Taxi v Egyptě

Taxíků v Egyptě obzvláště  ve větších městech je mnoho a není problém tak nějaký do pár minut na ulici sehnat. Vozový park je opravdu velmi rozmanitý od několik desítek let starých  Peugeotů až po moderní nové vozy. Samozřejmě vám taxíka rádi obstarají v hotelu. Na taxametr rozhodně nespoléhejte a cenu si určitě domluvte před nastoupením. Vždy se ptejte jestli cena je za všechny osoby, aby se vám nestalo, že vám taxikář bude tvrdit, že cena byla za osobu a že chce třikrát tolik. 

Naučíte-li se smlouvat a být lhostejní k nářkům o početné, hladovějící rodině bude pro vás cestování taxíkem pohodlým a levným způsobem, jak cestovat v Egyptě.

Určitě se také vyplatí najmout si vůz na celý den. Cena bude určitě nižší, než kdyby jste k jízdám mezi jednotlivými památkami použily několik vozů.

"Pronájem taxi v Luxoru na celý den od osmi ráno do pěti odpoledne, kdy pro nás taxikář přijel do hotelu a celý den vozil po památkách (King of Valley, Údolí královen, chrám královny Hatšepsut, Memnonovy kolosy, chrám Ramesse III) nás stál 200LE. Za dalších 10LE pro nás taxikář obstaral snídani až do auta."

Bohužel i v Egyptě taxikáři používají různé metody, jak z vás vytáhnout co nejvíc peněz. Budete-li si chtít najmout auto u nějaké vzdálenější památky třeba u pyramid v Gíze či Sakkaře a dostat se do centra Káhiry počitejte s přemrštěnou cenou, kterou těžko usmlouváte. Přitom cesta v opačném směru stála třeba třetinu. Vyplatí se proto domluvit si předem cestu nejeno tam, ale i zpátky s tím, že na vás taxikář počká. Nebo, je-li to možné vydejte se pěšky a uvidíte, že po několika stech metrech seženete taxi za normální cenu.

Nejenom v taxíku, ale obecně kdekoliv si dávejte pozor na vrácené bankovky. Oblíbeným trikem především v turistických oblastech na pobřeží bývá záměna 50 librové bankovky za 50 piastrovou, což je pouze půl libry. Rozdíl je nejenom v  hodnotě, ale především v barvě (piastry jsou modré) a pokud to budete vědět nikdo vás nenapálí.

Orientační ceny:

  • Z káhirského centra do Sakkary a zpět 100LE  
  • Z náměstí Talaat Harb k citadele 40LE
  • z letiště do centra 50-60 LE
  • Marsa Matruh  - Siwa (cca 300Km) 250LE
  • z centra Káhiry na bazar Chán al-Chalílí 20LE

     

Taxíkem k Memnonovým kolosům
Taxíkem k Memnonovým kolosům
Taxi v Luxoru
Taxi v LuxoruKomentáře ke článku