Dopravní předpisy a dálniční poplatky ve Slovinsku

Slovinská dálniční známka

Jízda po slovinských dálnicích je bezkonkurenčně nejdražší na vaší cestě do Chorvatska. Cestou tam i zpět patrně nevyužijete více než devadesát kilometrů místní dálnice a přitom za sedmidenní „vinjetu“ zaplatíte 15 € a ta vám při běžných pobytech od soboty do soboty stejně stačit nebude, nebo 30 € za třicetidenní. A to už stojí za zvážení se slovinským dálnicím vyhnout. Trasa sice nebude tak pohodlná a zabere zhruba o 40 - 50 minut více a cca 10 kilometrů navíc, ale za ušetřených 30 € už v Chorvatsku pořídíte třeba pěkný výlet či slušnou večeři.  Slovinskou dálniční známku zakoupíte na čerpacích stanicích v Rakousku v blízkosti hranice se Slovinskem či přímo na hraničním přechodu. Riskovat bez platné slovinské dálniční známky vás může přijít na 300 €. Ceny dálničních známek ve Slovinsku 2013.

Dopravní předpisy ve Slovinsku

Slovinsko hranice s Chorvatskem je zároveň koncem schengenského prostoru a to mnohdy komplikuje jinak celkem plynulou trasu na chorvatské pobřeží. Čekají na vás hraniční kontroly, které obzvláště v létě v době svátků mohou nějaký ten čas sebrat. Cestovat by jste měly s platným cestovním pasem i když Chorvatsko ve většině případů bez problémů akceptuje náš občanský průkaz jako cestovní doklad. Především na slovinsko-chorvatských hranicích se často setkáte s prověřováním původu vašeho vozu. Pokud budete cestovat vypůjčeným vozem mějte vždy od právoplatného majitel ověřenou plnou moc o jeho užívání a to nejlépe v jazyce země do které cestujete, nebo alespoň v Angličtině (ke stažení pod článkem).

Vaše zkušenost - „Při návratu z Makarské jsem byl na slovinsko-chorvatské hranici nucen otevřít kapotu vozidla pro kontrolu VIN kódu auta. Asi působilo podezřele, že nevím, kde se kapota otevírá. Jelikož jsem nebyl vlastníkem vozidla (ten jel v tu dobu jako spolujezdec) byla po mne vyžadována plná moc a teprve po zjištění, že právoplatný majitel čerpá  přestávku v řízení jsme mohli pokračovat v návrtatu. Jen pro doplnění, cestovali jsme vozidlem Volkswagen Passat.“

Jinak jsou dopravní předpisy v podstatě totožné jako u nás. Rychlostní limity ve Slovinsku - dálnice 130 Km/h, silnice pro motorová vozidla 100 Km/h, mimo obce platí klasických 90 Km/h a v obci 50km/h. Dovolená horní hranice alkoholu je stejná jako v sousedním Rakousku 0,5 promile, v případě řidičů profesionálů je alkohol zcela zakázán. Stejně jako u nás je zavedena povinnost celodenního svícení. Samozřejmostí je používání bezpečnostních pásů a dětských sedaček. V případě dopravní nehody vždy volejte policii, která vám vydá potvrzení bez něhož by jste poškozené vozidlo nemohly odvézt zpět do Čr. Pokud jste viník nehody může vám být do doby projednání před soudem zadržen cestovní doklad či v případě zavinění vážné nehody můžete být zadržen. Od policie nedostanete ani protokol o nehodě. Ten je zaslán Slovinské pojišťovací společnosti se sídlem v Ljubljani, kde si ho může vyžádat vaše pojišťovna.

Pravidla maximálně dodržujte protože postihy za jejich porušení jsou ve Slovinsku opravdu tvrdé. Například pokud vás slovinští policisté chytí s výšší hladinou alkoholu nevyhnete se zadržení a líčení u přestupkového soudu. Pokuty za překročení rychlosti jsou dokonce vyšší než v sousedním Rakousku a pohybují se od 80 € do 1000 €. Za obyčejné telefonování za volantem si v případě přistižení připravte 120 €. Pokuty je nutné uhradit na místě v hotovosti. V případě nižších částek někdy policisté vystaví složenku, ale raději s tím nepočítejte. V případě težšího prohřešku a nedobytnosti pokuty vám může být do doby projednání před soudem zadržen cestovní doklad či doklady k vozidlu. Navíc vás kromě úhrady pokuty čekají další vydání za soudní výlohy.

Čtete také související články:

- Ceny dálničních známel ve Slovnsku 2013
- Dopravní předpisy a mýtné v Chorvatsku
- Dopravní předpisy v Maďarsku a maďarská dálniční známka
- Dopravní předpisy na Slovensku a slovenská dálniční známka
- Dopravní předpisy v Rakousku a rakouská dálniční známkaKomentáře ke článku