Šibenik

Známé chorvatské město Šibenik leží v chráněném zálivu na pobřeží Jaderského moře ve zcela jižní části Severní Dalmácie 70 kilometrů jižně od Zadaru. Se svými více než 50-ti tisíci obyvateli je Šibenik po Zadaru druhým největším městem Severní Dalmácie. Na širé moře se ze Šibeniku lze dostat úzkým průplavem Sveti Ante, jehož šíře v mnohých místech nedosahuje ani 200 metrů. To dělá ze Šibeniku snad nejvíce chráněné město. I přes relativně malou šířku průlivu ze Šibeniku jezdí pravidelná lodní linka na nedaleký ostrov Zlarin a města Vodice, včetně velkých trajektů a lodí. Kromě toho je Šibenik i důležitým dopravním uzlem a v neposlední řadě oblíbeným moderním turistickým letoviskem.

Šibenik - památky a zajímavá místa

Katedrála Sveti Jakov v Šibeniku

Šibenik se může pyšnit památkou zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví Unesco. Je jí historická katedrála Svatého Jakuba (Sveti Jakov) z 15. až 16.století. I pokud nejste zrovna milovníkem památek, měly by jste katedrálu Sveti Jakov navštívit. Jedná se opravdu o téměř ojedinělou stavbu, která navíc leží v blízkosti příbřežní promenády na náměstí, respektive na Trgu Republike Hrvatske (GPS  43°44'8.12"S,  15°53'20.74"V). Nechybělo mnoho a tato významná památka zmizela ze světa v září roku 1991 při bombardování Šibeniku krajinskými Srby. Tehdy střechou katedrály Svatého Jakuba prolétl dělostřelecký granát, který však nevybuchl. Díky tomu můzeme krásy katedrály Sveti Jakov v Šibeniku obdivovat dodnes.

Pevnost Svatého Mikuláše – Sveti Nikola

Za prohlídku stojí i pevnost Svatého Mikuláše v chorvatštině Sveti Nikola ležící na samotném konci průlivu Sveti Ante, která původně sloužila k obraně Šibeniku. Při trošce štěstí a za odlivu se sem dostanete i suchou nohou, ale lepší je půjčit si motorovou loď nebo využít některého organizovaného výletu.

Šibenik – kam na výlet

Možností je mnoho a vybrat si lze podle vlastního uvážení. Milovníci přírody jistě ocení, že Šibenik leží velmi blízko přírodního parku Krka. Park je tvořen 73 kilometrů dlouhou řekou s křišťálově čistou vodou a jedinečnou florou a faunou. Řeka Krka pramení ve vnitrozemí nedaleko města Knin. Cestou její voda protéká úžasnou přírodou, padá do hloubky a vytváří tak překrásné vodopádové scenérie, protéká jezery a v Šibenickém zálivu vtéká do moře. Za vstup do parku se platí vstupné a část prohlídky lze absolvovat i lodí Správy přírodního parku Krka. Propagační materiály by jste měly najít v každém větším hotelu čï turistické kanceláři.

Další zajímavý výlet lze absolvovat lodí do národního parku Kornati, což je souostroví více než sta různě velkých vápencových a křídových ostrůvků a útesů ležících nedaleko Biogradu na Moru. Většina z nich je zcela půstých pouze s pozůstatky dávného osídlení. Na Kornati není zdroj pitné vody.

Milovníci památek a architektury by měli zvážit návštěvu 90 kilometrů severozápadně vzdáleného  Zadaru, který je hlavním městem severní Dalmácie. Za vidění zde stojí Mořské orgule – Mořské varhany. 35 píšťal vložených do schodů s kamenů za pomoci pohybu větru a moře vydává různé tóny. V blízkosti je další zadarská atrakce Pozdrav Slunci. K němu ovšem musíte zavítat až po setmění. Jedině tak spatříte kouzelnou hru barevných světelných efektů. Podceňovat nelze ani architekturu starého Zadaru, kde lze najít zajímavé stavby jako kostel Sveti Donat, katedrálu Sveti Stošija či Pevninskou brána.
Cestou ze Šibeniku do Zadaru si můžete prohlédnout další letoviska na pobřeží jako Vodice, Pirovac, Pakoštane, Biograd na Moru či Sveti Filip i Jakov.

Cestou můžete navštívit Vranské jezero, které je největším chorvatským jezerem (přes 30 km2 - gps 43°55'35.43"S,  15°31'59.50"V). Voda v něm je mírně slaná a žije v něm mnoho druhů ryb. Rybolov lze provozovat po zakoupní povolenky..

Autem do Šibeniku

Rozhodnete-li se jed do Šibeniku autem najedete z Prahy zhruba 1100 kilometrů. To v případě, že zvolíte relativně nejrychlejší trasu po D1 na Brno, Bratislavu, Vídeň, rakouský Graz, slovinský Maribor a dále po chorvatské moderní dálnici směr Zagreb, Karlovac, směr Zadar a z dálnice vyjedete na sjezdu Lozovac a přijedete do Šibeniku. Za 11-12 hodin by jste měly být na místě. Vybavit se musíte rakouskou, slovenskou a slovinskou dálniční známkou. Pomůže vám článek Autem do Chorvatska.
 
Pokud Vám však na nějaké té hodině nezáleží a chcete ušetřit na dálničních poplatcích  vyrazte směrem Tábor a přes Třeboň jeďte do Vídně, dále směrem Eisenstadt pokračujte do Maďarska směr Sopron, Szombathely, chorvatské hranice překročíte nedaleko města Lendava, dále do Čakovce a najedete na dálnici A4 která vás dovede do Zagrebu a Karlovacu. Zde máte možnost pokračovat po dálnici nebo sjed na silnici číslo E71 a pokračovat chorvatským vnitrozemím na Slunj, Korenicu, Gračac, Benkovac a Šibenik. Najedete asi o 120 kilometrů méně a v ideálním případě ušetříte za českou a rakouskou dálniční známku a v Chorvatsku i část mýtného. Za volantem však strávíte 18 hodin.

Šibenik
Šibenik



Komentáře ke článku