Alba Adriatica

Alba Adriatica leží na Palmové riviéře na Jadranském pobřeží ve střední Itálii, v provincii Abbruzo, kde máte díky palmám pocit exotiky. Město se nachází 100 kilometrů jižně po pobřeží od Ancony a jeho pláže patří k těm nejhezčím v Itálii, když od města jsou odděleny piniovými lesíky. Stálých obyvatel je zde jen 9500, ale každé léto sem přijíždí až 50 tisíc návštěvníků. Okolí Alby Adriaticy bylo v římských dobách plné nehostinných mokřin a pustin. Až od roku 1956 se zde začaly stavět při pobřeží hotely a Alba Adriatica se stává oblíbeným letoviskem.

Co navštívit v Alba Adriatica

Nejhezčí je na městě tři kilometry dlouhá palmová promenáda podél pobřeží, kolem které je několik kaváren či míst, kde prodávají luxusní italskou zmrzlinu. Město je plné výstavních vil, například Villa Tonelli či Villa Flajani. Alba Adriatica je zajímavá i pro své okolí. Pěší zónou dojdete do města Martinsicuro, kde vás uvítá obranná věž Karla V., milovníci sportu ocení bruslařskou dráhu ve Val Vibrata, milovníci historie by měli zhlédnout Vila Moscarini, která je hned za městem.

Co Alba Adriatica nabízí

Alba Adriatica je velmi živé letovisko, které poskytuje návštěvníkům skvělé možnosti ke koupání, ale je zde i mnoho možností, jak trávit noční život či k nákupům. Je tu mnoho obchodních tříd plných kaváren, cukráren, pizzerií a v noci se otevírá spousta barů a karaoke klubů. Jednou týdně se tu koná velký trh se vším možným zbožím. Zároveň je vhodná i pro rodiny s dětmi, protože moře je zde opravdu čisté a vstupuje se do něj velmi pozvolna. Za čistotu pláží město dostalo modrou vlajku a většina pláží je zde soukromých s plným plážovým servisem, kde si můžete půjčit lehátka, surfy či šlapadla, děti zde najdou svůj koutek. Písek zde má zvláštní barvu, pro kterou je městská pláž, která je přes tři kilometry dlouhá a dost široká, zvaná stříbrná.

Co navštívit v okolí Alba Adriatica

Hned za městem se tyčí pohoří Gran Sasso se svojí nejvyšší horou Corno Grande a v okolí je i národní park Abruzzo. K návštěvě okolních měst to máte nedaleko, a i do Říma je to 200 kilometrů, které se dají ujet za něco málo přes dvě hodiny. Alba Adriatica se nachází v blízkém sousedství letoviska Martinsicuro a jeho části Villa Rosa, se kterou je spojena cyklistickou stezkou a pěší promenádou podél pobřeží. Když zde budete v červenci, uvidíte velkou městskou akci plnou výstav, koncertů a oslav – Citta di Martinsicuro – art exhibition. Blízko se nachází také přístav San Benedetto del Tronto a 37 kilometrů odsud je vzdálené Teramo s katedrálou San Bernardo v románském stylu. V okolí můžete dále navštívit město věží Ascoli Piceno, které má krásné renesanční náměstí Piazza del Poppolo, na kterém je gotický kostel sv. Francesca a které je považováno za jedno z nejkrásnějších v Itálii. Nedaleko pobřeží se nachází poutní místo Loreto, kde je tzv. svatá chýše Santa Casa di Loreto.

Jak se dostat do Alba Adriatica

Když pojedete autem z Prahy do města Alba Adriatica ujedete asi 1250 kilometrů, cesta by měla trvat v ideálním případě asi dvanáct hodin, když pojedete přes Mnichov, Innsbruck, Bologna a pak po dálnici A14 směr na Ancona/Bari přes San Marino podél pobřeží až do města Alba Adriatica – výjezd Val Vibrata. Mnohem pohodlněji se do města dostanete letadlem, když nejbližší letiště je u města Pescara a je vzdáleno necelých 60 kilometrů. Před cestou autem se vám mohou hodit informace z článku Autem do Itálie.

GPS souřadnice - 42°49'54.69"N 13°55'34.19"EKomentáře ke článku