Pula

PulaPula je se svými 65-ti tisíci obyvateli nejlidnatějším městem na Istrii a šestým nejlidnatějším v celém Chorvatsku. Rozprostírá se v jižní části istrijského poloostrova ve velké zátoce. Díky chráněné zátoce a strategické poloze je Pula důležitým přístavem, jak pro vojenské, tak i pro civilní lodě, které odsud vyplouvají například na ostrov Mali Lošinj či italských Benátek. Nedaleko od města severozápadním směrem je situováno malé mezinárodní letiště, které kromě nízkonákladových společností využívají i renomovaní letečtí dopravci jako například Austrian Airlines.  Především je však Pula známým, rušným a moderním turistickým centrem, významně profitujícím z cestovního ruchu, které si získalo oblibu především u aktivněji založených turistů.

Pláže a koupání v Pule

Pláže v PulePláže v okolí Puly se značně liší od plaží na které jsme zvyklí například z Dalmácie. Pobřeži je nebývale členité, tvořené skalisky či upravené betonovými popřípadě štěrkovými plotnami. Ani pro Chorvatsko jinak typický borovicový porost se v Pule nevyskytuje v tak hojné míře jako jinde. Díky tomu je zde mnoho skrytých různě velkých pláží a romantických zátok. To ocení především majitelé lodí a člunů pro které není problém se vydat podél pobřeží a vyhledat si to správné místo. Někteří z nich se každodenně na svých plavidlech vydávají na zcela jižní cíp Istrie na poloostrov Kamenjak, kde jsou opravdu ty nejkrásnější místa ke koupání. Stejně tak se sem dá lehce dojet autem za které je však vybírán poplatek. Pěkné koupání je také v okolí turistického centra Punta Verudela. Významné ocenění pro pláže a mariny tzv. Modrou vlajku v nedávné minulosti obdrželi pláže Histria, Brioni či Ambrela.

Vyhledat dovolenou v Pule >>

Pula a její památky

Do chorvatského města Pula se rozhodně nejezdí jenom za mořem, ale také za historickými památkami. Vznik nejslavnějších z nich se datuje do období, kdy bylo město pod správou Říma. Podívejme se na některé z nich.

Římský amfiteátr v PulePula - římský amfiteatr

Nepřehlédnutelnou památkou jsou bezesporu pozůstatky amfiteátru (gps 44°52'23.65"S,   13°51'0.80"V) pocházející z 1.století našeho letopočtu, který se svou impozantností téměř vyrovná  Koloseu v Římě. Amfiteátr by původně určený pro více než 23 tisíc diváků, kteří zde sledovali zápasy gladiátorů. Bohužel v době, kdy byla Pula pod nadvládou Benátek posloužil Římský amfiteátr spíše jako bazar kvalitního stavebního materiálu pro stavby právě v Benátkách. Dnes, především v letních měsících, hostí amfiteátr nejrůznější kulturní akce.

Slavoluk Sergijevaca – Sergiův oblouk

Další významná římská stavba Sergiův oblouk (gps  44°52'5.81"S,  13°50'49.84"V) pochází z roku 27 našeho letopočtu a byla postavena k poctě stejnojmenné rodiny. Dříve by součástí Zlaté brány, ale ta se dochovala pouze do 19.století.

Bazilika Svete Marije Formoze

Tato ranně křesťanská bazilika byla postavena ve druhé polovině 6.století našeho letopočtu. Její uctihodné rozměry dosahují na délku přes 30 metrů a na šířku téměř 20 metrů. Původně bývala bazilika Sv. Marije překrásně a bohatě zdobená mramorovými sloupy, freskami a reliéfy, bohužel byla v průběhu mnoha staletí poměrně  hodně poničena. Nicméně i tak se jedná o památku nemalé historické hodnoty. (gps  44°52'3.87"S,  13°50'36.80"V)

Mezi další památky, které by jste si při návštěvě města Pula neměly nechat uniknout patří Porta Herculea – Herkulova brána z 1.století, Augustův chrám, tzv. Dvojitá brána Porta Gemina. Pokud se vydáte od Sergiova oblouku po stejnojmenné ulici (Sergijevace) narazíte na ukazatele směřující vás do boční uličky. Určitě sem jděte. Uvidíte 70 metrů čtverečných velkou římskou podlahovou mozaiku. V Pule je i několik zajímavých muzeí – Archeologické muzeum Istrie, Historické muzeum Istrie či Muzeum vinařství a pěstování oliv.

