Ancona

Hlavní městem italského regionu Marche je na pobřeží Jaderského moře ve střední Itálii ležící stotisícové město Ancona, které je dalším z mnoha italských měst, které hrály v historii Itálie významnou roli. Dnes je Ancona moderním pobřežním letoviskem, avšak s překrásným historickým centrem s mnoha památkami. Svou nezastupitelnou roli má i místní přístav, který slouží nejen pro přepravu nákladu, ale i pro trajektovou dopravu. Z přístavu v Anconě se trajektem dostanete pohodlně například do chorvatského Splitu, Zadaru či na ostrov Vis, řeckých a mnoha dalších přístavů.

Historie města Ancona

Ancona má obzvláště dlouhou a bohatou historii. Vždyť město pod názvem Dorica Ancon založili již Řekové ve 4.století před naším letopočtem. V překladu název města znamená Loket, podle tvaru města. Patrně k největšímu rozmachu došlo v římské době. Svou roli sehrála Ancona i v dobách byzantských. V roce 1532 se Ancona stala součástí papežských států. V té době také vzniklo ve městě mnoho křesťanských staveb. Ancona se také zařadila společně s Římem a Avignonem mezi tři jediná města, kde mohli v ghetech žít Židé i po roce 1569. Ve druhé světové válce se Ancona coby důležitý přístav stala strategickým bodem pro  spojenecká vojska.

Mezi osobnosti Ancony určitě patří papež Pius II., žijící v letech 1405 až 1464. Architekt a malíř Federico Zuccari (1405-1464) či Vito Volterra (1860-1940), matematik a fyzik. Z novodobějších pak italská herečka Virna Lisi narozená v roce 1937 či operní zpěvák Franco Corelli, který zemřel v roce 2003.

Jak se dostat do Ancony

Jako většina měst ležících na východním pobřeží Itálie je Ancona dobře dostupná autem či autobusem, protože v těsné blízkosti města vede italská dálnice A14. Cesta z Prahy je dlouhá 1160 kilometrů a pokud se na cestě nevyskytnou komplikace dojedete sem i za 11 hodin. Lze volit ze dvou přibližně stejně dlouhých tras. O něco časově lépe (za ideálních podmínek) vychází trasa Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Trento - Bologna - Ancona. Nebo lze dojed až do Innsbrucku po trase České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg a poté pokračovat stejnou trasou.

Co navštívit v Anconě

Rozhodně nevynechejte procházku historickým centrem Ancony a posezení v některé zapadlé kavárničce. Souběžně s hlavní třídou v přístavu vede historická ulička Via Loggia, kde si můžete prohlédnou Loggia dei Mercanti - sídlo burzy. Hned vedle narazíte románský kostel Santa Maria della Piazza. Nedaleko je i náměstí Piazza della Repubblica, kde stojí Teatro delle Muse. Pěšky se můžete dostat spletí uliček až na naměstí Piazza del Senato. V jednom zdejším domě, respektive v jeho sklepení jsou k vidění zbytky římského amfiteátru.
Celkově jsou italská města plná kostelů, katedrál a paláců. Jinak tomu není ani v Anconě. Zavítat může například do katedrály San Ciriaco, barokního kostela San Francesco či kostela San Domenico na náměstí Piazza Plebiscito. Toto náměstí se také objevuje pod názvem Piazza del Papa podle sochy papeže Klementa XII., kynoucího rukou. Obecně anconská náměstíčka mají své kouzlo a na každém objevíte minimálně vzácnou sochu, jako i v případě Piazza del Roma. Dojem z překrásného historické centra však kazí všude stojící auta.

V 15.století byla postavena tzv. Anconská pevnost, která měla Anconu chránit. Bohužel není přístupná veřejnosti. Škoda, že stále není přístupná  Za prohlídku a posezení v restauraci určitě stojí i anconský přístav.

Výlety z Ancony

Řím

Pokud jste velcí cestovatelé bude pro vás 300 kilometrů vzdálený Řím obrovským lákadlem. Cesta vám při troše štěstí zabere auto něco málo přes tři hodiny a když vyrazíte v časných ranních hodinách zbude vám na prohlídku toho nejdůležitějšího relativně dost času. Přesto počítejte s tím, že jeden v přenádherném Římě je zatraceně málo.

Jesi

Ve vnitrozemí lze zajed do architektonicky zajímavého města Jesi. Rodiště Friedricha II. Z rodu Hohenštaufů. Cesta je dlouhá pouhých 30 km. 

San Marino

Pojedete-li po dálnici A14 směrem nahoru až do Rimini a poté odbočíte do leva dostanete do samostatné republiky San Marino. Cestou se můžete zastavit například ve městě Pesaro. Cesta z Ancony do San Marina je dlouhá něco málo přes 120 kilometrů a časově se vejdete po dvě hodiny.
 Komentáře ke článku