Rabac

Na severovýchodním pobřeží chorvatského poloostrova Istrie, které je také někdy nazýváno Kvarnerská riviéra leží další  zajímavá turistická letoviska. Mezi ně patří například městečko Rabac vzdálené zhruba 50 kilometrů severovýchodně od největšího istrijského města Pula a sedmdesát kilometrů jihozápadně od Rijeky. Deset kilometrů východně od letoviska Rabac leží známý chorvatský ostrov Cres.

Ještě v devatenáctém století byl Rabac pouze malou rybářskou vesnicí s malým přístavem ležícím v poměrně dobře chráněné zátoce. Při pohledu do historie však zjistíme, že již na začátku století dvacátého Rabac byl hojně navštěvovaným a rozvíjejícím se rekreačním městem. Kromě toho v roce 1912 získal status přímořských lázní. V nastoleném trendu bylo město dále rozvíjeno a dnes je Rabac moderním centrem turismu. Zástavba apartmánových domů a hotelů se od původního centra Rabacu rozrostla několik kilometrů severním i jižním směrem.

Koupání a pláže v letovisku Rabac

Zdejší pláže jsou typicky istrijské, tedy nejvíce štěrkové a kamenité. V místech, kde to bylo vhodné byly vybudovány betonové plotny. Na mnoha místech je pozvolný vstup do vody, který ocení především rodiče s dětmi. Pláže v letovisku Rabac jsou mimořádně čisté a některé jsou každoročně oceňovány tzv. Modrou vlajkou za čistotu. Na nějakém vhodném plavidle se lehce dostanete do vzdálenějších krytých zátočinek, které jsou ideální pro šnorchlování a klidné koupání. Hezké koupání najdete pokud objedete, či obejdete levý mys zálivu a vydáte se podél či po pobřeží směrem sever.

Rabac – ubytování, kempy

Nabídka ubytování v Rabacu je velká a vybrat si lze dle náročnosti. V Rabacu se tak můžete ubytovat v moderních, nově postavených nebo rekonstruovaných hotelech, ale soukromých apartmánových domech. Přímo u rozlehlé pláže Maslinica na západní straně rabackého zálivu je kemp s bazénem a moderním sportovním zázemím, kde je možné se ubytovat v mobihomech.

Dovolená v letovisku Rabac - vyhledej >>

Kam na výlet z letoviska Rabac

ostrov Cres

Nejčastějším místem, kam míří turisté ubytovaní v Rabacu případně i v jiných letoviscích kvarnerské riviéry je nedaleký ostrov Cres. Z Rabacu je jeho nejbližší pobřeží vzdáleno sotva deset kilometrů a stejnojmenné hlavní město ostrova Cres něco málo přes dvacet. Město Cres je starobylým městem s mnoha památkami. Nabídku výletů na ostrov Cres najdete v každém hotelu či agentuře.

Pula

Pokud máte k dispozici auto je možné navštívit největší město Istrie Pulu. Trasa z Rabacu do Puly je dlouhá padesát kilometrů, vede málo osídleným vnitrozemím Istrie a zvládnout by jste ji měly zhruba za hodinku. Pula nabízí ke shlédnutí množství památek jako například Římský amfiteátr z 1. století našeho letopočtu, Sergiův oblouk z roku 27 či baziliku Svete Marije Formoze ze 6. století a mnoho dalších.

Mys Kamenjak

Vlastní nebo vypůjčenou lodí, případně autem se pohodlně dostanete na zcela jižní cíp Istrie zvaný mys Kamanjak. Zde je překrásné romantické koupání v mnoha skrytých malých zátokách s oblázkovými plážemi. Kromě toho divoká a  nedotčená příroda. Narazit můžete i na podmořské jeskyně. Za vjezd vozidlem se platí symbolické vstupné a před cestou doporučujeme zkontrolovat rezervu automobilu, protože na asfaltovou silnici jsme při naší návštěvě nenarazili. Hrozí tak zvýšené riziko defektu. Za návštěvu však toto místo rozhodně stojí a věřte, že málokde v Chorvatsku budete hledat romantičtější koupání.

Trasa do letoviska Rabac

Rabac je z České republiky velmi dobře dostupný. Ideální trasa z Prahy měří nějakých 870 kilometrů a trvá okolo deseti hodin podle hustoty provozu. Takže z Prahy klasicky směr Brno, Vídeň po A2 směr Graz, vlevo na A9 (A1) směr Maribor, Celje, Ljubljanu. Dále po dálnici A1 směr Postojna, kde sjedete z dálnice směr Rijeka a po přejezdu slovinských hranic se napojíte na chorvatskou dálnici A7 ze které ještě před Rijekou na sjezdu Čvor Matulji odbočíte vpravo na A8 ze které záhy odbočíte vpravo na D66 a pojede podél pobřeží přes Opatiji, Lovran, Zagore, Plomin až do Labinu a odtud po silnici III.třídy až do letoviska Rabac.

Z Prahy je ještě možné zvolit směr České Budějovice, Linz, Salzburg, Vilach, případně Klagenfurt nebo z Linzu do Grazu a pokračovat přes Ljubljanu. Na trase jsou však ještě zpoplatněny některé tunely. Paradoxně ze západních Čech, Prahy nebo díky dálnici možná i z Hradce Králové je možné vyrazit směr Rozvadov, Regensburg, Mnichov a Salzburg. Z Plzně tato trasa rozhodně delší není. Více v článku Autem do Chorvatska, kde se také dočtete o dopravních předpisech, mýtném a dálničních známkách.

Vyhledat zájezd do letoviska Rabac >>

Prezentační video Rabac - zdroj: rabac-labin.com

Chorvatské pláže
Chorvatské pláže

Přehled podstránek

Dovolená Chorvatsko - Rabac

Zhruba 50 kilometrů od Puly na istrijském poloostrově leží malebné rekreační letovisko Rabac. Letovisko je oblíbené pro svoji snadnou dostupnost, průzračné moře a především čisté pláže. Ty jsou…

Zobrazit


Komentáře ke článku