Údolí královen - Valley of the Queens

Údolí královenStejně jako Údolí králů leží i Údolí královen na západním břehu Nilu nedaleko Luxoru. Turisty bývá často opomíjeno přesto, že se zde nachází překrásná a možná v Egyptě nejkrásnější hrobka. Údolí královen někdy nazývané Bíban el-Harím bylo vybráno jako pohřebiště pro princezny a prince, ale najdeme zde i hrobky manželek faraónů. Samotný areál pohřebiště není se sedmi desítkami dosud nalezených hrobek není tak rozlehlý jako turisty více vyhledávané Údolí králů. Přesto má však co nabídnout. Vstupné v roce 2009 činilo 35LE.

Hrobka královny Nefertari  Merej-en-Mut (hrobka č.66)

Vstup do hrobky NefertariBohatě zdobená hrobka královny Nefertari je bezpochyby jednou z nejkrásnějších dochovaných a zatím objevených hrobek vůbec. Mnozí se kloní k názoru, že se jedná dokonce o hrobku nejkrásnější. Jméno Nefertari Merej-en-Mut v překladu znamená nejkrásnější žena ze všech, milovaná Mut. Manželem královny Nefertari byl Ramesse II..
Hrobce Nefartari se dostalo se dostalo mimořádné péče restaurátorů a dodnes jí egyptské úřady pečlivě chrání. V polovině dvacátého století byla hrobka královny Nefertari na více než tři desítky let uzavřena, poté zrestaurována a opět uzavřena. Teprve roku 1995 byl turistům povoleno jí navštěvovat. Avšak i dnes je hrobka královny Nefertari pečlivě chráněna a počty turistů jsou regulovány. Právě z tohoto důvodu se vám při návštěvě Údolí královen nemusí podařit spatřit bohatě zdobenou hrobku Nefertari zevnitř. Nejste ochotni si zážitek spojený s návštěvou hrobky královny Nefertari nechat ujít vyrazte do Údolí královen po ránu a nejlépe se zkušeným egyptským průvodcem. Návštěva stojí za to.

Dále můžete navštívit například hrobky královny Titi, syna Ramesse II, či prince Amenherchepešefa, který byl synem faraóna  Ramesse III. a zemřel ve svých pouhých devíti letech.

Jak se dostat do Údolí královen?

Pokud nemáte výlet organizován agenturou poslouží dobře místní taxikáři. Je dobré návštěvu Údolí královen spojit i s prohlídkou dalších zajímavostí na západním břehu Luxoru jako ksou například Údolí králů, zádušní chrám královny Hatšepsut (Der el-Bahrí), Dér el-Medína, chrám Setnino I., Ramesseum či Medínit Habu nebo Memnonovy kolosy. V tom případě najměte taxíka na celý den – ušetříte.

„V roce 2009 jsme podnikli prohlídku památek na západním břehu Luxoru. Za celodenní cestování taxíkem mezi jednotlivými památkami jsme zaplatili 200LE.“

Údolí královen
Údolí královen
Vstup do Údolí královen
Vstup do Údolí královen
U hrobky královny Nefertari
U hrobky královny Nefertari
Údolí královen
Údolí královen
Vstup do hrobky
Vstup do hrobky
Vstupenka do Údolí královen
Vstupenka do Údolí královenKomentáře ke článku