Nedokončený obelisk v Asuánu

Pokud chcete blíže pochopit princip stavby ohromných pilonů, které je možné vidět například ve městě Luxor v chrámovém komplexu v Karnaku, musíte navštívit od centra tři kilometry jižně vzdálené žulové lomy. Ty sloužily faraónům právě pro získávání materiálu na stavby. Pochopíte zde, jakou ohromnou práci dalo obrovské kvádry či pilony ze skály vytesat.

Do dnešních dnů zde leží i tzv. Nedokončený obelisk z období vlády královny Hatšepsut. Jedná se patrně o největší a nejtěžší kus žuly, který měl být ze skály vytesán a postaven. Základna obelisku měří úctyhodných 4,2 x 4,2 metrů a měl čnět do výše 41 metrů. Váha Nedokončeného obelisku byla spočítána na více než 1150 tun.

Bohužel pro dělníky a stavaře se na něm v průběhu prací objevily malé trhlinky, které znemožnily jeho dokončení a vyzvednutí. Proto zůstal do dnešních dnů na původním místě a stal se turistickou atrakcí.

Návštěvu doporučujeme spojit i z prohlídkou Nubijského muzea, které leží několik stovek metrů západně od Nedokončeného obelisku. Kočár tažený koněm bude vhodným prostředkem, který vás sem dopraví.Komentáře ke článku