Baška Voda

Baška voda je původně malá rybářská vesnička, která se však ve 20. století přetvořila v moderní a rušné rekreační středisko do kterého ročně zavítají tisíce turistů. Baška voda leží na Makarské riviéře v oblasti chorvatské Střední Dalmácie mezi známými chorvatskými letovisky Brela a Makarská. Celé zdejší pobřeží lemuje ohromný horský masiv Biokovo, který oblasti dodává zvláštní atmosféru a na jehož skalách vytváří zapadající slunce krásné barevné scenérie. Okolní vegetace je bohatá na fíkovníky, olivovníky, vinou révu či známé višně Maraska. I v blízkosti pláží je porost bohatý především na borovicové háje poskytujícá stín. V centru Bašky Vody jsou uměle vysazovány stromy a keře a je o ně dobře pečováno.

Pláže a moře v Bašce vodě

Zdejší pláže jsou pokryty hrubým pískem nebo oblázky a v podstatě se táhnou k sousedním letoviskům. Bohužel v hlavní sezóně bývají hodně přeplněné a obzvláště podél centra města může být problém najít místo pro lehátko. Čím dále od centra Bašky Vody půjdete, tím méně lidí na plážích bude. Někdy to však může být několik stovek metrů. Místní hlavní pláž Nikolina získala v roce 2011 tzv. Modrou vlajku jako ocenění za čistotu.  Několik set metrů od centra směrem na Baško Polje se nachází pláž pro psi a nudistická pláž.
Vstup do vody je většinou mírný tudíž vhodný pro děti. Nemusíte se však bát, že po ujítí sta metrů vám bude voda po kotníky. Moře je zde teplé a čisté. Především po ránu je voda průzračně modrá než ji zkalí návaly turistů.

Zájezdy do Chorvatska - Baška Voda - najdi

Památky

Přesto, že  Baška Voda není zrovna střediskem, které oplývá mnoha památkami či úžasnou architektůrou měly by jste si udělat čas pro návštěvu například kostela Sveti Nikola, který je patronem Bašky Vody. I když se jedná o poněkud mladší stavbu, pochází ze začátku 20.století, ukrývá kostel mnohé zajímavé artefakty. Na návrší Gradina jsou k vidění zbytky byzantské osady s pevností. Na pámatku na váš pobyt v Bašce Vodě se na nábřeží můžete vyfotit u sochy svatého Mikuláše.

Výlety

Na kole, autem, ale i pěšky můžete zvládnout pár výletů do okolních letovisek. Určitě doporučujeme Promajnu a legendární Makarskou ležící 10 km jihovýchodně. Za zváženou stojí i výlety do tradičních chorvatských osad a vesniček v oblasti úpatí pohoří Biokovo. Zde dobře nakoupíte místní výrobky -  víno, sýry, ovoce a zeleninu. Vše zaručeně čestvé domácí a dobré.

Sveti Jure v pohoří Biokovo

Sveti Jure je se svoji výškou 1762 metrů nad mořem nejvyšší horou pohoří Biokovo. Na jeho vrcholku je menší parkoviště a televizní vysílač. Z toho místa je překrásný výhled na moře, jednotlivá letoviska, dalmátské ostrovy a za dobré vyditelnosti i do Itálie. Na druhou stranu do Bosny a Hercegoviny. Výlet ocení především milovníci přírody a fotografové s dobrým vybavením, kteří cestou sem mohou pořídit krásné záběry. Cesta autem na Sveti Jure je ovšem pro zkušené řidiče. Vede sem klikatá a úzká silnice s desítkami zatáček o 180 stupnů. V mnohých místech se dvě vozidla nevyhnou a musí couvat.

Kultůra a  zábava v Bašce Vodě

Baška voda žije. Tak by se stručnosti daly shrnout možnosti pobavení v Bašce Vodě. Najdete zde mnoho plážových barů a tanečních teras ve kterých jsou večer pořádány diskotéky či hudební produkce různých žánrů. Konají se zde však i tradiční slavnosti a festivaly. Největší oslava svátku Svati Nikola je však až 6.prosince. V průběhu letní sezóny jsou k vidění tyto oslavy: 13.června svátek svatého Antonína, 10.srpna svatého Vavřince a 8.září Panny Marie.
Jako i v ostatních chorvatských letoviscích probíhá v Bašce Vodě tzv. Baškovoško ljeto, kdy na promenádě vystupují nejrůznější umělci. Doporučit můžeme i tradiční rybářské večery, kdy se v místních restauracích a na výletních lodích za zvuků kapel podávájí speciality z ryb a mořských živočichů a chorvatské víno. Tyto večery jsou oblíbené mezi místními i turisty. Doporučujeme tento večer strávit například na výletní lodi Bibe, která kotví v místním přístavu. K vrcholům večera patří i vystoupení kapitána s posádkou.  

