Bari

Město Bari, po Neapoli druhé největší jihoitalské město, má 370 tisíc obyvatel, a je to zároveň i hlavní město Apulie a název pro jednu z jejích provincií. Je to centrum turismu, ale zároveň je to jedno z mála měst Apulie kde se rozvinul průmysl a to chemický, strojírenský, chemický a zpracovávají se zde ryby. Město má svoji univerzitu a námořnickou školu.  Bari leží na jadranském pobřeží a z místního přístavu se dostane do Chorvatska na druhém břehu či Řecka.

Historie města Bari

Město bylo jako Barium známé již v době římské v 1.st. př. n. l., ale nebylo moc významné. V roce 465 zřízené biskupství bylo v 10. století změněno na arcibiskupství. Od 6. století bylo Bari v držení Byzantinců, poté v 11. století město dobyli Normané. V roce 1130 město Bari bylo součástí Království obojí Sicílie a poté od roku 1282 součástí království neapolského a docházelo k jeho úpadku. Až na počátku 19. století zde vládl švagr Napoleona Joachim Murat, který zde začal stavět novou čtvrť, která dnes nese jméno Murattiano. Bari bylo v této době nejvýznamnější přístav v okolí. Většina budov na nábřeží byla postavena za Mussoliniho. Velké ztráty město utrpělo i za druhé světové války a je to jediné město v Evropě, kde bylo užito chemických zbraní. Ve městě je pohřben svatý Mikuláš, jehož ostatky jsou uloženy v nejzajímavější bazilice ve městě San Nicola.

Co navštívit v Bari

Historické centrum města Bari leží nad přístavem a je ohraničenou širokou ulicí Corso Vittori Emanuele II., na které se nachází i radnice a divadlo Petruzzelli, které patří k největším operním budovám po La Scale v Miláně a San Carlo v Neapoli. K městskému hradu, který byl vybudován na byzantských základech, se dostanete po Piazza Massari. Na nádvoří můžete navštívit i muzeum sádrových odlitků apulské plastiky z románské doby. Naproti hradu je katedrála San Sabino z 11. století, která ale byla v 12. století přestavěná do apulského románského stylu, ale najdete zde i modernizaci barokní. Podél pobřeží je zřízena panoramatická stezka Lungomare Perrotti kolem přístavních mol, po které dojdete k Lungomare Imperatore Augusto, kde se nachází obrovská románská bazilika San Nicola se zlatým stropem, která skrývá ostatky svatého Mikuláše a která se stala vzorem pro ostatní apulské chrámy. Vaši pozornost upoutá zejména Lví portál, který se nachází na levé straně od hlavního průčelí. V blízkosti chrámu se nachází další románský chrám San Gregorio a muzeum historie. Pro milovníky umění je povinná návštěva Pinacotecy na Lungomare N. Saura. Tato obrazárna nabízí obrazy slavných umělců, jako například byl Bellini, Veronese, Vivarini či místních apulských umělců. V městě nedaleko hlavního nádraží na Piazza Battisti je zase archeologické muzeum, kde je vystavována keramika a nálezy z římské Canosy. Bohužel je velká většina místních kostelů, kterých je v starověké části města mnoho, uzavřena pro turisty a otevírají se pouze na některé náboženské slavnosti, například na Velký pátek nebo na svátek všech svatých.

Co Bari nabízí

Okolí Bari se italsky nazývá Terra di Bari, a tvoří jej pás pobřeží kolem města. Tato oblast není zasažena masovým turismem (i v českých cestovních kancelářích nabídku do města Bari budete jen těžko hledat). Ale rozhodně stojí za to vydat se sem na vlastní pěst a vmísit se mezi italské rekreanty a zažít autentickou italskou dovolenou, kde se bude dodržovat pravá italská siesta a kde se jinak než italsky nedomluvíte. Bohužel, že ač je Bari hlavním turistickým městem oblasti Apulie, sehnat zde ubytování za rozumnou cenu, je docela problém. Výchozím bodem pro vás tedy může být třeba město Monopoli, v půlce cesty mezi Bari a Brindisi, když odsud je cesta do Bari tvořena krátkými písčitými plážemi a vápencovými útesy s průzračným mořem.

