Agropoli

Agropoli je nevelké město v jihoitalské Kampánii ležící na pobřeží Tyrhénského moře asi 42 km jižně od většího města Salerno.  V letních měsících město Agropoli ožije a určitě byste mu hádali více obyvatel než 25.000, které ve skutečnosti má. Ve městě je velký přístav, který je oblíben mezi jachtaři a vlastníky plachetnic, kteří zde často na svých cestách zastavují a vychutnávají si nejen atmosféru města, ale i nádherné okolí, které je tvořeno především spoustou krásných pláží navzájem od sebe oddělených jednotlivými útesy.  Město Agropoli má svoje historické centrum, ale jsou tady i moderní čtvrti, kde jsou hotely, hospůdky a obchody určené turistům.

Historie města Agropoli

Podle názvu můžeme soudit, že město Agropoli bylo založeno Řeky a původ názvu je jasný, neboť centrum města Agropoli leží na útesu (Akropolis – vysoké město). Po vládě Římanů a Byzantinců město ovládli Saracénové. V 16. až 17. století zde obyvatelstvo pod stálými útoky skoro vymřelo, a situace se začala zlepšovat až v 19. století, kdy se město začalo rozšiřovat i mimo středověké hradby. Ve středověku bylo zdejší obyvatelstvo pod ochranou biskupů. Nejvíce obyvatel do města ovšem přivedl až rozvoj turismu.

Co Agropoli nabízí

Město má krásné písečné pláže, které byly i oceněny modrou vlajkou za čistotu, a všude na vás zde dýchá kousek historie, ale i příroda je tu nádherná. Město Agropoli se považuje za bránu do oblasti národního parku Cilento, který je pod ochranou UNESCO.  Původně bylo město Agropoli jen nevelkým přístavem, kde žily rybářské rodiny. Města Agropoli často navštívil i Ernest Hemingway a traduje se, že inspiraci k napsání své slavné novely Stařec a moře získal právě zde.

Co v Agropoli navštívit

Historické centrum, do kterého vstoupíte hlavní branou ze 7. století, je postavené na skalním masívu a je tvořeno úzkými uličkami, několika kostely (například hned za vstupem naleznete kostel Santa Maria di Constantinopoli nebo za přístavem kostel Petra a Pavla, což jsou patroni města) a největší dominantou města je byzantský Aragonský hrad z 6. století, který můžete navštívit na samém vrcholu ostrohu a kde se koná spousta kulturních akcí. Odsud určitě uvidíte i pobřežní věž San Francesco a stejnojmenný klášter. Ve městě taky najdete místní archeologické muzeum. Z přístavu v Agropoli můžete navštívit ostrovy v Neapolském zálivu, Neapol nebo se jen vydat na okružní jízdu podél krásného pobřeží.

Výlety do okolí Agropoli

Paestum leží nedaleko města Agropoli a je zde nejen oblast archeologických památek jako například staré řecké sloupy, ale i muzeum, ve kterém naleznete nejdůležitější nálezy z okolí.
Parco Nazionale del Cilento e Vallo di Diano – tento druhý největší park v Itálii začíná právě u města Agropoli, navazuje tak na Amalfské pobřeží a je plný přírodních krás jako jsou jeskyně, z nichž většina je přístupná pouze z moře. Přitom ještě pořád patří mezi méně navštěvovaná místa, a proto si zde můžete zažít poklidnější dovolenou.
Marina di Camerota – na pobřeží národního parku Cilento leží tato původně rybářská vesnice, která má úchvatné historické centrum a malý přístav a jen o pár stovek metrů dále je ještě starší vesnice Camerota, kde na vás dýchne pravá italská atmosféra

Jak se dostat do města Agropoli

Letecky: Na cestu do Agropoli můžete využít leteckou dopravu přes Neapol. Na letišti jsou zastávky autobusů, které vás zavezou do okolních měst nebo pokud budete v Neapoli, můžete si udělat výlet vlakem s centrálního nádraží, když cesta do Agropoli trvá jen jednu hodinu a je to jedna zastávka za Paestum
Autem: cesta z Prahy je dlouhá 1600 km a pojedete ji asi 15 hodin. Pojedete téměř celu cestu po dálnici přes Rozvadov, Mnichov, Innsbruck, Trento, Modena, Bologna, Řím, Neapol po dálnici A30, ze které vyjedete výjezdem Salerno/Reggio di Calabria na A3 a poté u Battipaglia na SS18, která vás zavede do Agropoli. Pokud pojedete do Itálie autem měly by znát jaké dopravní předpisy v Itálii platí.

GPS souřadnice: 40°21'2.10"N 14°59'22.26"EKomentáře ke článku