Chrám Filé (Pilak, Filae)

Ve vašem seznamu navštívených památek v Asuánu by rozhodně neměl chybět chrám Filé (někdy též Filae, Pilak či Fíle) známý také jako perla Egypta. Původně byl postaven na ostrově Filé ve 4.století před naším letopočtem. Dnes však stojí na ostrově Agilkia. Jak je to možné?

Přesun chrám z ostrova Fílé na ostrov Agilkia

Již po postavení staré asuánské přehrady docházelo k zaplavovaní ostrova a chrámu. Když bylo rozhodnuto o stavbě nové asuánské přehrady bylo jasné, že tato osud ostrova i chrámu zpečetí zcela. S tím se však egyptské úřady nechtěly smířit a rozhodly o odvážném a nákladné projektu na přesun chrámu na ostrov Agilkia ležící 300 metrů severně. Ostrov byl upraven, aby se co nejvíce podobal ostrovu Filé, byla vysázena nová zeleň a upraven terén. Chrám byl rozřezán na 40000 kvádrů, přesunut a nově složen. Celá záchranná akce trvala 30 měsíců a náklady se vyšplhaly na 30 miliónů dolarů.

Díky této odvážné akci můžeme tyto krásné stavby obdivovat dodnes. Mezi hlavní patří chrám bohyně Eset, řecky Isis. Ten byl poutním místem i v dobách, kdy se v Egyptě rozvíjelo křesťanství. Konec nastal až v 6.století našeho letopočtu, kdy chrám nechal definitivně uzavřít císař Justián. Pohanské stavby začaly být využívány jako kostely a to až do 13.století, kdy sem přišli muslimové. Dodnes jsou na chrámu patrné reliéfy znázorňující například prvního stravitele chrámu Ptolemaia II. a posledního stavitele Ptolemaia XII., který byl otcem slavné Kleopatry či bohyni Eset držící v ruce syna Hora a mnoho dalších. Nebudeme zde detailně popisovat, co vše můžete v chrámu spatřit. Na to lépe poslouží odborný výklad průvodce či dobrý kapesní průvodce.

V severní části ostrova leží Augustův chrám či Diokleciánova brána. Ve východní části ostrova pro změnu chrám zasvěcený bohyni Háthor. Obdivovat lze i překrásný Svatostánek císaře Triana či tzv. Nilometr.

Představení světlo a zvuk

Stejně jaké například u pyramid v Gíze či v chrámovém komplexu v Karnaku  je i zde možnost shlédnout představení Světlo a zvuk. Jedná se v podstatě o světelnou show, kdy jsou jednotlivé památky barevně zasvěcovány a vše je doprovázeno působivou hudbou. Všimnete se při něm detailů, které jste přes den přehlédly. Zdejší show patří k těm nejlépe zpracovaným, takže máte-li možnost navštivte ostrov Agilkia s přesunutým chráme Filé i večer. Obohatíte se o další krásný zážitek.

Jak se sem dostat?

Na ostrov jedině lodí. Jezdí sem menší motorové lodě. Jízdní řád patrně neexistuje a vždy se čeká na naplnění lodi a teprve pak se vyplouvá. Na ostrově jste za pár minut.Komentáře ke článku