Dopravní předpisy a dálniční poplatky v Chorvatsku

Mýtné na chorvatských dálnicích

V Chorvatsku jsou dálnice zpoplatněny formou mýtného. To znamená, že zaplatíte pouze za úsek, který projedete. Na začátku dálnice si v automatu u mýtné brány vyzvednete kupón, který odevzdáte při výjezdu z dálnice obsluze a ta vás zkasíruje. Platit se dá bez problémů místní měnou (Kuna) či v Eurech nebo platební kartou. Nutno podotknout, že co se týče problematiky dálnic udělali Chorvaté za několik posledních neskutečný pokrok. Od severu země až do Splitu nyní vede moderní dálnice, která zrychlila cestu na jich země o několik hodin. Při stavbě dálnice se projektanti museli potýkat s členitým teréném a mnoha místech bylo nutné vykopat tunely. Ten nejdelší,  Mala Kapela, měří 5780 m. Za tuhle dálnici rádi zaplatíte, pokud ovšem nejste milovník staré tou rasy přes Plitvice, která má také své kouzlo. Od hraničního přechodu Macejl do Zagrebu 43 Kun (2011), ze Zagrebu do Splitu 157 Kun.

Dopravní předpisy v Chorvatsku

Povolená hladina alkoholu do 0,5 promile, v případě dopravní nehody je brán jako přitěžující okolnost. Raději se proto konzumaci během cesty vyhněte. Pro řidiče mladší 24 let a profesionální řidiče je alkohol zcela zakázán.
Zakázáno je telefonování za volantem bez použití hand-free sady. Během platnosti letního času není povinné denní svícení vyjma jednostopých vozidel. Dítě do 5 let musí sedět v odpovídající sedačce, děti mladší 12 let a osoby mladší 18 let do výšky 150 cm nemohou sedět ve předu. Pro všechny cestující platí povinnost být za jízdy připoután. Rychlostní limity na chorvatských silnicích – dálnice 130 Km/h, komunikace pro motorová vozidla 110 Km/h, na silnicích mimo obec 90 Km/h a v obci klasických 50 Km/h. Avšak pozor pro řidiče ve věku 18 – 24 let platí na dálnici pouze 120 Km/h, na rychlostních silnicích 100Km/h, mimo obec 80 Km/h a v obci 50 Km/h. Auto vybavte lékarničkou, výstražným trojúhelníkem a pozor výstražnými vestami dle počtu cestujících. Při dopravní nehodě by si měl provozovatel vozidla vyžádat protokol o nehodě od chorvatské policie jinak nebude možné  vycestovat z území Chorvatska.

Stejně jako v případě Slovinska a Rakouska se vyplatí předpisy dodržovat, jelikož pokuty jsou opět velmi vysoké a policisté nekompromisní. Pokud už nějaký ten přestupek spácháte je nejlepší chybu uznat a pokutu zaplatit na místě. V opačném případě vám hrozí zadržení cestovního dokladu a v případě vážného porušení předpisů i vězení. Chorvatští policisté vám dovolenou rozhodně kazit nechtějí, ale udržet bezpečnost na chorvatských silnicích především v letních měsících, kdy je provoz opravdu hustý vyžaduje od řidičů mnoho disciplinovanosti.

Doporučení na závěr. Nikdy nepodceňujte kromě únavy i živičný povrch zdejších vozovek, který je za deště sám o sobě extrémně kluzký a v kombinaci s vápencovým pískem a mořskou solí na pobřežních komunikacích může působit jako náledí.  Dále pamatujte, že v celém Chorvatsku platí zákaz nocování venku a v případě porušení opět hrozí vysoké pokuty.

Tip autora: „Pokud cestou chcete pár hodin pospat, udělejte si zastávku zhruba v půli cesty na poslední čerpací stanici v Rakousku (Shell). Je to zde běžné a mnozí nejen čeští turisté si na velkém odpočívadle stavějí i stany. Jiní nocují v autě. Toto jsme vyzkoušeli při vlastní cestě, kdy jsme vyjížděli z Hradce Králové okolo šesté hodiny večer a zhruba hodinu po půlnoci jsme nocovali právě na této stanici. Nikdo nás nerušil a po pár hodinách odpočinku jsme zcela odpočatí dorazili okolo jedenácté dopoledne do cíle, chorvatského městěčka Filip – Jakov.“


Důležitá telefonní čísla pro případ nehody v Chorvatsku: záchranná služba 94, hasiči 93. policie 92, poskytování pomoci motoristům v potížích 981 a 987.

Čtete také související články:

- Dopravní předpisy ve Slovinsku a slovinská dálniční známka
- Dopravní předpisy v Rakousku a rakouská dálniční známka
- Dopravní předpisy v Maďarsku a maďarská dálniční známka
- Dopravní předpisy na Slovensku a slovenská dálniční známka



Komentáře ke článku