Zajímavosti

Nejzajímavějším svátkem ve městě Bari je svátek svatého Mikuláše, který se slaví šestého prosince. Hned od brzkého rána do města vtrhne obrovský dav lidí a objeví se spousta stánků s občerstvením a místními lahůdkami. Hlavní oslava Mikuláše se nicméně koná od 6. do 8. května, kdy se hraje i divadlo, konají se koncerty, soutěže a večer ohňostroj. V tyto dny město Bari navštěvují poutníci z celého světa. Kolem 10. listopadu se koná San Trifone Festival, který je patronem města, největší atrakcí je ohňostrojová show, a poté se v rámci gnomeriedde ochutnávají játrové rolády, grilované plíčky a žaludky podávané s petrželí.
V Bari je fotbalový klub A.S. Bari, který hraje na stadionu Stadio San Nicola, který byl postaven v roce 1990 pro FIFA World Cup.
Město Bari proslavili taky pro Itálii typické těstoviny, z této oblasti pocházejí tzv. orecchiette (ouška). V blízkosti hradu v Bari můžete nakouknout v úzkých uličkách do kuchyní, kde místní ženy tyto těstoviny vyrábějí a venku suší, případně vám je nabízejí k prodeji.

Výlety do okolí

Castellana Grotte je krásný a největší areál krápníkových jeskyní v celé Itálii, který můžete navštívit každý den, ale v létě počítejte s tím, že fronty jsou dlouhé a že se musíte ustrojit tepleji, neboť v jeskyních je mnohem chladněji než venku. Asi 37 km od Bari po dálnici leží městečko Altamura, kde dříve byla obrovská pevnost, ze které nyní již zůstal jen zlomek. Ve městě je ale zajímavá i katedrála. V okolí Bari se můžete vydat do pohoří Murge, kde je město  Gravina in Púglia plné jeskynních obydlí. Dalším okolním městem je Ruvo di Púglia, kde je jeden z nejhezčích románských kostelů v Itálii a je zde i Muzeo Naziona Jatta, které obsahuje největší sbírku antických váz v celé Apulii. Vydáte-li se po pobřeží na směrem nahoru narazíte na mnoho přímořských letovisek jako nepříklad Molfetta (cca 30km) či Barletta (60km). Pokud jste zde vlastním autem můžete zvážit i 260 km dlouhou cestu do magické Neapole, ale počítejte, že pouhý den strávený v Neapoli vám stačit nebude a budete se sem chtít vrátit.

Jak se dostat do mě Bari

Nejlépe se do města Bari cestuje letadlem, kdy letiště je vzdáleno od centra 8 km, a některé letecké společnosti mají přímé lety mezi Prahou a Bari. Dále se můžete vydat na vlastní pěst autem. Zde musíte počítat, že cesta je dlouhá, asi 14 a půl hodiny a je dobré si ji rozdělit na dva dny a někde po cestě přenocovat. Do města Bari vás přivede dálnice A14 z Bologny do Taranto podél pobřeží Jaderského moře. Po Apulii se můžete pohybovat i pomocí místní dopravy, kde je hezké železniční spojení mezi městy Foggie, Bari, Monopoli, Brindisi do Lecce, nebo turisticky zajímavá trať napříč salentinským poloostrovem či z Bari do Tarento, kde jednou ze zastávek je i město Alberobello s typickými domky, tzv. trulli. Do místní autobusové dopravy se možná raději nesnažte proniknout, zákonitosti jízdních řádů jsou známi asi jen místním. Na druhou stranu může jít o jedinečný zážitek. Bari je známé také jako město, odkud se snadno dostanete lodí ze země, třeba do Řecka (přístav Patras) nebo do Chorvatska (přístav Dubrovník) či Albánie (Durres) nebo Černé Hory (Bar, Kotor).

GPS souřadnice 41° 7'33.60"N 16°52'6.16"E

Bari - Castel del Monte at Andria - (Benny75 - www.sxc.hu)
Bari - Castel del Monte at Andria - (Benny75 - www.sxc.hu)
Bari - Castel del Monte at Andria - (Benny75 - www.sxc.hu)
Bari - Castel del Monte at Andria - (Benny75 - www.sxc.hu)Komentáře ke článku