Trogir

Trogir - promenádaTrogir je moderní turistické letovisko s překrásným historickým centrem a mnoha významnými památkami ležící ve střední Dalmácii zhruba 30 kilometrů od Splitu a 60 kilometrů severozápadně Šibeniku. Díky historickým památkám se Trogir v roce 1997 dostal na listinu světového kulturního dědictví Unesco. V Trogiru dnes trvale žije přes deset tisíc obyvatel, nicméně počet lidí se významně rozrůstá v letních měsících o turisty trávící v Trogiru svou dovolenou. Proto je zde především v červenci a srpnu velmi živo. Naopak mimo sezónu v květnu, kdy je již poměrně dobrá záruka teplého počasí a turistů méně se v Trogiru dá prožít poměrně klidná dovolená. Ubytovací zařízení se již po několik let rozrůstají mimo původní zástavbu a je jich dostatek. Kromě toho je Trogir dobře dostupný autem po jadranské magistrále spojené s moderní dálnicí, tak i autobusem a letadlem, což z Trogiru dělá ideální místo pro strávení letní dovolené.

Pláže a koupání v Trogiru

V Trogiru a jeho okolí najdeme převážně oblázkové či kamenité pláže. Asi nejhezčí koupání je na přilehlém ostrově Čiovo v zátoce Saldun, kde lze také najít i pěkné ubytování. Dostanete se sem nejlépe na motorovém člunu nebo na kole či pěšky. Z historického centra Trogiru je to zhruba třičtvrtě kilometru. Další dobré možnosti koupaní v Trogiru jsou západním směrem na Seget nebo naopak směrem na východ od centra Trogiru, kde je rozlehlá pláž.

Vyhledat zájezd do Trogiru >>

Trogir - památky

Trogir  - Pevnost Kamerlego

Popisovat zde všechny významné památky města, které ja zapsáno na listině světového kulturního dědictví Unesco na tomto místě nemá smysl. Ideální je obětovat nevelkou sumu a zakoupit přímo v Trogiru knižního průvodce. Mají je i v Češtině a jsou doplněny o hezké fotografie, takže se investice určitě vyplatí. Zmíníme tedy jenom ty nejvýznamnější.

Pevnost Kamerlengo

Trogir čelil v dávných dobách častým útokům a proto zde byly vybudovány masivní hradby, pevnost zvaná Kamerlengo a vyrostla zde i věž Svatého Marka určená k obraně. Pevnost se v dobrém stavu dochovala do dnešních dnů a slouží nyní turistům jako atrakce. Z její vrchní části je krásný výhled, který mnohdy využívají amaterští i profesionální fotografové k  pořízení zajímavých snímků. GPS  43°30'55.27"S,   16°14'50.82"V.

Bazilika Svatého Vavřince v TrogiruBazilika Svatého Vavřince v Trogiru

Pokud se v Trogiru zeptáte kteréhokoliv místního, patrně označí za historický klenot Trogiru trojlodní románskou katedrálu Svatého Vavřince ze 13.století (nutno dodat, že oprávněně). I všech průvodcích je bazilice Svatého Vavřince věnováno nejvíce prostoru. Její stavba se prolnula třemi stoletími od začátku stavby ve 13.století až po její úplné dokončení ve století patnáctém, což mělo výrazný vliv na její vzhled. Začátek stavby byl ve stylu románském, ale dokončení již ve stylu gotickém. GPS  43°31'1.12"S,   16°15'4.87"V.

Za prohlídku určitě stojí románský kostel Sveti Ivan Krstitelj, kostel Svatého Jana Křtitele ze 13.století  či kostel Svaté Barbory. Při svých procházkách Trogirem také určitě narazíte na mnoho dalších.

Jachty v TrogiruTrogir - sport a kultura

Nejrozšířenějším sportem je v Trogiru určitě jachting. Tolik lodí od nejluxusnějších přes rybářské až po nafukovací motorové čluny nenajdete snad nikde na Jadranu. Pro jachtaře je zde kompletní zázemí s několika marinami, jachtařskou školou a půjčovnami lodí. Pokud sem přijedete bez vlastního plavidla můžete se cítit poněkud flustrovaně, ale loď vám zde rádi za poplatek půjčí a po krátkém zaškolení můžete vyrazit objevovat okolní pláže, zákoutí a ostrovy.
Co se týče zábavy je zde mnoho diskoték a klubů, kde je možné se bavit po západu slunce. V katedrálách se konají koncerty klasické hudby a k tradiční zábavě určitě patří i tzv. Rybařská noc, které je všude spojená s konzumací ryb a dobrého chorvatského vína.

