Údolí králů - Valley of Kings

Údolí králů.Údolí králů leží ve skalním masívu za Hatšepsutiným chrámem pod horou al-Karn neboli roh, který svým tvarem vzdáleně připomíná tvar pyramidy na západním břehu Nilu nedaleko Luxoru. To proto, že staří Egypťané považovali směr, kde zapadá slunce, jako místo posledního odpočinku uctívaného boha Amon-Rea. Prvním zde pochovaným panovníkem byl podle dostupných údajů Tutmose I., který ve své hrobce spočinul v roce 1492 př.n.l.. Existuje však i terorie, že prvním byl panovník Ahmos, avšak jeho hrobku se objevit nepodařilo.

Hrobky v Údolí králů

Do dnešního dne bylo v Údolí králů archeology odkryto 62 skalních hrobek. Práce však i nadále pokračují a je možné, že se tento počet brzy rozšíří o další unikát.

Každá z hrobek v Údolí králů je řešena trošku jinak. Liší se především délkou a šířkou vstupní chodby, počtem místností i hloubkou do které je vytesána do skalního masívu. Naopak v malbami bohatě zdobených místnostech a chodbách nejdeme mnoho společných prvků, které Egypťané vyznávali. Jedná se o různá božstva a velmi často se objevuje motiv Sluneční lodi (její zbytky najdeme v muzeu vedle Velké pyramidy v Gíze).

Vstupenky do Údolí králů

Hrobka v Údolí králů.Vstupné do Údolí králů se kupuje u hlavního vchodu. Cena 80LE (2009). Tato vstupenka vás opravňuje k pohybu po Údolí králů a k návštěvě tří vámi vybraných hrobek. Respektive vybrat si může sice libovolně, ale z hrobek otevřených. Pro turisty je v Údolí králů totiž otevřeno jen několik hrobek, které se střídají. Jde o snahu zmírnit riziko možného poškození maleb zvýšením vlhkosti, ke kterému dochází je-li hrobka turistům zpřístupněna dlouhodobě. Z tohoto důvodu  též zapomeňte na fotografování uvnitř hrobek. Je možné, že za nějaký ten bakšiš vám fotografování bude tajně dovoleno, avšak raději to neriskujte. Egyptské úřady navíc v současnosti zavedly zákaz focení v celém Údolí králů, které se tvrdě dodržuje a tak podobné fotky již nepořídíte.

Samotná pokladna je umístěna ještě několik stovek metrů od samotného údolí s hrobkami a pro turisty jsou připraveny vláčky, které je pohodlně dopraví do těsné blízkosti. Je to zároveň také první příležitost pro místní začít vám nabízet různé brožury a fotografie. Ceny jsou však dosti přemrštěné a vyplatí se smlouvat.

Nejslavnější v Údolí králů - hrobka faraóna Tutanchamona

Vstup do slavné Tutanchámonovy hrobky.Jistě nejslavnější hrobkou (nikoliv panovníkem) je v Údolí králů hrobka č.62 – Tutanchamonova hrobka. Není ani tak zajímavá jako spíše slavná právě proto, že se jako jediná dochovala zcela neporušená až do roku 1922, kdy byla objevena Howardem Carterem. Více než 1700 v ní nalezených cenných předmětů je nyní vystaveno v Egyptském muzeu v Káhiře a to včetně třech sarkofágů ve kterých byl faraón pohřben a slavné zlaté pohřební masky. Co v hrobce naopak zůstalo je mumie faraóna Tutanchamona. Proč je hrobka tak malá a málo vyzdobená je předmětem teorií. Některé tvrdí, že byla budována pro Tutanchamonova rádce a některé, že je to proto, že Tutanchamon zemřel příliš mladý v době, kdy řemeslníci začali s její výstavbou.

Každopádně připlatíte-li si, kromě vstupu do Údolí králů, dalších 100LE (2009) může spatřit mumii Tutanchamona na vlastní oči.

Hrobka Thutmose III (hrobka. 34)

Hrobka Thutmose III. je asi nejhůře přístupnou hrobkou v Údolí králů. Je umístěna ve skalní rozsedlině a dostanete se k ní pouze po úzkém železném schodišti. Jedná se však zároveň je jednu z nejkrásnějších hrobek, takže námaha se určitě vyplatí. Počítejte ovšem s tím, že po náročném výstupu sestoupíte do hrobky, kde budete dýchat těžký a horký vzduch. Proto se návštěva obtížněji přístupných hrobek nedoporučuje starším lidem s problémy se srdcem. 

Hrobka Ramesse III. (hrobka č. 11)

Další hrobkou, která v Údolí králů rozhodně stojí za shlédnutí je hrobka faraóna Ramesse III. Navštivte ji už jenom proto, aby jste pochopily, jak namáhavou práci dalo vybudovat takové skvosty, jakými bezesporu hrobky faraónů v Údolí králů jsou. Hrobka Ramesse III. je asi největší dosud objevenou hrobkou v Údolí králů. Měří více než 100 metrů a výzdoba chodeb se dochovala do dnešních dnů v obdivuhodné kvalitě.

Haremhebova hrobka (hrobka č. 57)

Je další ukázkou, kolik dřiny byli staří Egypťané ochotni obětovat , aby těla a poklady mrtvých faraónů byla co nejlépe chráněna před vykradači hrobek. Haremhebova hrobka je zatesána do skály více než 100 metrů hluboko. Barevná výzdoba se zde také dochovala a díky ní se jedná o jednu z nejkrásnějších hrobek v Údolí králů.
 
Mezi další hrobky, které lze v Údolí králů doporučit k návštěvě jmenujme například hrobku Ramesse VI. (č.9), hrobku Sethiho I. (č.17), hrobku Amenothepa II. (č.35).   

 

Údolí králů se slavnými hrobkami
Údolí králů se slavnými hrobkami
Vstupenka do Údolí králů
Vstupenka do Údolí králů
Vstup do Údolí králů
Vstup do Údolí králů
Plastika Údolí králů u vstupu
Plastika Údolí králů u vstupu
Plastika Údolí králů znázorńující umístění hrobek
Plastika Údolí králů znázorńující umístění hrobek
el Kurna
el Kurna
Vykopávky v Údolí králů pokračují
Vykopávky v Údolí králů pokračují
Vykopávky v Údolí králů pokračují
Vykopávky v Údolí králů pokračují
Vstup do hrobky
Vstup do hrobky
Pohled na Údolí králů
Pohled na Údolí králů
Skalní masívy
Skalní masívy
Obtížný přístup Thutmose III.
Obtížný přístup Thutmose III.
Vstup do hrobyk Thutmose III.
Vstup do hrobyk Thutmose III.
Informační cedule u Tutanchamonovi hrobky
Informační cedule u Tutanchamonovi hrobky
Vstup do Tutanchamonovi hrobky
Vstup do Tutanchamonovi hrobky
Vláčky dopravující turisty od vstupu k pokladnám
Vláčky dopravující turisty od vstupu k pokladnám


Vstupné a fotografování
Autor: Petr
Datum: 28.02.2024 11:53

Fotografování je již opět dovolené (2023) a vstupné je o více než polovinu dražší.

Komentáře ke článku