Orakulum v Siwě

Slavné Orákulum v oáze Siwa.Orakulum nebo-li věštírna byla vybudována na zvýšeném pahorku Aghurmi zhruba v 6. století před naším letopočtem. Nachází se severozápadním směrem ze současného centra oázy Siwa asi 2,5 kilometru daleko (gps 29°12'18.43"S,   25°32'36.65"V). Z jeho vrcholku je pěkný výhled po oáze a pořídíte zde i krásné fotografie.

Cesta sem vede překrásným palmovým hájem a nejlepší prostředek pro cestování je kolo či vozík tažený oslem. 

V roce 331 př. n. l. se Orakulum dočkalo slavné návštěvy. Zavítal sem Alexandr Veliký, který si za zdmi orákula nechal posvětit svojí vládu na Egyptem.  Některé teorie hovoří dokonce o tom, že Alexandr Veliký by mohl být pohřben právě zde v oáze Siwa.  Pro radu sem zavítala královna Kleopatra.

Další legenda praví, že Peršan Kambýses se rozhodl siwské orakulum v roce 524 před naším letopočtem zničit. Na cestu pouští vypravil armádu čítající 50000 hlav. Ta však do oázy Siwa nikdy nedošla. Dle pověsti bohové nechali celou armádu zmizet v pouštní bouři.

Bohužel dnes je siwské orákulum v docela žalostném stavu a před úplným rozpadem bylo patrně zachráněno vyztužením kovovými nosníky. Přesto však návštěvu Orákula v Siwě rozhodně nevynechejte. 

Další památky a zajímavá místa v oáze Siwa:

Pokladna a vstup do Orakula
Pokladna a vstup do Orakula
Uvnitř orakula
Uvnitř orakula
Zbytky orakula
Zbytky orakula
Kovové výztuže Orakula
Kovové výztuže Orakula
Archeologové amatéři
Archeologové amatéři
Orakulum
OrakulumKomentáře ke článku