.  V Makarske si na své přijdou i milovníci tenisu, jelikož je zde postaveno velké tenisové centrum. Dobré podmínky má Makarská i pro cykloturistiku či díky blízkosti pohoří Biokovo s nejvyšší horou Sveti Jure i pro horskou turistiku.

Doprava do letoviska Makarska

Z Prahy měří nejrychlejší trasa 1140 kilometrů a ujet se dá za nějakých 12 – 13 hodin za předpokladu, že budete zastavovat minimálně a pouze na pár minut. Pojedete přes Brno či Znojmo do Vídně, odtud směr Graz, Maribor, Zagreb a dále po nové dálnici směr Karlovac, Zadar, Split a ze které sjedete u obce Šestanovac a přes Brelu a Bašku Vodu do Makarske. Na cestu budete muset mít mimo české dálniční známky i Rakouskou a Sloviskou. V Chorvatsku se poplatek za užití dálnice platí formou mýtného. Více informací o dopravě a dálničních poplatcích najdete v článku Autem Do Chorvatska.

Vyhledat zájezd do Chorvatska - Makarska >>

Zátoka v Makarské
Zátoka v Makarské
Marina v Makarské
Marina v Makarské
Kačičovo náměstí
Kačičovo náměstí
Kostel Svatého Marka v Makarské
Kostel Svatého Marka v Makarské
Kačičovo náměstí v Makarské
Kačičovo náměstí v Makarské
 Makarská.
Makarská.
Svety Jure v pohoří Biokovo
Svety Jure v pohoří Biokovo
Pohled na Makarskou z pohoří Biokovo
Pohled na Makarskou z pohoří Biokovo
Cesta ke vrcholu Sveti Jure
Cesta ke vrcholu Sveti Jure
Serpentiny
Serpentiny

Přehled podstránek

Dovolená Chorvatsko - Makarska

Makarska je nejznámější letovisko ležící ve Střední Dalmácii v oblasti nazývané Makarska riviéra. Makarska je moderní a rušné letní rekreační letovisko do kterého ročně zavítá mnoho tisíc turistů,…

Zobrazit


Komentáře ke článku