Výlety po okolí Trogiru

Autem určitě do okolních letovisek jako je Šibenik (60km), Split (30km), Omiš (45km) či Makarska (80km), Baška Voda (71km) a Promajna (75km).
Celodenní výlet do pohoří Biokovo nedaleko Makarske s výjezdem do výšky 1662 na horu Sveti Jure patří také k oblíbeným. Za volantem by však měl sedět zkušený řidič a být maximalně opatrný. Nahoru vede uzká asfaltová silnička s mnoha vracečkami a v některých místech se dvě auta nevxhnou a musí couvat. Přesto se jedná o hezký řidičský zážitek a odměněni budete výhledem na území Bosny a Hercegoviny či daleko na mořskou hladinu. V případě příznivého počasí lze spatřit i břehy Itálie.
Výlety lodí, ať už vypůjčenou či najmutou můžete prozkoumat okolní ostrůvky včetně toho největšího zdejšího ostrova Brač.

Doprava do Trogiru

Je několik možností, jak cestovat do Trogiru. Nejrychlejší se může jevit přistání na sedm kilometrů vzdáleném letišti Split, ale najčastější spoje společností Croatia Airlines, Austrian či Lufthansa létají především z Vídně a Mnichova nebo z Prahy s přestupem ve Vídni. ČSA jako již tradičně přímé lety z Prahy do Splitu ani na sezónu 2012 nenabízí.

Cesta autem do Trogiru

Patrně nevhodnějším dopravním prostředkem tak opět zůstavá vlastní automobil. Cesta z Prahy je dlouhá necelých 1100 kilometrů a zabere v ideálním případě 11 hodin. Cesta vede optimálně Po trase Vídeň - Graz - Maribor - dále po dálnici A1 směrem na jih k Zadaru, pokračujte směr Skradin. Z dálnice sjedete vpravo na výjezdu Trolokve a přes Prgomet okolo Labinu do vesničky Plan, kde buď najedete na Jadranskou magistrálu nebo pojedete podél ní po místní cestě do Trogiru. Existují i jiné trasy, ale tako je vzhledem k užití dálnice nejrychlejší. O alternativních trasách se můžete dočíst v článku Autem do Chorvatska. Poslouží také články:

Dopravní předpisy ve Slovinsku a slovinská dálniční známka
Dopravní předpisy a dálniční poplatky v Rakousku
Dopravní předpisy a dálniční poplatky v Chorvatsku

Vyhledej zájezd do Trogiru >>

Věž Svatého Marka v Trogiru
Věž Svatého Marka v Trogiru
Pevnost Kamerlengo v Trogiru
Pevnost Kamerlengo v Trogiru
Prohlídka pevnosti Kamerlengo
Prohlídka pevnosti Kamerlengo
Po památkach Trogiru
Po památkach Trogiru
Výhled z věže
Výhled z věže
V pevnosti
V pevnosti
Výhled na Trogir
Výhled na Trogir
Lodě v Trogiru
Lodě v Trogiru
Věž Baziliky Svatého Vavřince v Trogiru
Věž Baziliky Svatého Vavřince v Trogiru
Trogir
Trogir
Památky v Trogiru
Památky v Trogiru
Trogir je zapsaný na listině Unesco
Trogir je zapsaný na listině Unesco
Prohlídka Trogiru
Prohlídka Trogiru
Trogir
Trogir
Lodí po okolí Trogiru
Lodí po okolí Trogiru
Jachty
Jachty
Procházka Trogirem
Procházka Trogirem
Volně přístupný vojenský kryt
Volně přístupný vojenský kryt
Pouliční umělec
Pouliční umělec
Na procházce
Na procházce
Promenáda v letovisku Trogir
Promenáda v letovisku Trogir
Jachta
Jachta
Kryt
Kryt
Lodí po okolí Trogiru
Lodí po okolí Trogiru
Okolí Trogiru
Okolí Trogiru
Utajené možnosti koupání
Utajené možnosti koupání
Hvězdice
Hvězdice
Pohled do krytu
Pohled do krytu

Přehled podstránek

Dovolená Chorvatsko Trogir

Torgir je známe historické a dnes i rekreační město lěžící v Chorvatsku v oblasti Střední Dalmácie. Trogir nadchne nejen příznivce čistého moře a teplého počasí, ale i milovníky památek a…

Zobrazit


Komentáře ke článku