Dopravní předpisy a dálniční poplatky na Slovensku

Slovenská dálniční známka

I na Slovensku za jízdu po dálnicích platí formou zakoupení dálniční známky. Ceny dálničních známek pro rok 2011 - roční 50 €, měsíční 14 € a týdenní 7 €. Dalniční známky zakoupíte na čerpacích stanicích i v Čr především poblíž hranic se Slovenskem, dále pak na poštách.

Slovensko dopravní předpisy

Rychlostní limity povolené na Slovensku – v obci 50 Km/h, mimo obec 90 Km/h a dálnice 130 Km/h. Telefonnování pří jízdě je povoleno pouze za použití hands-free sady. Pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo je silnice namrzlá jsou povinné pneumatiky se zimním designem. Na Slovensku je povinnost celeročního denního svícení. Tolerovaná hranice alkoholu v krvi řidiče je, 0,2 promile. Před cestou na Slovenskou zkontrolujte zda je vaše vozidlo vybaveno vlečným lanem, výstražným trojúhelníkem, rexlexní vestou a odpovídající lekárničkou s kartou první pomoci. Na slovenských dálnicích a rychlostních silnicích platí zákaz předjíždění pro vozidla na 7,5 t. Při cestě s vypůjčeným autem by jste měly mít notářsky ověřený souhlas majitele vozu (ke stažení pod článkem) alespoň v jednom světovém jazyce, na Slovensku by vám však měl stačit v České jazyce.

Čtete také související články:

- Dopravní předpisy ve Slovinsku a slovinská dálniční známka
- Dopravní předpisy v Rakousku a rakouská dálniční známka
- Dopravní předpisy a mýtné v Chorvatsku
- Dopravní předpisy v Maďarsku a maďarská dálniční známka


Dotaz na poplatek
Autor: Bedřich Rodovský
Datum: 03.02.2013 20:09

Jsem držitel ZTP a mezinár.parkovací karty.Jsem povinen si na slovenských dálnicích kupovat dálnjční známku_

Poplatky pro držitele průkazu ZTP
Autor: Tomeš
Datum: 26.01.2013 20:06

Na Slovinských dálnicích jste stejně jako na většině ostatních povinen vlastnit dálniční známku i jako držitel průkazu ZTP. V některých zemích jako například v Srbsku lze zažádat o kartu která umožňuje průjezd dálničních úseků bez platby mýtného. Kažodpádně je ve většině zemí zřízení tohoto druhu slev relativně složitá žáležitost (je třeba na příslušný úřad doručit úředně potvrzené dokumenty). Informace pro jednotlivé státy jsem sepsal na http://www.tolls.eu/cs

Dotaz na poplatek
Autor: Doležal
Datum: 14.05.2012 18:50

Jsem invalida,držitel ZTP a mezinárodní parkovací karty.Jsem povinen si na Slovenký dálnicích kupovat dálniční známku? Děkuji za odpověď.

Komentáře ke článku