Sportovní vyžití v městečku Baška Voda

Baška voda disponuje širokou nabídkou především sportovních aktivit spojených s mořem. Zdejší mariny, přístavní mola a vody vytvářejí ideální podmínky pro jachting. Funguje zde několik půjčoven motorových lodí, které si po krátkém zaškolení můžete půjčit a vyrazit na moře. Fungují zde i půjčovny vodních skůtrů. Hodně rozšířené jsou vodní lyžování, potápění či lety na padáku a dále klasické míčové hry jako tenis, volejbal a fotbal. Blízkost pohoří Biokovo zase vybízí k horské turistice či náročnějším výletům na kole.

Ubytování Baška Voda

Chorvatské letovisko Baška Voda jak se zdá podřídilo vše turismu a snad v každém domě i mnoho ulic od pobřeží se dá ubytovat. Najdeme zde především širokou nabídku ubytování v penzionech a soukromých apartmánech. Těch je zde opravdu mnoho a dokáží uspokojit poptávku mnoha tisíců klientů. Taktéž rozmanitá je i nabídka hotelů vyšší úrovně s bazény a terasami. Ceny jsou mnohdy rozdílné a jejich výši ovlivňuje především vzdálenost od pláže. V hlavní turistické sezóně všude narazíte na mnohé nadháněče, kteří vám zprostředkují zaručeně to nejlepší ubytování. Problém zde však bývá s parkováním. Mnoho penziónů disponuje vyšší nabídkou pokojů než parkovacích míst. Může se tak stát, že budete mít vašeho plechového miláčka zaparkovaného pěkně daleko nebo na placeném parkovišti. Vždy se proto ptejte, zda cena za ubytování obsahuje parkovné a kde bude vaše auto zaparkováno. Milovníci kempů v Bašce Vodě nepořídí a musí se vypravit do blízkého letoviska Baško Polje, které nabízí velký a moderní kemp.  

Doprava do Bašky

Nejrychlejší trasa z Prahy do Bašky Vody měří téměř 1150 kilometrů. Pojedete klasicky přes Brno, Vídeň, Graz, slovinský Maribor, dále na hlavní město Chorvatska Zagreb a bude pokračovat dále po dálnici na Karlovac, Zadar, Split a na dálničním sjezdu Šestanovac sjedete z dálnice, napojíte se na pobřežní magistrálu a přes Brelu dojedete do Bašky Vody. Jaké dálniční poplatky vás při průjezdu Rakouskem, Slovinskem a Chorvatskem budou čekat se dozvíte v článku „Autem do Chorvatska“ 

Vyhledat zájezd do Baška Voda >>

Doplňující články:
Doprava do Chorvatska >>                                              Dopravní předpisy a dalniční poplatky v Chorvatsku >>

Dopravní předpisy a dalniční poplatky ve Slovinsku >>   Dopravní předpisy a dalniční poplatky v Rakousku >>

Plaže v Bašce Vodě
Plaže v Bašce Vodě
Pohoří Biokova
Pohoří Biokova
Uličky v Bašce Vodě
Uličky v Bašce Vodě
Přístav
Přístav
Promenáda
Promenáda
Biokovo
Biokovo
Jachty v přístavu
Jachty v přístavu
Baška Voda
Baška Voda
Penzion
Penzion
Večerní procházka po promenádě
Večerní procházka po promenádě
Jachta
Jachta
Přístav v noci
Přístav v noci
Pohled na Bašku z moře
Pohled na Bašku z moře
Lety na padáku
Lety na padáku
Na padáku
Na padáku
Baška Voda
Baška Voda
Plaže Bašky vody
Plaže Bašky vody
Turisté na pláži
Turisté na pláži
Jachting v Bašce
Jachting v Bašce
Výlet do pohoří Biokovo
Výlet do pohoří Biokovo
Pohled z Biokova
Pohled z Biokova
Biokovo
Biokovo
Pohled ze Sveteho Jure do Bosny a Hercegoviny
Pohled ze Sveteho Jure do Bosny a Hercegoviny
Klikatá silnička k vrcholu
Klikatá silnička k vrcholu
Biokovo
Biokovo
Vrchol Sveti Jure
Vrchol Sveti Jure
Stezky k vrcholu Sveti Jure
Stezky k vrcholu Sveti Jure
Stezky k vrcholu Sveti Jure
Stezky k vrcholu Sveti Jure
Úzká silnice v Biokovo
Úzká silnice v Biokovo
Příroda v pohoří Biokovo
Příroda v pohoří Biokovo
Aurem k vrcholu Sveti Jure
Aurem k vrcholu Sveti Jure
V pohoří Biokovo
V pohoří Biokovo
Restaurace Vrata Biokova
Restaurace Vrata Biokova
Pršut
Pršut
Pohled na Makarskou z pohoří Biokovo
Pohled na Makarskou z pohoří Biokovo
Restaurace
Restaurace
Plaž v Bašce Vodě
Plaž v Bašce Vodě
Výletní loď Bibe
Výletní loď Bibe

Přehled podstránek

Dovolená Chorvatsko - Baška Voda

Chorvatské turistické letovisko Baška Voda leží ve Střední Dalmácii v oblasti známé pod názvem Makarská riviéra. Původně rybářská vesnice Baška Voda je dnes rušným moderním rekračním letoviskem z…

Zobrazit


Komentáře ke článku