Crotone

Crotone leží na východním pobřeží ve středu Kalábrie na východním pobřeží Jónského moře a je hlavním městem stejnojmenné provincie. V této oblasti se také stáčí známé víno Ciró, které bylo nabízeno vítězům olympijských her. Město své návštěvníky vítá nápisem: Vítejte v městě Pythágorově. V blízkosti města se rozléhá chráněná mořská oblast Capo Rizzuto, která je největší v Evropě.

Historie města Crotone

Město bylo založeno jako kolonie řeckých Achájů v roce 710 př. n. l. pod názvem Croton. Crotone bylo od středověku až do roku 1928 známo jako Cotrone. Řekové z něj udělali strategické místo na Jónském moři, které se svým mírným podnebím a úrodnými půdami tvoří klíčové město ve Středozemí dodnes. Po staletí se tu vystřídali různé civilizace, jako Řekové, Římané, Byzantinci, Normané, Bourboni, a každá z nich tu zanechala dosud viditelné známky jejich kultury. Město sloužilo pro vojenskou obranu pobřeží, ale také jako kulturní centrum. V řecké době bylo město v největším rozkvětu a právě zde také Pythagoras založil svoji školu.

Co zde rozhodně navštívit v Crotone

Město lze celé projít krátkou procházkou, která je asi tři kilometry dlouhá a zabere vám asi tři hodiny. Cesta začíná u přístavu a první zastávka je u středověkého hradu Karla V., který zaujímá nejvyšší bod města a byl již několikrát modernizován. Dále projdeme městem k národnímu archeologickému muzeu, kde nalezneme nejdůležitější nálezy z této oblasti a zvláště je zajímavá místnost nazvaná “Poklad Hera Lacinia”. Dále se zastavíme u malého, ale krásného kostela Santa Chiara, který je součástí kláštera Clarissa a je zdoben neapolskou majolikou.  Další kroky nás zavedou ke katedrále, která má neoklasickou fasádu, zatímco vnitřek tvoří barokní hlavní loď se dvěma uličkami. Nejzajímavější je zde křtitelnice a Madonna di Capo Colonna. Nejdůležitějším náměstí města Crotone je Piazza Pythagoras, které je místem setkávání občanů a kde se koná taky trh, kde to hraje mnoha barvami a vůněmi, kde určitě ochutnejte “Cavateddri alla Crotonese”, což jsou domácí těstoviny s hustou omáčkou s vepřovým masem, nebo sardinky s cibulí podávané s chilli papričkou a olivovým olejem. Okružní cestu uzavíráme na městské písčité pláži, kde se můžeme po procházce městem příjemně osvěžit. V Krotónu je i oblastní muzeum, jsou tu umělecké galerie a muzeum současného umění. Významné je Antiquarium di Torre Nao.

Výlety do okolí

Sibari – od města Crotone vzdálené asi 100 km severně po pobřeží, 5 km od Jónského moře, dnes patří mezi jedno z největších archeologických nalezišť na světě. Do archeologického parku je vstup zdarma, podmínkou vstupu podpis do knihy návštěv. S tímto městem vedlo město Crotone časté války. Více v článku o městě Sibari.
Rossano – město je od Crotone vzdálené asi 90 km severozápadním směrem, a jeho historická část leží na vrcholu osamělého kopce. Více v článku o městě Rossano.
San Giovanni in Fiore  - zde musíte navštivit jeho hlavní památku – opatství  Abbazia Florense, které bylo založeno ke konci 12. století.
Capo Colona – se nachází východně od Crotone a zde se uchovaly zbytky antického chrámu bohyně Héry.
Capo Vaticano – tato oblast je v okolí města Tropey, a jsou zde nejkrásnější pláže v Kalábrii.
Scilla – je menší původně rybářské městečko, ze kterého můžete vidět Sicílii, jsou zde čisté pláže a moře, a je velmi oblíbené mezi potápěči. Více v článku o městě Scilla.
Sicílie – cestovní kanceláře podnikající zájezdy do této oblasti často účastníkům nabízejí jednodenní výlet na Sicílii s návštěvou jednoho z nejzajímavějších měst ostrova Taorminy.

Jak se dostat do města Crotone

Letecky - nejrychleji leteckými spoji se společnostmi ČSA a Alitalia (destinace Lamezia Terme, Lamezia Terme nebo Reggio Calabria).
Autem – cesta potrvá asi 19 hodin a ujedete 1900 km, směr Mnichov, Innsbruck, Brenner, Bologna, Florencie, Řím, Neapol a oblast Reggio di Calabria, na kterou odbočíte buď ve městě Taranto (Adriatica) či Sibari (Del Sole) a ještě rychlejší a pohodlnější cesta je po východním pobřeží směr Bologna – Ancona a dále na jih až do města Crotone.
Autobusem - linkové autobusy společnosti SIMET, IAS-SCURA a ROMANO  sem jezdí z mnoha italských měst a to denně.  Pravidelné spoje jsou i z České republiky, Německa, Rakouska a Francie.
Vlakem – Crotone má také železniční stanici, cesta vede přes Benátky, Řím, Neapol (konečná trasa je trať ze Sibari do Crotone. Cesta vlakem trvá z Říma asi 10 hodin.

GPS souřadnice: 39° 4'50.66" N, 17° 7'37.48"EKomentáře ke článku