Anzio

Anzio je město s padesáti tisíci obyvateli na pobřeží Tyrhénského moře ve střední Itálii, v části zvané Lazio, vzdálené od Říma jen 60 kilometrů jižním směrem.  V městě Anzio je velký přístav, díky kterému má dobré spojení s okolím, a je to rybářské město velmi oblíbené mezi turisty.

Historie města Anzio

Původně bylo Anzio součástí tzv. Antium (dnes území měst Anzio a Nettuno). Římský císař Nero zde nechal vybudovat přístav a ve městě si poté nechal vybudovat svoji reprezentativní vilu. V Anziu má svoji vilu a knihovnu i Cicero. Z města se ale po nájezdech Saracénů stala obyčejná rybářská vesnice a až papež Innocent XII. na konci 17. století slávu Anzio obnovil a nechal zde postavit velký přístav a několik zajímavých vil, které dnes tvoří jedny z památek města. Od konce 19. století je město Anzio oblíbeným letoviskem a vznikají zde vilové čtvrti přistěhovalců z vyšších tříd a stále oblíbenější jsou i pláže v okolí. Až v roce 1856 byla od sebe oddělena města Nettuno a Anzio. V městě Anzio bylo postaveno také kasino, které bylo v Římě zakázáno a ve kterém se dnes konají kulturní a společenské akce. Město utrpělo velké škody za druhé světové války, při kterých byly zničeny významné stavby ve městě, zejména při vylodění angloamerických jednotek u Anzia. Bitva s německou armádou zde trvala od ledna do května roku 1944. Ve městě či v okolí najdete i několik hřbitovů připomínající tuto událost. Další hřbitov najdete ve městě Nettuno.

Slavné osobnosti

V místním fotbalovém klubu hrají i mistři světa Bruno Conti či Stefano Colantuono. Ve městě Anzio žije také herečka Sara Santostasi, známá z televizních filmů vyrobených pro Disney Channel. Ve městě se narodili i jiní sportovci – boxer Ottavio Barone či mistr Evropy v těžké váze Giulio Rinaldi.

Co ve městě Anzio vidět

Podél pobřeží je mnoho římských vil, z nichž nejznámější je nazvána Domus Neroniana a je považována za vilu, kterou dal postavit římský císař Nero. Osm kilometrů severně od města je park se sirnatými prameny a se středověkou věží Caldara. Podél celého pobřeží kolem města jsou typické restaurace, kde můžete ochutnat rybí speciality.  Na jižní straně města směrem k městu Nettuno je mnoho krásných novodobých moderních vil. Anzio je tedy turistický cíl, kde můžete vidět historické památky (antické vykopávky, krásné vily, moderní stavby), ale zároveň se zde máte možnost příjemně uvolnit u moře a případně využít možnost navštívit Pontinské ostrovy, kde je překrásná příroda a křišťálové moře. A do Říma je to co by kamenem dohodil.

Co Anzio nabízí

V místním přístavu kotví výletní lodě a motorové čluny mířící několikrát denně k souostroví Ponza (Pontinské ostrovy). Pobřeží u města Anzio je poseto krásnými písčitými plážemi, které byly oceněny modrou vlajkou za čistotu a kvalitu moře a pláží. Bohužel v současné době se buduje nový obchodní přístav, který znamená spoustu betonu přivezeného na pobřeží, tak se asi až poté ukáže, jaký to bude mít vliv na kvalitu místních pláží a moře. Každopádně zde bude moci kotvit mnohem více turistických lodí a vzniknou zde i nové atrakce pro návštěvníky.

Výlety do okolí Anzio

Pokud se ocitnete v městě Anzio, určitě navštívíte i hlavní město Itálie Řím (cca 60km). Pokud ale nechcete trávit dovolenou jen ve městech, vydejte se na ostrov Ponza, o kterém Češi téměř nevědí, přitom sem jezdí slavné osobnosti jako Sofia Loren či Kirk a Michael Douglas užít si dovolenou bez přeplněných pláží. Ostrov je největší z Pontinských ostrovů a leží 45 km od pobřeží v Tyrhénském moři a nabízí skvělé místo k odpočinku od přelidněných měst a výborné podmínky třeba pro potápění. Na ostrov jezdí trajekty a k jeho návštěvě není nutné žádné povolení. Cesta sem trvá podle vybrané dopravní společnosti kolem dvou hodin. Za zmínku rozhodně stojí i možnost do 190 km vzdálené Neapole. Vlastním autem to zvládnete za 3,5 hodiny nebo se zkuste po možnosti výletu do Neapole poptat v některém místní hotelu či turistické agentuře. Pěšky či na kole můžete navštívit sousední Nettuno.

Doprava do Anzia

Anzio má výborné silniční spojení s Římem po SR 207 (Nettunense), cesta trvá asi jednu hodinu jízdy. Město protíná železniční trať Campoleone – Nettuno. S nedalekými ostrovy Ponza je výborné lodní spojení. Ve městě funguje i dobře městská doprava, například trolejbusy.
GPS souřadnice - 41°26'52.58"N 12°37'44.58"EKomentáře ke článku