Otranto

V tomto historickém městě a přístavu na pobřeží Jaderského moře jihoitalské Apulii můžete strávit krásný jeden den, ale i dlouhodobější dovolenou. Město Otranto leží v provincii Lecce, jen nedaleko vzdálené od nejvýchodnějšího bodu Itálie, kterou je špička salentského poloostrova ležící na patě boty Itálie. Za jasného počasí odsud můžete vidět až do Albánie.

Historie Otranta

Jako skoro všechna města v italské Puglii má Otranto bohatou a smíšenou minulost. Založeno bylo Řeky, poté zde byli Římané a ti město zvali Hydruntum. Bylo tehdy důležitější centrum než Brundisium (dnešní Brindisi). Později bylo ovládáno Byzantinci, Normany, Aragonci. V roce 1480 bylo město napadeno Turky a 800 místních obyvatel bylo popraveno, když odmítli konvertovat k islámu. Jejich lebky jsou naskládané v místní katedrále.  Poté město bylo pod francouzskou nadvládou a byl městu dán i název podle francouzského Otranto. V nejnovější historii se o městu hovořilo v roce 1997, kdy zde zemřelo na lodi několik desítek Albánců, když loď byla omylem potopena italským námořnictvem.

Co navštívit v Otrantu

Nejzajímavější památkou v městě Otranto je románská katedrála, která je otevřena pro turisty téměř celý den. Vevnitř je zdobena mozaikou s náboženskými příběhy. Vedle katedrálce Museo DIocesano, kde můžeme vidět některé místní exponáty. Dalším zajímavým, i když úplně rozdílným kostelem je malý byzantský Chiesa di San Pietro. Nejvýraznější stavbou je ale Castello Aragonese, který je součástí obranných hradeb města Otranto a který byl v 15. století postaven na starších základech. Je to pěticípá pevnost s třemi věžemi s jediným vstupem, který byl tvořen mostem přes příkop. V blízkosti tohoto zámku je i pro turisty užitečná informační kancelář na náměstí Piazza Castello. Ale v Otrantu nemusíte navštěvovat památky, abyste si užili atmosféry města. Stačí procházet uličkami plnými restaurací, obchůdků, barů, nebo si sednout podél zdí u moře na lavičku, například v krásném malém parku Villa Comunale a jen hledět na moře a přístav.

Co nabízí současné Otranto

Okolí Otranta je známé i pro své krásné pláže v okolí, které můžete dosáhnout buď vlastním automobilem nebo místní dopravou. Pokud se vydáte na sever od Otranta, jsou zde písečné pláže Baia dei Turchi a Laghi Aimini u velkých jezer v blízkosti moře. Na jihu od Otranta je malebná skalnatá zátoka Porto Badisco.

Zajímavost

Otranto je známé ve světě díky románu The castle of Otranto (česky Otranský zámek) spisovatele Horace Walpole, což byl vůbec první gotický román, předchůdce hororu. Nicméně nutno říci, že knižní strašidelný zámek nese jen malou podobnost se zámkem skutečným.

Výlety do okolí

K prozkoumání okolí je nejlépe, pokud máte vlastní auto, můžete jezdit nejen po městech, ale i navštívit pobřeží. Hlavní dva cíle této oblasti jsou určitě města Lecce a Gallipoli, ale je zde i mnoho malých pobřežních měst, které stojí za návštěvu. Na úplném konci salentského poloostrova je přímořské letovisko Santa Maria di Leuca.

Jak se dostat do města Otranto

Nejrychlejší spojení je leteckou dopravou, když nejbližší letiště je v devadesát kilometrů vzdáleném městě Brindisi, další možností je letiště v městě Bari (cca 200km). Město Otranto má ale i svou železniční stanici, takže pokud nikam nespěcháte, můžete se sem vydat vlakem, kdy přestupní místo bude Maglie, odkud se dostanete dále do dalších okolních zajímavých měst Lecce (45km) a Gallipoli (50km). Železniční stanice je jen kousek od centra města. V letních měsících zde jezdí vyhlídkový autobus skrz salentský poloostrov, který spojuje všechna atraktivní místa v této oblasti a staví i v Otrantu. Autem z Prahy vás čeká opravdu dlouhá téměř 17 hodinová jízda, při které projedete celé jadranské pobřeží až na samý konec salentského poloostrova, přes města Bari, Brindisi, Lecce, Maglie.
GPS souřadnice - 40° 8'52.90"N 18°29'8.71"EKomentáře ke článku