Každopádně po příjezdu do Puly investujte do kvalitního knižního průvodce. Jenom tak vám neunikne žádný skvost, který je možné v Pule vidět. Výborná je kolekce The golden book of …... V každém větším turistickém městě se prodává v několika jazycích, včetně Češtiny (já ji objevil i na Sicilii za 7,5 €) a kromě detailního popisu jednotlivých památek a míst v ní jsou i velmi kvalitní fotografie.

Kultůra, zábava a sport v Pule

Kultůra v PuleVětšina kulturních akcí, festivalů a koncertních vystoupení je plánována na letní turistickou sezónu, takže možnosti vyžití jsou nemalé. Od klasických diskoték a tanečních večerů, přes gastronomické přehlídky, pouliční taneční či divadelní vystoupení až po každoročně konané akce jako filmový festival, Mezinárodní divadelní festival mladých, či Festival alternativních divadel.

Možnosti sportovního vyžití jsou také obrovské. Hlavní zájem samozřejmě směřuje k vodním sportům jako potápění, rybolov, jachting atd. Hřiště na fotbal, kurty na tenis a další míčové hry, fitness centra, půjčovny kol a lodí jsou také dostatečně zastoupeny. Zahrát si můžete i golf.

Kam na výlet v okolí Puly

Již jsme zmínili přírodní park Kamenjak, který nabízí fantastické koupání. Dojet se sem dá lodí, autem i na kole. Za vjezd motorového vozidla zaplatíte poplatek. Pokud patříte k těm, kteří nejčastěji obdivují zajímavá místa z koňského hřbetu vydejte se do obce Ližnjan vzdálené cca 15 kilometrů jihovýchodně. Zde je krásný hřebčín s jezdeckou školou. Pestrá je i nabídka lodních výletů na přilehlé ostrovy a do Benátek, které jsou většinou spojeny s rybým pohoštěním a vínem přímo na lodi. Nebo si zajeďte do nedalekých vyhlášených letovisek istrijského letoviska Rovinj či Poreč.

Ubytování v Pule

O ubytování lze v podstatě říci to samé jako o většině letovisek v Chorvatsku. Nabídka je různorodá. Staré hotely byly zbourány nebo přestavěny na moderní komplexy s bazény a veškerými možnostmi vyžití, lze se ubytovat i v soukromí především v okrajových částech Puly. V okolí je i několik kempů. Najít lze i mládežnické levné hotely – Hostel Pula a Hostel Puntižela, což je v Chorvatsku spíše vyjímka.

Kudy autem do Puly

Z Prahy do Puly najedete nejideálnější trasou cca 930 kilometrů, což není moc a cesta se dá pohodlně zvládnout i za 11 hodin. Pojedete po trase Brno, Vídeň, Graz, slovinský Maribor, dále po dílnici A1 směr Celje, Ljubljana, Postojna, Koper, kde dálnice končí, pokračovat budete podél pobreží do městečka Piran a dále vnitrozemím směr Vodnjan a Pula. O dalším možných trasách se dozvíte v článku Autem do Chorvatska. O dopravních předpisech a dálničních známkách a mýtu se lze dočíst v článcích Dopravní předpisy v Chorvatsku, Dopravní předpisy v Rakousku a Dopravní předpisy ve Slovinsku.

Fotografie použity se souhlasem www.pulainfo.hr.

Vyhledej zájezdy do letoviska Pula >>

Pula - prezentační video

Římský amfiteatr v Pule
Římský amfiteatr v Pule
Pula
Pula
Romantické pláže v okolí Puly
Romantické pláže v okolí Puly
Pula - letecký pohled
Pula - letecký pohled
Slavoluk Sergijevaca – Sergiův oblouk
Slavoluk Sergijevaca – Sergiův oblouk
Bazilika Svete Marije Formoze
Bazilika Svete Marije Formoze
Kultura v Pule
Kultura v Pule
Římský amfiteatr v Pule
Římský amfiteatr v Pule
Marina v Pule
Marina v Pule
Pula
Pula
Římský amfiteatr v Pule
Římský amfiteatr v Pule
Pláže v Pule
Pláže v Pule
Pula
Pula
Kultura v Pule
Kultura v Pule
Kultura v Pule
Kultura v Pule
Pula
Pula

Přehled podstránek

Dovolená Chorvatsko Pula

Pula je nejlidnatějším městem na chorvatském poloostrově Istrie. Kromě toho je Pula moderním a rušným rekreačním letoviskem světového významu a dovolenou zde si v Pule užijí především aktivněji…

Zobrazit


Komentáře ke článku