Medulin

Pouhých deset kilometrů jihovýchodním směrem od istrijského města Pula leží další významné chorvatské rekreační letovisko Medulin. Dříve býval Medulin rybářskou a zemědělskou baštou, protože medulinský záliv na jehož pobřeží město leží, byl a je do dnešních dnů bohatým zdrojem ryb a především vyhlášených langust. S nástupem turismu obyvatelé Medulinu přizpůsobili svůj životní styl a začali z rostoucího cestovního ruchu profitovat. Jak bylo řečeno v předchozích řádcích, leží Medulin na jižním cípu Istrie, v dobře chráněném Medulinském zálivu v jižní části Istrie.

Medulin v současnosti, koupání a pláže

Stejně jako většina chorvatských měst a rybářských vesnic ležících na pobřeží Jaderského moře, začalo se i v Medulinu vše podřizovat turistům. Zástavba apartmánů, hotelů i kempů se z města přesunula i na nedaleký poloostrov Kašteja, který je bohatě zalesněn a poskytuje v letních měsících tolik žádaný stín. Medulinská marina je výborně chráněná před širým mořem, zdejší pobřeží je členité a ve vzdálenosti několika málo kilometrů leží pár menších ostrůvků a do moře vybíhající poloostrov Kamenjak. Proto si Medulin jako svoji dovolenkovou destinaci volí mnoho majitelů jachet, ale i dostupnějších nafukovacích motorových člunů. Zdejší pláže jsou také vhodné pro rodiny s dětmi. V Medulinu najdeme dva druhy čistých pláží. Buď kamenité, poskytující částečné soukromí či písčité a oblázkové. Také pro Chorvatsko tolik typický borovicový porost na některých místech dosahuje až na pláže.

Památky v Medulinu

Milovníci památek a architektury asi město Medulin neocení, jelikož jich je zde žalostně málo, respektive jediná významnější památka, procesní, postříbřený kříž z 15. století našeho letopočtu je k vidění v kostele Svaté Anežky. Za zmínku stojí snad ještě římská usedlost, respektive její zbytky na poloostrově Vižula. Na druhou stranu do města Pula je to pouhých deset kilometrů a tady se již nějaké významnější a zachovalejší stavby najdou.

Sportovní vyžití v Medulinu

Jako letoviska na celé Istrii je i Medulin připraven nabídnout aktivněji založeným turistům bohaté možnosti sportovního vyžití. K dispozici jsou hřiště na míčové hry, jako fotbal, volejbal, kurty na tenis, minigolfové hřiště a samozřejmě velké možnosti vodních sportů. Pokud nevlastníte loď či motorový nafukovací člun, neváhejte a alespoň na jeden den si ho půjčte v některé zdejší půjčovně. Budete tak mít možnost prozkoumat okolní ostrůvky a skryté zátoky či vyrazit za fantastickým koupáním na nedaleký poloostrov Kamenjak. Stejně tak sem můžete dojet i na kole. Z Medulinu je to asi 15 kilometrů. Kolo vám samozřejmě v Medulinu také půjčí. Můžete jet po moderní poznávací cyklostezce “Od place do place“ po trase Medulin, Pomer, Pješčana, Banjole, Premantura.

Ubytování v Medulinu

O tom, že město Medulin podřídilo téměř vše turismu svědčí i obrovská a rozmanitá nabídka ubytování v Medulinu. Počet lůžek daleko převyšuje počet stálých obyvatel Medulinu a čítá témeř 20.000 lůžek v hotelech, apartmánech, ale i soukromí a kempech, včetně naturistického kempu Kažeja. Takže i v plné sezóně najdete v ubytování v Medulinu téměř bez problémů, ale nabídka bude samozřejmě menší.

Kam na výlet z Medulinu

    Donji Kamenjak

Určitě nejlepší rozhodnutí je navštívit chráněné území Donji Kamenjak, které se rozprostírá ve zcela jižním cípu poloostrova Kamenjak. Ideální je navštívit tuto oblast na vlastním či vypůjčeném motorovém plavidle. Zdejší skaliska, skryté laguny a fantasticky průhledná voda vám přivodí opravdu intenzivní zážitek. Menší motorovou loď vám ochotně půjčí ve všudy přítomných půjčovnách a po krátkém zaškolení můžete vyrazit. I když ji budete řídit poprvé a za okamžik získáte pocit bezpečí, mějte vždy na paměti, že jste na moři a buďte stále obezřetní. Především v blízkosti skalisek. Do oblasti Donji Kamenjak můžete pohodlně dojet i na kole (viz. výše v odstavci Sportovní vyžití v Medulinu).

    Pula

Především milovníky památek a velkých měst uspokojí návštěva největšího města na Istrii Pula. Kromě známého římského amfiteátru či Sergiova oblouku zde najdete i mnoho dalších zajímavých míst. Romantická je i procházka úzkými uličkami starého města. Pula navíc leží pouhých deset kilometrů od Medulinu, takže sem pohodlně dojedete i na kole.

    Poreč a Rovinj

Tip na místo vaší další dovolené v Chorvatsku můžete získat návštěvou dalších významných letovisek ležících na západním pobřeží Istrie jako jsou Rovinj či Poreč. Tak například 70 kilometrů vzdálená Poreč ukrývá ve svém historickém centru jedinečnou trojlodní Eufráziovu baziliku (gps 45°13'42.84"S,  13°35'35.88"V) z roku 553 našeho letopočtu. Kromě toho samozřejmě pláže a koupání. Rovinj leží 43 kilometrů západním směrem a prohlédnout si můžete kostel Svaté Eufemie s 60 metrů vysokou věží, údajně nejvyšší na Istrii či Balbiův oblouk (Arco de Balbi).

Milovníci jízdy na koni by pro změnu měli zamířit do obce Ližnjan ležící 2,5 kilometru západně od Medulinu, kde je známý hřebčín Libora.

Trasa do města Medulin

Cesta z České republiky do chorvatského Medulinu není nijak náročná. Z Prahy do Medulinu najedete zhruba 930 kilometrů a díky dálnicím můžete být v ideálním případě v Medulinu i za deset hodin. Z Prahy vyrazte po slavné D1 na Brno, dále na Vídeň, Graz, překročíte hranice se Slovinskem, pokračujte směr Maribor, kde uhnete doprava na Ljubljanu, Postojnou, Koper, překročíte chorvatské hranice a vnitrozemím pokračujete směr Vodnjan, Pula a Medulin. Navíc je trasa dobře značená, takže i bez gps navigace určitě dojedete bez problémů.  Existují i alternativní trasy, kdy v Grazu uhnete doprava na Klagenfurt a poté budete pokračovat do Ljubljany, nebo dokonce přes rakouský Linz a Salzburg, kdy najedete o šedesát kilometrů méně. Více o trasách do Chorvatska  se dozvíte v článku Autem do Chorvatska, kde najdete i informace o nutnosti dálničních známek či dálničním mýtném.

Chorvatsko
ChorvatskoKomentáře ke článku