Další zajímavá místa v Asuánu

Asuánské tržiště

Tenhle zážitek by jste si opravdu neměly nechat ujít. Tržiště v Asuánu je téměř stejnou kopií slavného bazaru Chán al-Chalílí v Káhiře a mnohými je považováno za druhé nejlepší v Egyptě. Situováno je na jednu hlavní ulici a spleť přilehlých uliček na ní navazujících. Seženete tu opravdu vše. Stánky jsou doslova přeplněny nejrůznějším kořením, ovocem, zeleninou, přenádhernými látky a oděvy, keramikou, zlatými šperky až po věci běžné věci potřeby. Zažijete tady pravou atmosféru arabského tržiště a vyžíváte-li se ve smlouvání budete v sedmém nebi.

Projížďka felukou po Nilu

Atmosféru Asuánu dotváří desítky bílých plachet na Nilu. Není nic jednoduššího než si stejnou loď zvanou feluka najmout a absolvovat klidnou projížďku po Nilu. Feluka je malá plachetnice s malým ponorem, která vás líně povozí okolo mnoha krásných míst v Asuánu. Díky ní pořídíte i krásné fotky třeba západu slunce s odrazem na hladině Nilu.

Ostrůvky v Asuánu

V Asuánu je několik různě velkých ostrovů, které je možné navštívit. Jsou v podstatě přímo u centra města. Za všechny jmenujme například ostrov Elefantina. Na tomto asi 1,5 kilometru dlouhém ostrově, který byl hraničním místem Egypta objevíte například Nilometr, který každoročně určoval jaká bude úroda a podle toho i výši daní. Čím výše dosáhla voda  při záplavách, tím větší území dále po proudu bylo zavlažováno a tím byla i bohatší úroda. Na ostrově Elaefantina můžete spatřit i Chnumův chrám. Jelikož měl tento bůh beraní hlavu nechali Egypťané pro jeho uctění mumifikovat několik beranů a jejich těla ozdobili zlatými fóliemi. V chrámu jsou dnes k vidění pouze jejich sarkofágy. Samotné mumie byly přesunuty do zdejšího Asuánského muzea, které shromažďuje předměty nalezené v oblasti Nubie a Asuánu.

Západně od ostrova Elafantina leží tzv. Kitchenerův ostrov. Ten byl na konci 19.století darem pro britského generála Kitchenera jako odměna za úspěchy v bitvách v Súdánu. Dnes jsou zde vytvořeny exotické zahrady (také proto se mu někdy říká botanický ostrov) a součástí je i malá zoologická zahrada.

Mezi další zajímavá místa v Asuánu jistě patří i Klášter svatého Šimona postavený v 7.století na západním břehu Nilu v poušti či Mauzoleum Agy Chána, který byl vůdcem ismaílíjské muslimské sekty. Jedná se o bílou budovu někdy nazývanou “Světlo pokoje”. Nejlepším způsobem , jak se sem přepravit od přístaviště na západním břehu Nilu je najmout si velblouda. Využít samozřejmě u služeb místních taxikářů, ale to nebude tak vzrušující.  Komentáře ke článku