3.den - 14.1.2009 – Luxorský chrám, chrám v Karnaku, odjezd do Káhiry

Náš poslední den Luxoru začíná, jak jinak než budíčkem z minaretů. Musím říci, že už si začínám zvykat a ještě usínám. Kokrahající kohout na střeše vedlejšího domu však spánek definitivně ukončuje a my se chystáme na prohlídku Luxoru.

Luxorský chrám a muzeum mumifikace

McDonald v LuxoruDen začínáme snídaní v McDonaldu naproti Luxorskému chrámu, do kterého se poté přesouváme. Vstupné vyšlo na 50LE na osobu. Na rozdíl od organizovaných skupin máme na prohlídku vyhrazeno celé dopoledne a tak fantastický zážitek skýtající v podobě prohlídky Luxorského chrámu kazí pouze právě davy turistů. Pořídit zde fotografii, na které nebudete mít nikoho jiného je zcela nemožné. Po detailní prohlídce Luxorského chrámu se vydáváme na procházku po kornichi podél Nilu. V plánu máme pokračovat do Karnaku, avšak ještě před tím navštěvujeme muzeum mumifikace. Vstupné 50LE na osobu, ale expozice je pěkně uspořádaná a názorně vysvětlující proces mumifikace. Vystaveny jsou i nástroje používané k mumifikaci a samozřejmě mumie. I přes přísná bezpečnostní opatření se nám do muzea nevědomky podaří propašovat kapesní nože. Je to však patrně proto, že stráž u bezpečnostního rámu se spokojila s vysvětlením, že pípání způsobují drobné mince po kapsách. A možná také proto, že asi úplně nevypadáme jako teroristé. Na ulici odchytáváme stylový kočár tažený koněm a za 20LE se necháme odvézt do Karnaku.

Chrámový komplex v Karnaku

Pokud máte možnost vyhraňte si na prohlídku Karkaku okolo tří hodin. Jedině tak budete mít možnost propátrat skrytá zákoutí chrámu. Opět se potýkáme s davy turistů, ale s tím stejně nic nenaděláme. Karnak je dnes sice hodně poničen, přesto však působí impozantně. Na cestu zpět opět najímáme kočár a za dalších 20LE se přesouváme k Luxorskému chrámu posílit se do naší hospůdky vychlazeným pivem. Před půlnocí bychom chtěli odjet do Káhiry. Náš starý známý taxikář s námi přichází poklábosit a nabízí nám, že jízdenky pro nás zajistí. To odmítáme a vydáváme se pro ně na nedaleké nádraží. Máme štěstí, jízdenky na vlak ve cca 23 hodin jsou ještě k mání.

Poslední večer v Luxoru a přejezd do Káhiry

Luxorský chrám večer.Přesunujeme se na hotel, kde máme na hotelové recepci uschovány batohy a platíme účet za ubytování a zkonzumovaná piva a kafe. Suma sumárum za dvě noci v trojlůžkovém pokoji, pár piv a kafí 160LE. A musím uznat, že hotel byl čistý, personál vlídný a ani koupelna na chodbě společná s dalšími dvěma pokoji nevadila. Dokonce nám bylo nabídnuto použití koupelny před naším odjezdem. Nezbývá proto než hotel Princess doporučit. 

Čas se krátí, proto bereme batohy a přesouváme se rozloučit do naší hospůdky naproti Luxorskému chrámu, jak jinak než vypitím pár piv. Před hospodou má stánek se suvenýry Egypťan, kterému jsme slíbili, že od něj v den odjezdu něco koupíme. Kupujeme pár drobností na památku a pěšky se vydáváme přes místní trh na vlakové nádraží. Na trhu koupíme nějaké ovoce na cestu. Vlak přijíždí téměř na čas. Díky znalosti arabských číslic a pomoci průvodčího se nám daří najít naše místa rychle. Tentokrát má vagón jednotlivá kupé a naše je to krajní. Má pouze tři místa, takže budeme mít soukromí, ale zase není nijak obzvlášť prostorné. Společně s námi ve vagónu cestuje několik zahraničních turistů a je téměř obsazen. Čistota záchodů je o 99% lepší než při cestě do Luxoru. Obzvláště trojice japonských turistek je vybavena všemožnými desinfekčními prostředky a celou noc zde pravděpodobně suplují funkci cleaning ladies.    

Pokračování - 4.den - 15.1.2009 – Příjezd do Káhiry a Luxorské muzeum



Komentáře ke článku