Katakomby Kum aš-Šukáfa v Alexandrii

Pokud Vám při návštěvě Alexandrie bude chybět něco, co alespoň trochu připomíná vykopávky zavítejte na Střepinový pahorek (Kum aš-Šukáfa) ležící nedaleko centra Alexandrie jihozápadním směrem ( gps  31°10'42.61"S,  29°53'34.47"V). Zde můžete navštívit podzemní tříposchoďové katakomby Kum aš-Šukáfa. Katakomby byli vlastně pohřebištěm a zde byly mrtví ukládáni k poslednímu odpočinku. Tři patra zasahují do hloubky 35 metrů pod zem a dolů se dostanete po točitém schodišti. Cestou katakombami si všimněte výzdoby. Uvidíte zde prazvláštní kombinaci egyptských, řeckých i římských prvků. Za hlavní atrakci alexandrijských katakomb je vydávána centrální hrobka. Ovšem i další místnosti měly svůj účel. Například Triclinium sloužilo pozůstalým k jakýmsi oslavám na počest zemřelého. V podstatě všude si budete moci prohlédnout pohřební výklenky ze 2. až 4. století..

Katakomby Kum aš-Šukáfa v Alexandrii byly objeveny zcela náhodou roku 1900, když do přístupové šachty spadl osel.

Poloha katakomb Kum aš-Šukáfa v Alexandrii svádí i k prohlídce zhruba půl kilometru vzdáleného třicet metrů vysokého Ptolemaiůva pilíře z růžové žuly.

Jak se sem dostat?

Asi nejlepším způsobem bude využití místních taxíkářů. Na turisty jsou zvyklí a rádi vás budou mezi jednotlivými památkami převážet celý den a během vaší prohlídky na vás čekat. Spojte proto svoji cestu po Alexandrii i s návštěvou dalších památek v Alexandrii například pevnosti Qaitbay, Římským amfiteátrem či Alexandrijskou knihovnou. Pokud cenu rozdělíte mezi několik vašich spolucestovatelů váš rozpočet nezatíží.   

Okolí katakomb Kum aš-Šukáfa
Okolí katakomb Kum aš-Šukáfa
Výzdoba katakomb
Výzdoba katakomb
Katakomby v Alexandrii
Katakomby v Alexandrii
Katakomby v Alexandrii
Katakomby v Alexandrii
Pohřební výklenky
Pohřební výklenkyKomentáře ke článku