Mandatoriccio Mare

Je velmi klidná přímořská oblast označovaná také Marina di Mandatoriccio. Původně rybářská vesnička leží asi 25 km jižně od města Rossano na východním pobřeží Jónského moře. Obec má asi 2900 obyvatel. Patronem města je svatý František z Paoly.

Co zde rozhodně navštívit v Mandatoriccio Mare

V obci se nachází několik kostelů – di Santa Maria delle Grazie, di San Giuseppe Operaio, della Madonna Addolorata, Dei Santi Pietro e Paolo, a taky zajímavý palác Palazzo Pao a asi dva kilometry za městem se nachází středověký hrad Torre Arsa. Mandatoriccio Mare je téměř spojeno s obcí Pietrapaola, kam dojdete pěšky krátkou procházkou a kde najdete více možností nákupů a zábavy. Hlavní atrakcí této obce je v roce 2000 vybudovaný hrad Flotta. Je postaven na nádherném místě s výhledem do širokého okolí a slouží jako místo pro konání svatebních obřadů. V zahradě hradu můžeme napočítat sedm set soch z mramoru, které mají různé antické motivy. V létě je v městečku přece jen trochu rušněji, kdy apartmánové domy na pobřeží zaplní Italové, jinak je ve městě pouze několik domů místních obyvatel, obchodů, barů, cukráren a výborná pizzerie.

Mandatoriccio Mare - současnost, co nabízí

V této oblasti se nacházejí dvě různé pláže, z nichž jedna je písečná a moře má malé oblázky a kde je do moře pozvolný vstup (vhodná pro děti) a druhá je oblázková s příkřejším vstupem do moře. Mezi plážemi je malé jezírko, které je zásobeno horskou říčkou Acquaniti. I v největším horku se zde můžete schovat ve stínu eukalyptů, které byly podél pláží vysázeny. Oblast je nejlépe navštívit od poloviny května do poloviny října, dny jsou v tuto dobu převážně slunečné a dlouhé, srážek je minimum a voda příjemně teplá. Ještě na konci října má moře teplotu kolem 20° C. A jeden malý tip od místních obyvatel: nejlépe je užívat si pláže a moře v ranních hodinách, odpoledne se sluníčko dost často schovává za mraky, které zahalují pohoří Sila.

Výlety po okolí Mandatoriccio Mare

Do horského masivu Sila se můžete vydat na procházky, dále z této oblasti můžete navštívit nedaleké město Rossano, ve kterém naleznete vodní park Odyssea 2000, nebo si zajeďte na jih od jezera Lago Cecita do města San Giovanni in Fiore a navštivte jeho hlavní památku – opatství  Abbazia Florense, které bylo založeno ke konci 12. století. Dalším zajímavým městem asi 50 km vzdáleným je Sibari, kde byly nalezeny vykopávky antického města Sibaris  a kde se do dnešní doby nachází jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě. Nedaleko je také město Cariati, které nabízí krásný výhled na Jónské moře. V této oblasti se taky nachází největší park v Itálii národní park Pollino, kterým protéká 32 km dlouhá říčka Raganello, která zde tvoří soutěsku s vodopády.

Jak se dostat do Mandatoriccio Mare

Letecky - nejrychleji leteckými spoji se společnostmi ČSA a Alitalia (destinace Lamezia Terme, Lamezia Terme nebo Reggio Calabria).
Autem – cesta potrvá asi 18 hodin a ujedete asi 1900 km, směr Mnichov, Innsbruck, Brenner, Bologna, Ancona a po východním pobřeží jižním směrem, kdy se sjede z dálnice A14 na SS106 (směr Reggio Calabria) a dále podle značek na Pietrapaola.
Autobusem - linkové autobusy společnosti SIMET, IAS-SCURA a ROMANO  sem jezdí z mnoha italských měst a to denně.  Pravidelné spoje jsou i z České republiky, Německa, Rakouska a Francie.
Vlakem - Mandatoriccio má také železniční stanici, cesta vede přes Benátky, Řím, Neapol (konečná trasa je trať ze Sibari do Crotone). Cesta vlakem trvá z Říma asi 11 hodin.

GPS souřadnice: 39°27'58.18"N, 16°49'53.33"EKomentáře ke článku