Dopravní předpisy a dálniční poplatky v Rakousku

Rakouská dálniční známka a další placené úseky rakouských dálnic

Je velmi pravděpodobné, že při vaší cestě na chorvatské pláže pojedete přes Rakousko (nezvolíte-li trasu přes Slovensko a Maďarsko). V Rakousku budete potřebovat rakouskou dálniční známku. Je možné si ji obstarat již před cestou v pobočkách Autoturistu či ÚAMK. Zakoupíte ji také na některých čerpacích stanicích u hranic s Rakouskem či přímo na pumpách v Rakousku. Ceny za desetidenní dálniční kupón ověřené v roce 2011 – benzinka v Mikulově 279 Kč, ÚAMK 224 Kč a nejlevněji se známku podařilo pořídit přímo na čerpací stanici  v Rakousku za 7,90 €. Roční rakouská dálniční známka stála 76,50 €. Povinnost mít rakouskou dálniční známku platí i na některých rychlostních silnicích. Navíc jsou úseky, kde je poplatek vybírán formou mýtného.  Připlatíte si tak navíc na dálnici A10 vedoucí ze Salzburgu na Villach při průjezdu Taurským a Katschberským tunelem, dále na A11 mezi Villachem a Slovinskem v tunelu Karavankentunnel, na A9 při průjezdu Gleinalmtunnel či v opačném směru Bosrucktunnel. Ceny se pohybují mezi 5 – 10 €. Ceny dálničních známek v Rakousku 2013.

Dopravní předpisy v Rakousku

Dopravní předpisy v Rakousku se v mnohém neliší od těch našich, nicméně pokuty jsou vyšší a přísní policisté je nekompromisně ukládají při jakémkoliv porušení rakouských dopravních předpisů. Navíc pokud nemůžete zaplatit  uloženou pokutu na místě může vám rakouská policie zabavit jakýkoliv cenný předmět a měly by jste počítat s vymáháním pokuty právní cestou v České republice. Pokuty se pohybují od 20 € za překročení rychlosti o 10Km/hodinu na dálnice až po 5900 € za 1,6 promile alkoholu a odebrání řidičského oprávnění.

Rakouské rychlostní limity – dálnice 130 Km/h, ostatní komunikace mimo obec 100 Km/h a v obci platí 50 Km/h (není-li rychlost jinak omezena dopravní značkou). Před vjezdem do Rakouska nezapoměňte označit své vozidlo státem registrace tzv. CZetkou. Vozidlo musí být stejně jako u nás vybaveno trojúhelníkem, lékarničkou a reflexní vestou. Vystražnou vestu nemusí mít motocyklisté, ti však naopak musí být vybaveni helmou. Povinné je i používání bezpečnostích pásů včetně spolujezdců. Používání dětských sedaček je povinné pro děti do 14 let, pouze děti větší 150 cm se schopností používat sedadla mít sedačku nemusí. Vztahuje se však na ně povinnost být za jízdy připoután a musí sedět na zadních sedlech. Zimní pneumatiky jsou povinné pro všechny typy vozidel od 1.listopadu do 15.dubna. Povolená hladina alkoholu v rakousku je 0,5 promile. V případě dopravní nehody je postup stejný jako v České republice. Není potřeba volat Policii pokud nedošlo ke zranění či větší škodě na majetku za předpokladu, že účastníci nehody si vymění své údaje, pojistné údaje a sepíší protokol (Unfallbericht). Pokud v při menší dopravní nehodě v Rakousku policii přesto zavoláte bude vás to stát 40 €. Pozor si dejte také na parkování. V některých městech jsou zavedeny parkovací zóny a lístky se kupují v trafice. Doporučujeme neriskovat nezaplacení parkovacího poplatku, protože za odtažení auta zaplatíte 250 € a k tomu pokutu od policie. Pokud budete cestovat se psem musíte mít Evropský pas zvířete s očkováním a zvíře musí být očipováno.

Čtete také související články:

- Ceny dálničních známek v Rakousku 2013
- Dopravní předpisy ve Slovinsku a slovinská dálniční známka
- Dopravní předpisy a mýtné v Chorvatsku
- Dopravní předpisy v Maďarsku a maďarská dálniční známka
- Dopravní předpisy na Slovensku a slovenská dálniční známka


dotaz
Autor: pavel piwowarski
Datum: 08.10.2013 08:19

musí majitel ZTP koupit dalniční známku,v ČR ji nemusí kupovat. Děkuji za odpověď Piwowarski

CZ
Autor: Petr
Datum: 10.08.2012 01:27

Pokud máte RZ s modrým pruhem EU s označením CZ, tak samostatné označení CZ není nutné. To platí po celé EU.

CZ
Autor: v.stolicka@centrum.cz
Datum: 06.08.2012 09:19

Dobrý den musí být CZka nebo stačí na spz modrý pruh EU s označením CZ ? DĚKUJI ZA INFO. Stolička

Komentáře ke článku