Severní Dalmácie

Oblast severní Dalmácie se táhne od chorvatského městečka Karlobag směrem na jih k misu Začevo. Z turistického hlediska je mnohem významější dolní, tedy jižní část severní Dalmácie jelikož její severní část není příliš pohostiná. V těsné blízko moře se zde táhne skalnaté srázovité pohoří a tudíž zde kromě pobřežní magistrály a několika osamocených staveb nenajdeme téměř nic, natož hotely a přímořská letoviska. Vyjímkou jsou ostrovy ležící na rozhraní kvarneské riviéry a severní Dalmácie jako například ostrov Pag. Jižnější část severní Dalmácie je však pravým opakem té severní a je přímo přeurčena profitovat z turismu. Hranice mezi oběma částmi se rozprostírá v oblasti národního parku Velké Paklenice, kde hornatý pás začíná ustupovat do vnitrozemí. Turismu nahrává i dobrá dostupnost ze střední Evropy a nevelká vzdálenost.

Rekreační letoviska severní Dalmácie

Severní Dalmácie se vyznačuje spíše menšími a tradičnějšími rybářskými vesnicemi, které se v druhé polovině 20. století přizpůsobily stále více se rozvíjejícímu turismu, ale může nabídnout i moderní a rušná letoviska nabízející veškerý komfort. Kdo upřednostňuje klid a tradice měl by volit  pobyt například v menších městečkách jako jsou Sveti Filip i Jakov, Turnanj, Sukošan či Tribunj. A naopak kdo vyhledává rušnější dovolenou měl by zamířit do Biogradu na Moru či Zadaru.

Přírodní krásy severní Dalmácie

Severní Dalmácie se může pochlubit i krásnou přírodou, čistými oblázkovými plážemi, množstvím slunečního svitu a průzračným Jaderským mořem. Všude přítomné borovicové háje poskytují dostatek stínu pro útěk před slunečními paprsky a bohatá středomořská vegetace skládající se z mnoha stále kvetoucích rostlin, včetně subtropických druhů překrásně oživuje zdejší krajinu. Kromě toho zde najdeme dokonce dva národní parky Krka a již zmíněnou Paklenicu. Opomenout nelze ani národní park Kornati, souostroví 125 menších ostrůvků rozprostírající se nedaleko severodalmátských ostrovů. Právě tyto lokality bývají častým výletním cílem turistů trávících svoji dovolenou v Severní Dalmácii.

Památky v severní Dalmácii

I milovníci architektury zde najdou několik zajímavých cílů. Vynechat nelze návštěvu Zadaru, kde lze obdivovat mnoho románských památek či Šibenik. Zde se kromě jiného nalézá i známá katedrála zapsaná na listině kulturního světového dědictví Unesco. Opomenout nelze ani městěčko Nin. 

Nejznámější letoviska severní Dalmácie

Zadar Biograd na Moru Primošten Sveti Filip Jakov Sukošan
Pakoštane Primošten Zaton Vodice Šibenik
Posedarje Bibinje Rastovac Pirovac Stari Grad / Paklenica
Tisno        

Přehled podstránek

Chorvatské letovisko Biograd na Moru

Zvětšit mapu Biograd na Moru nebo také z překladu Bílé město na moři je oblíbeným místem českých turistů mířících na dovolenou do  Chorvatska. A není se co divit. Jedná se o skvostné…

Zobrazit

Chorvatské letovisko Sveti Filip i Jakov

Zvětšit mapu Středně velké severodalmátské městěčko Sveti Filip a Jakov leží na pobřeží Jaderského moře pouhé čtyři kilometry severně od Biogradu na Moru a 25 kilometrů jižně od města Zadar. Sveti…

Zobrazit

Šibenik

Známé chorvatské město Šibenik leží v chráněném zálivu na pobřeží Jaderského moře ve zcela jižní části Severní Dalmácie 70 kilometrů jižně od Zadaru. Se svými více než 50-ti tisíci obyvateli je…

Zobrazit

Chorvatské letovisko Zadar

Zvětšit mapu Zadar je páté největší město Chorvatska a hlavní město severní Dalmácie. Zadar leží na pobřeží Jaderského moře 300 kilometrů jižně od hlavního města Chorvatska Zagrebu. Jedná…

Zobrazit

Vodice

Jedenáct kilometrů severozápadně od města Šibenik leží desetitisícové letovisko Vodice. Z pohledu turismu se jedná o jedno z nejvýznamnějších a nutno podotknout, že i jedno z nejupravenějších…

Zobrazit


Komentáře ke článku