Doprava v Egyptě

Veřejná doprava v Egyptě je na dobré úrovni. Vlakem či autobusem se dá dostat téměř kamkoliv. Trošku zmatečně působí jízdenky (viz. ukázky dole v galerii). Většinou jsou psány pouze arabsky, někdy dokonce rukou. To samé platí i o většině názvů jednotlivých zastávek. Málokdy narazíte na anglický název. Je proto dobré se před příjezdem naučit základní arabské číslice. Není to nic složitého a oceníte to při hledání pokladny na nádraží, či vagónu ve vlaku a především pro nalezení vašeho místa ve vlaku či autobusu.

Více o cestování autobusem v Egyptě zde.                            Více o cestování vlakem v Egyptě zde.

Ani cestování taxíkem není problém seženete v podstatě kdykoliv, respektive on si sežene vás. Doporučuje se smlouvat o ceně, případně najmout auto na celý. Vzdálenost nehraje až takový problém a pro našince není problém finančně utáhnout i cestu několik set kilometrů dlouhou. Podrobněji o zkušenostech s jízdou taxikem v Egyptě zde.    

Další variantou dopravy v Egyptě, především však ve větších městech na Nilu jako Káhira či Luxor, ale i dalších je tzv. River taxi. Lodě se sedadly v řadě, které jezdí po Nilu v pravidelných trasách. Více o River taxy zde.

Doprava v Egyptě - Kdy a jak koupit jízdenky?

Rozhodně nenechávejte nákup jízdenky na poslední okamžik, obzvláště pokud ten samý den odlétáte a potřebujete se dostat například z Luxoru do Káhiry a ještě poté na letiště. Mohlo by se vám totiž jednoduše stát, že jízdenky na daný den budou vyprodány.

Ve větších městech bývá nákup jízdenky trošičku zmatečný. Každá pokladna totiž slouží k prodeji jízdenek na určitou linku a vyplatí se proto číst nápisy nad pokladnami (jsou-li), které ovšem občas bývají psány pouze arabsky. Můžete požádat někoho z místních či všudy přítomné policisty o pomoc.  Nákup jízdenky vám rádi obstarají v hotelu či je obstará taxikář. Samozřejmě za malý úplatek. Využít lze i služeb některé ze specializovaných agentur. Počítejte ovšem, že agentura si své služby nechá zaplatit podle toho, kde si jízdenku vyzvednete. Nejlevnější je si ji vyzvednout v přímo v agentuře nebo jsou schopni vám ji doručit do hotelu či na letiště. 

S hledáním toho správného autobusu vám rádi pomůžou ostatní cestující či všudypřítomní policisté. Budou rádi, když jejich pomoc oceníte malým bakšišem.

"Na káhirském autobusovém nádraží při cestě do oázy Siwa nám ochotně pomohl hlídkující policista, který si jednoduše přečetl na našich jízdenkách (na rozdíl od nás), kam cestujeme a na příjezd toho správného autobusu nás upozornil. To se více méně opakovalo vždy při našich cestách v Egyptě."

Jistě oceníte, když se před svým odjezdem naučíte arabské číslice. Pokladny, nástupiště i jednotlivé vagóny jimi bývají označeny a jejich znalost vám určitě usnadní orientaci při nákupu jízdenky a hledání vašeho místa ve vlaku či autobusu.

Autobusem do Siwi
Autobusem do Siwi
Vlakem z Káhiry do Luxoru
Vlakem z Káhiry do Luxoru
Vlakem z Káhiry do Luxoru
Vlakem z Káhiry do Luxoru
Oběd ve vlaku
Oběd ve vlaku
Taxikem po Luxoru
Taxikem po Luxoru
River taxi v Káhiře
River taxi v Káhiře
Řičním taxikem po Nilu v Káhiře
Řičním taxikem po Nilu v Káhiře
Jízdenka na vlak Alexandria - Cairo
Jízdenka na vlak Alexandria - Cairo
Jízdenka na vlak Káhira - Luxor (líc)
Jízdenka na vlak Káhira - Luxor (líc)
Jízdenka na vlak Káhira - Luxor (rub)
Jízdenka na vlak Káhira - Luxor (rub)
Jízdenka na autobus z Káhiry do oázy Siwa
Jízdenka na autobus z Káhiry do oázy Siwa
Jízdenka na vlak Luxor - Káhira
Jízdenka na vlak Luxor - Káhira
Autobusová jízdenka z oázy Siwa do Alexandrie
Autobusová jízdenka z oázy Siwa do Alexandrie

Přehled podstránek

Cestování autobusem po Egyptě

Autobusem po Egyptě Cestování autobusem v Egyptě je dobrý způsob, jak pohodlně dojedete i do těch nejzapadlejších koutů Egypta. Dopravu na delší vzdálenosti zajištují společnosti East…

Zobrazit

Cestování vlakem v Egyptě

Cestování vlakem v Egyptě Co platí o cestování autobusem, to platí i cestování vlakem. Ceny jízdenek jsou na naše poměry levné a pro cestovatele je to dobrý způsob, jak se pohodlě a…

Zobrazit

Říční taxi v Egyptě

Řiční taxi Říční taxi je další variantou dopravy především ve velkých městech. Není tím myšleno, že vás někdo poblíž Nilu "sbalí" a za 20 USD povozí po Nilu na své lodičče, ani žádný jiný…

Zobrazit

Taxi v egyptě

Taxíků v Egyptě obzvláště  ve větších městech je mnoho a není problém tak nějaký do pár minut na ulici sehnat. Vozový park je opravdu velmi rozmanitý od několik desítek let starých …

Zobrazit


Komentáře ke článku