Obecný popis a data o Egyptě

Egyptské pyramidy v Gíze

Egypt – arabská republika leží v severovýchodní Africe a též malou částí svého území v Asii. V severní části má Egypt přístup k Středozemnímu moři a ze své východní části pak k moři Rudému. Sousedí celkově se třemi státy. Z jihu ze Súdánem, ze západu s Libyí a v severovýchodní části s Izraelem. Právě z Izraelem vedl Egypt ne 20.století několikeré války, které vyřešil až podpis Egyptsko-izraelské mírové smlouvy v roce 1979.
Na jedné straně je Egypt zemí s překrásnými plážemi a straně druhé zemí, kde většinu území zabírá poušť. Egyptem protéká veledůležitá řeka Nil a díky ní většina ze zhruba 80 miliónů obyvatel Egypta obyvatel žije ve městech a vesnicích podél něj. Mezi nejhustěji osídlená města hlavní město Egypta Káhira či Alexandrie. V poušti je obydleno pouze několik málo egyptských oáz, které si však do dnešních zachovávají své tradice.

Chrám v LuxoruDíky své bohaté historii a dochovaným památkám je Egypt dodnes vyhledávanou zemí. Mezi největší a nejnavštěvovanější místa zcela jistě patří pyramidy v Gíze nedaleko Káhiry. Na jihu země leží turisticky vyhlášený Luxor, kde je možnost spatřit monumentální chrámový komplex v Karnaku či Luxorský chrám. Na západním břehu Nilu v Luxoru si na své příjdou milovníci podzemní hrobek. Několik desítek si jich je možné prohlédnou v Údolí králů či Údolí královen. Nachází se zde také více či méně dochované chrámy jako například Medinet Habu, Ramesseum či chrám Sethiho I., či nádherný chrám královny Hatšepsut a mnoho dalších.  Při vjezdu na západní břeh vás uvítají dvě majestátně stojící sochy Amenothepa III., známé spíše jako Memnonovy kolosy.

Mnoho může nabídnout i Káhira, která v Egyptském muzeu ukrývá mnoho tisíců vzácných artefaktů sesbíraných po celém Egyptě včetně nálezů ze slavné hrobky faraóna Tutachamona. Káhira však nabízí mnohem více a vše je popsáno v článku „Káhira“. Zcela na severu země u středozemního moře leží Alexandrie. K nejznámějším památkám Alexandrie patří Pevnost Qaitbay, slavná alexandrijská knihovna či podzemní třípatrové katakomby Kum aš-Šukáfa. Chcete-li se dozvědět více čtete článku „Alexandrie“ a „Významné egyptské památky

Egypt v datech

  • Oficiální název - Jumhūrīya Misr al-´Arabīya (Egyptská arabská republika)

  • Počet obyvatel – přes 70 000 000

  • Rozhola Egypta – 1 000 450 km2

  • Geografická poloha: severní Afrika, 26° 58´ S, 27° 01´ V

  • Hlavní město – Káhira (Cairo, al Káhir)

  • Egyptská měna - EGP − egyptská libra LE (EGP), 1 LE se dělí100 piastrů

  • Úřední jazyk  - Arabština (v Egyptě je i dobrá znalost Angličiny)

  • Nejvyšší hora: - Jabal Katrīnah 2642 m

  • Náboženství -  80% obyvatel jsou islámci, dalších cca 15% obyvatel jsou křesťané

  • Časový posun - + 1 hodina

Chrám v Karnaku.
Chrám v Karnaku.
Na ulici v Káhiře.
Na ulici v Káhiře.
Údolí králů.
Údolí králů.
Chrám královny Hatšepsut.
Chrám královny Hatšepsut.
Chrám královny Hatšepsut.
Chrám královny Hatšepsut.
Na západním břehu Nilu v Luxoru.
Na západním břehu Nilu v Luxoru.
Zdobení v chrámu Hatšepsut.
Zdobení v chrámu Hatšepsut.
Luxorský chrám.
Luxorský chrám.
Luxorský chrám.
Luxorský chrám.
Alej z swing v Luxoru.
Alej z swing v Luxoru.
Pyramidy v Gíze.
Pyramidy v Gíze.
V Gíze.
V Gíze.
Swinga.
Swinga.
Pyramidy v Gíze.
Pyramidy v Gíze.
Pyramidy v Gíze.
Pyramidy v Gíze.Komentáře ke článku