Bologna

Bologna, hlavní město italského regionu Emilia-Romagna, je překrásné významné starobylé město s velice dlouhou a bohatou historií. Díky památkám a dobré dostupnosti z pobřežních rekreačních středisek, jako Rimini, Riccione, Cattolica a další, si Bolognu ročně prohlédne několik desítek tisíc turistů.

Historie města Bologna

Pozdější město Bologna bylo založeno Etrusky pod původním názvem Felsina. Současný název město získalo teprve po kolonizaci Římany. Od té doby až do dnešních dnů byla Bologna důležitým obchodním centrem a od 11.století i centrem vzdělanosti. V roce 1088 zde byla založena nejstarší universita v Evropě. V 19.století Bologna významně ovlivnila i rozvoj měst ležících na pobřeží. Vyšší, bohatší vrstva obyvatel Bologny si zde začala stavět letní rezidence. Možného přílivu peněz si jako první všimli v Rimini a otevřeli zde roku 1843 první mořské lázně. Stejně se zachovala i okolní města Riccione, Cattolica a další a celá oblast tak začala profitovat z cestovního ruchu. Dnes pro změnu turisté dovolenkující ve střediscích na pobřeží často zavítají na výlet do Bologny.  

Současná Bologna

Jak již bylo řečeno je Bologna díky svému histrorickému jádru s mnoha významnými památkami častým cílem turistů, kteří sem zavítají na jednodenní výlet z nedalekých středisek na pobřeží Jaderského moře. Milovníkům památek a dobrého jídla může Bologna nabídnout opravdu mnoho. Pokud jste někdy zaslechly název Červená Bologna, tak po prvních pár krocích histrorickým centrem zjistíte proč. Většina okolních starých budov je postavena z cihel červené barvy. Někdy je udáván i druhý důvod označení Červená Bologna a to politický. Město totiž za poslední dobu až na pár let (1999-2004) vedly levicové strany a proto je Bologna považována za jakousi baštu komunistů.

Ale zpátky k Bologny jako turistickému místu. Hlavní náměstí piazza Maggiore (gps - 44°29'38.54"S, 11°20'34.57"V) se kromě mnoha historických budov, bohatě zdobených podloubí, historkými lampami osvětlení chlubí i překrásnou Fontanou del Nettuno a Bologna. Kašnu zhotovil vlámský sochař Jean Boulogne de Douai na papežův příkaz. Vyobrazuje Neptunovu sochu z trojzubcem zhotovenou z bronzu  a čtyřmi andílky. Podle místních průvodců mají být tyto sošky  zobrazením čtyř velkým řek Nilu, Gangy, Dunaje a Amazonky a jde o vzkaz papeže Bolognanům, že stejně tak, jako je Neptun vládcem všech vod, je Papež vládcem celého světa.

Náměstí Maggiore však bezesporu dominuje bazilika pojmenovaná po patronu města svatém Petroniusovi. Jedná se o nejrosáhlejší baziliku v Bologny a údajně o pátou největší na světě. S její stavbou se započalo v roce 1392 a původně měla být dokonce větší než bazilika svatého Petra ve Vatikánu. Smělé plany však nenechaly chladným papeže Pia VI. a proto nebyla bazilka nikdy zcela dokončena.

Symbolem města jsou i dvě šikmé věže - 48 metrů vysoká Garisenda s odklonem od osy okolo 3 metrů a 97 metrů vysoká Asinelli, která je čtvrtou nejvyšší věží v celé Itálii. V dávné historii přesněji řečeno ve 12. a 13. století bylo historické jádro Bologny věžemi dolsova poseto. Dům, který měl věž, ukazoval na postavení rodiny, která ho vlastnila. 

Tolik pár tipů, co si při návštěvě Bologny prohlédnout. Milovníci památek by se však neměli zapomenout vybavit kvalitním turistickým průvodcem.

Co možná nevíte

Každý jistě zná jedno z jídel italské kuchyně "Boloňské špagety" a zcela logicky si jejich původ spojuje právě s italským městem Bologna. Opak je však pravdou. Boloňské špagety jsou pouze výmyslem komerční kuchyně a přiřazovat jejich původ městu Bologna by byl omyl. Místní by ani něco takového nejedli, protože podle nich se nikdy masové ragů nemíchá se špagetami ale jedine s tagliatelemi.

Masakr v Bologni

Černým dnem v nedávné historii města se stal 2.srpen 1980. Na místním vlakovém nádraží vybuchla krátce před půl jedenáctou dopoledne v kufru ukrytá výbušnina. Nádraží bylo v té době plné lidí a výbuchem byl zasažen i vlak stojící na prvním nástupišti. Na místě atentátu nebo později v nemocnících zemřelo 85 lidí a dalších více než 200 bylo zraněno. Vyšetřování ukázalo, že za masakrem stojí členové neofašistické skupiny Muclei Armati Rivoluzionari. Odsouzeni byli k doživotnímu vězení.

Slavní osobnosti Bologny

S Bolognou se pojí mnoho známých jmen. Například papežové Lucius II. a Benedikt XIV., sportovci jako pilot F1 Alessandro Zanardi, fotbalista Christian Vieri, motocyklový závodník Loris Capirossi a také u Čechů neslavně zapsaný fotbalový rozhodčí Pierluigi Collina či vynálezce telegrafu Guglielmo Marconi.

Jak se dostat do Bologny

Navštívit Bolognu v rámci vašeho pobytu na pobřeží nedalekého Jadranu není nic složitého. Místní hotely sem pořádají fakultativní výlety. Pokud však chcete ušetřit a jste schopni cestovat individuálně jeďte vlakem. Například z Rimini jezdí do Bologny vlak 1-2x za hodinu. Vlakové nádraží je umístěno nedaleko historického centra (gps - 44°30'23.13"S, 11°20'33.81"V). Obdobně tomu je i při cestě z okolních letovisek kolem Rimini. 

V Bologny je i mezinárodní letiště Guglielma Marconiho (gps 44°32'3.28"S, 11°17'26.99"V) a příznivé ceny letenek nízkonákladových společností dávájí příležitost zaletět do Bologny třeba na prodloužený víkend. 



Komentáře ke článku